Excursie jaar waarin het Waterschap van de Berkel op grootse wijze zijn 100-jarig bestaan vierde. De Commissaris der Koningin, de heer Geertsema, kwam, baron Schimmelpenninck van der Oye hield een feestrede en ir. Baas ging welverdiend met pensioen. De prachtige witte villa Welna aan de Prins Bernhardweg stond zelfs een avond in flood-light. Beelden om nooit te vergeten! Uiteraard verscheen er een jubi leumboek en vond de première plaats van de gelijknamige film. Deze film is gemaakt door de Stichting Film en Wetenschap in samenwerking met enkele amb tenaren van het waterschap. De film is een duidelijke voorlich tingsfilm; heel anders van karak ter dan De Berkel de Baas. Het waterschap gebruikte de film om het beleid van het schap aan alle ingelanden en andere geïnteres seerden duidelijk te maken. Het waterschap ging "er mee de boer °p". Veel kijkplezier gewenst! Bronnen foto's Woensdag 13 november: Dialezing Portretkunst In "De Groene Jager" in Bar- chem houdt mevrouw drs. A.E. Timmer-Gerritsen een dialezing over portretkunst. Mevrouw Timmer is lid van het Historisch Genootschap en was docente Kunst- en Kostuumgeschiede nis aan de Mode-opleiding te Zutphen. De titel van de lezing is "Por tretten: meer dan een sprekende gelijkenis". Niet alleen de uit gebeelde personen, maar ook de betekenis van de toegevoegde attributen maken een portret vaak zo boeiend. Door stil te staan bij verschillende details is het vaak mogelijk een duidelijk beeld te krijgen van de maatschappelijke betekenis van de geportretteerde en de tijd waarin hij of zij leefde. En, was de uitgebeelde persoon inderdaad zo hooghartig als hij op het schilderij staat, of was dat het gevolg van de stijve, voor name kleding of in de betreffende periode heersende houding? Portretten werden tot het einde van de negentiende eeuw voor namelijk in opdracht gemaakt, in het algemeen door hierin gespe cialiseerde schilders. Portretten of "Beeldenaars" of "Tronies" zijn al vanaf de oudheid gemaakt, maar bijvoorbeeld bij de Grieken ging men uit van een geïdeali seerde weergave van de gepor tretteerde, zodat daar van een echt, "persoonlijk" portret weinig sprake is. Het Europese geschil derde portret begint in de Mid deleeuwen met de (stichters)por- tretten op bijvoorbeeld altaar stukken en wordt in de volgende eeuwen eigenlijk alleen voor de hogere standen vervaardigd. Tot in de zeventiende eeuw werd portretkunst niet gezien als het hoogste goed in de schilderkunst, maar als een kunst om den brode. Pas in de negentiende eeuw wordt het portretteren van personen ge meengoed door de uitvinding van de fotografie, die de portretkunst een heel nieuwe dimensie geeft. Mevrouw Timmer-Gerritsen zal op bovengenoemde aspecten uitgebreid in gaan. Vrijdag 20 december: Kerstavond Op 20 december houden we onze jaarlijkse kerstbijeenkomst in de foyer van de Schouwburg in Lochem, met medewerking van Diny Hiddink en omlijst door sfeervolle muziek. Uw aanwezigheid wordt bij zonder op prijs gesteld. Alle werkgroepen van het Historisch Genootschap zijn die avond pre sent om samen met u het oude jaar af te sluiten. door Wim Nijman Keizaterdag. 's Morgens eerst nog even helpen met de kraam van het Genootschap. Daarna naar Nettelhorst, omdat we graag het verhaal van de heer Hiddink wilden horen. Bovendien wilde mijn vrouw Mia hem graag weerzien, want toen ze terug kwam uit Duitsland moest ze Nederlands leren. Van wie? Van de heer Hiddink. Het was in 1947 en ze was toen 11 jaar. Het gekke is dat haar moeder in 1917, 30 jaar eerder, Neder lands leerde van meester Prop. Ze was toen 13 jaar. De ontmoeting was hartelijk; de heer Hiddink kon het zich nog herinneren, en had nog twee exemplaren vaneen klassefoto van school 2, waar Mia op stond en die ze al jaren zocht. Later kreeg de klas een kaart van "de Waterman", want Hiddink moest als militair naar het vroegere Nederlands-Indië. Ik zat er toen al en ontmoette hem daar toevallig. Op 8-8 1949 vertrok ik met MS Johann van Oldenbarneveldt (ca. 3000 personen) vanuit Soerabaja naar Nederland, naar huis. Ik was bij de scheepspolitie, voor orde en rust, en maakte foto's van het vertrek, met zwaaiende mensen op de kade, o.a. Hiddink. Laat ik de negatieven weer ge vonden hebben, weer foto's van laten maken, na 53 jaar nog goed, briefkaartgrootte. Hiddink heeft ze inmiddels gehaald, iedereen tevreden. 't Kan raar lopen! 's Middags weer in de kraam ge staan tot 17 uur in de Smeestraat voor het Historisch Genoot schap. Gezellig zo'n dag, maar wel druk. 7 Overgenomen uit het boek De Ber kel beschouwd, De Walburg Pers Zut- phen, 1982, p. 15, 31, 48 en 52. Pagina 5, foto Rijksdienst voor de Monu mentenzorg te Zeist. Pagina 6, mr. Sickesz en dr.ir. Bosch van Rosenthal: verzameling Water schap van de Berkel, ir. Baas foto van Cor Dinius. Land van Lochem 2002 nr. 2

Land van Lochem | 2002 | | pagina 7