Hartelijke groeten uit Lochem (1) door CeesJan Frank Lochem ontwikkelde zich al aan het einde van de negentiende eeuw tot een geliefd vakantie oord. Het thuisfront werd op de hoogte gehouden van de grote en kleine reisbelevenissen of de nieuwe woonplek via ansichtkaarten, die vanaf circa 1900 in groten getale werden gedrukt. In de eerste jaren waren de berichtjes noodgedwongen kort en krachtig: ze mochten alleen op de fotozijde worden geschreven. Later kwam ook de adreszijde beschikbaar en sindsdien kunnen we getuige zijn van vele kleine persoonlijke verhalen, die vaak een mooi tijdsbeeld schetsen van de eerste jaren van de twintigste eeuw. Er moeten vele duizenden van deze kleine historische documentjes bestaan, in archieven, musea, in particuliere collecties of ge woon, bij u thuis. In deze nieuwe serie doet Land van Lochem een greep. Heeft u een oude ansichtkaart met bijzondere geschreven tekst? Wij zijn erg benieuwd. Misschien verdient uw exemplaar een plekje in deze rubriek. Het waren in het begin vooral welgestelden, die voor korte of langere tijd in Lochem verbleven in één van de vele hotels en pensions. Zij vonden er ruimte, rust en gezonde frisse lucht en vermaakten zich met wandel- en fietstochten in de prachtige omgeving en dagtoch ten naar bijvoorbeeld Zutphen en Deventer of de Veluwezoom. Vele voorzieningen en attracties (talloze horecagelegenheden, goede spoor- en tramverbindin gen, sociëteiten, de schouwburg, uitzichtpunten, een VVV) maak ten Lochem tot een populaire reisbestemming.Velen die via vakantietripjes kennis hadden gemaakt met deze omgeving, vestigden zich uiteindelijk per manent in Lochem, bijvoor beeld aan de Nieuweweg en in Berkeloord, waar in de periode 1880-1930 vele riante villa's werden gebouwd voor de nieuwe import-Lochemers. Een kaartje van Corrie aan Ans in Rotterdam Ansichtkaart "Landweg bij de Cloese-Lochem", poststempel: 4 juli 1904. Collectie: B. Frank, Lochem. Geadresseerde: Mejuffrouw A. Bol, Schiekade 4, Rotterdam (de naam Bol is niet helemaal zeker, de ansicht is ter plekke van het adres beschadigd). 8 Land van Lochem 2002 nr. 2

Land van Lochem | 2002 | | pagina 8