De Berkel beschouwd is een kleurenfilm van 32 minuten met wat aardige blikken in het archief van het waterschap, maar het is vooral een film met veel mooie plaatjes van het Achterhoekse landschap. De Berkel de Baas De zogenaamde "Derde Berkel verbetering" in de jaren zestig van de vorige eeuw is het onder werp van deze historische film. In 1882 werd het Waterschap van de Berkel opgericht. Het wa terschap kende drie perioden met grote verbeteringen aan het gril lige riviertje: De Eerste Berkel- verbetering in de jaren negen tig van de negentiende eeuw. Deze stonden onder leiding van watergraaf C.J. Sickesz (van de Cloese). De rivier werd een stuk ingekort; vele meanders werden afgesneden en de rivier werd verbreed. De Tweede Berkelver- betering werd uitgevoerd in de jaren twintig en dertig van de vo rige eeuw. Weer werd het afvoer- regime aangepast, maar belang rijker was de bouw van zes stu wen in de Berkel, om het water in tijden van droogte ook vast te kunnen houden. Dr. Ir. E.J. Bosch ridder van Rosenthal was in die jaren watergraaf Toen de verschrikkingen van de Tweede Wereldoorlog al weer geruime tijd tot het verleden be hoorden en Nederland opveerde in de vaart der volkeren, werd de Berkel voor de derde keer flink aangepakt. Ir. Jan Baas was de grote leider, "the grand old man", voor iedereen die met en onder hem heeft mogen werken. De technische uitvoering stond onder leiding van ing. J.G. van Anken. Over de uitvoering van deze werken gaat de film De Berkel de Baas. Het zijn historische beel den: de bouw van het stuwen- complex bij landgoed Beekvliet, de aanleg van het Verdeelwerk bij Haarlo (waar de Bolksbeek zich van de Berkel afsplitst), de omlegging van de Berkel rond Borculo, de aanleg van het Af- laatwerk bij Lochem en de bouw van de Zandvang bij Rekken. En nog veel meer. De Berkel de Baas is vooral een historisch waardevolle film, vol beelden over hoe men in de jaren zestig van de vorige eeuw dacht over het steeds meer beheersen van het waterpeil: overtollig wa ter snel afvoeren, vooral met het oog op een moderne landbouw en zorgen voor droge voeten in stadsuitbreidingen en ten behoe ve van de industrie. De invloed van de belastingcategorie "onge bouwd" (eigenaren van grond) was in die jaren zeer groot. Bij het huidige Waterschap Rijn en IJssel - sinds 1997 de rechtsop volger van o.a. het Waterschap van de Berkel - kijkt men iets ge nuanceerder tegen de toenmalige ingrepen in het landschap aan. Dat komt mede doordat ook andere belastinggroepen, zoals de categorie "ingezetenen" nu zeggenschap hebben in het beleid van het waterschap. Er wordt nu meer rekening ge houden met natuurwaarden - er is een ander maaibeleid ontwik keld - en ook het recreatief en het cultuurhistorisch aspect wordt bij nieuwe plannen betrokken. Denk bijvoorbeeld aan het herstel van de oude Berkel bij Eibergen. De film is gemaakt door de Ned. Heidemaatschappij en is voorna melijk in zwart-wit; hij duurt 45 minuten. Het laatste stukje van de film is van later datum en toont het resultaat van de Berkelver- betering in het landschap. De Berkel beschouwd De tweede film, "De Berkel be schouwd", dateert uit 1982, het 6 De eerste, de tweede en de derde Berkelverbetering stonden onder leiding van resp. (van rechts naar links) mr. C.J.Sickesz, dr.ir. E.J. Bosch ridder van Rosenthal en ir. J. Baas. Land van Lochem 2002 nr. 2

Land van Lochem | 2002 | | pagina 6