Evenementen dit najaar: een toelichting door de Evemementencommissie Vooruitlopende op het eerste evenementenseizoen van 2002 is al voor de officiële oprichting van het Historisch Genootschap een nieuwe Evenementencommissie samengesteld uit leden van de toenmalige Historische Vereniging, de Stichting Streekgeschiedenis en de Stichting Streekmuseum. De leden van deze commis sie zijn Dinie Frank, Sjaak Koster, Wim Nijman, Mela van Rossem en Jan de Vries. Zij hebben zich ten doel gesteld twee maal per jaar een evenementenprogramma voor ons Genootschap samen te stel len. Wat de Open Monumen tendag betreft gebeurt dit in samenwerking met de gemeente Lochem en de VVV. Het evenementenprogramma voor de tweede helft van 2002 is bij deze uitgave van dit blad ingesloten. Hierna vindt u een korte toelichting bij de diverse onderdelen van het nieuwe pro gramma. Zaterdag 14 september: Open Monumentendag Het landelijke thema is dit jaar "Koopmansgeest", monumenten van de handel. Hoewel in grotere steden met een rijke erfenis aan historische handelsgebouwen gemakkelijker een route kan worden gemaakt rond dit thema dan in Lochem en omgeving, is het ook dit jaar weer gelukt een mooie monumentenroute samen te stellen langs tal van bekende en minder bekende monumenten in onze gemeente. Op diverse lo caties zijn kleine foto-exposities te zien met historisch beeldma teriaal van de vroegere handel in Lochem en omgeving. Zo zijn er prachtige foto's te bewonderen van de Stoomzuivelfabriek in Laren, de Coöperatie te Bar- chem, de koe-, biggen- en eier- handel in onze gemeente, de Lochemse veemarkt en de leer fabriek van Postel. De route, door de Gemeente, de VVV en het Historisch Genootschap uitgezet, kunt u per auto, fiets of wandelend afleggen. Bij de VVV en de verschillende opengestelde monumenten, die zullen worden bemensd door leden van het Genootschap, zijn routebeschrij vingen verkrijgbaar. Dinsdag 15 oktober: Berkelfilms In zaal Bousema vertoont het Historisch Genootschap twee in teressante historische films over de Berkel: De Berkel de Baas en De Berkel beschouwd. Ze zijn afkomstig uit de archieven van het Waterschap Rijn en IJssel. Hier volgt een korte toelichting door Henriëtte Marsman-Slot. De Berkel de Baas is een hoofd zakelijk in zwart-wit uitgevoerde film van 45 minuten, die vooral historische waarde heeft. 5 De stadskorenmolen in de Berkel te Lochem, kort voor de afbraak in 1894. Links is ten dele Huize Welna zichtbaar achter de bomen. Hier was indertijd het Waterschap van de Berkel gevestigd. Land van Lochem 2002 nr. 2

Land van Lochem | 2002 | | pagina 5