Boekensignalement Van het bestuur door CeesJan Frank In deze rubriek worden nieuwe uitgaven gesignaleerd waarin de historie van de gemeente Lochem een rol speelt. D. Hiddink, Wiej ploetert vedan. Jeugdherinneringen van Dinie Hiddink, Lochem 2001, 80 p. Eind 2001 verscheen een nieu we bundel met herinneringen in dialect van Dinie Hiddink- Dijkman. Op de haar zo eigen wijze beschrijft zij dit maal over haar jeugd op boerderij "De Dennenboom" in Zwiep. Aller lei herinneringen aan grote en kleine gebeurtenissen, vreugde en verdriet, de tijd van schaarste en hard werken in de jaren na de Tweede Wereldoorlog komen aan de orde in dit geheel in onze streektaal geschreven boekje. Het zijn niet zomaar jeugdherinne ringen. Dinie Hiddink beschrijft ze vooral vanuit het perspectief van het kind, dat zeer raak de wereld van de volwassenen observeert en tot in de kleinste details een beeld geeft van het dagelijks bestaan, de gebruiken en gewoonten op het platteland. In het voorwoord lezen we: "Ik had, hoewel er zuinig geleefd moest worden, een fijne jeugd. Ik vind het belangrijk de herin neringen eraan op te schrijven, zodat ze bewaard blijven voor de toekomst", aldus Hiddink. Minstens zo belangrijk is het feit, dat Hiddink een zeer waardevolle bijdrage levert aan het op schrift vastleggen van het Lochemse dialect met zijn bloemrijke woor denschat en vele markante uit drukkingen en gezegden: Hier volgt een fragment uit het hoofdstuk "Etten": "Heel af en too is t'r een ei, ik mot zeggen: op zöndag altied. 't Bunt meestal tweede soort, want de goejn wodt an de krudenier ver- koch. Moo zeg altied: "Biej ons hebt de hoonder 't gat naor Ben- nad met de winkelkaore staon". Tweede soort, daor kö'j dub- beldooiers, kleintjes en eier met dunne beste onder rekkenen. De gekokte eier ligt op 'n wassel- dook op taofel, sommigen hebt zich deur 't 'kokken 't hele lief uut-ewarkt. Wiej raod um de eier; ene van ons mot ummekiek'n en moo wis de eier an. A'j 't slecht treft he'j meestal maer water as ei en iej mot nog oppassen da'j de bokse neet nat kriegt". De jeugdherinneringen van Dinie Hiddink zijn verzameld in 18 korte hoofdstukken met illustra ties van B.W. Oonk en in eigen beheer uitgegeven. Werkruimten ook 's avonds geopend Op de Algemene Ledenvergadering van 26 maart jongstleden kwam het verzoek binnen om de werk ruimten van het Historisch Genootschap ook 's avonds open te stellen. Graag voldoen wij aan dit verzoek. In overleg met de werkgroepen is besloten zowel de boerderij aan de Nijkampsweg als de kelder onder de Openbare Bibliotheek eenmaal in de maand ook 's avonds voor publiek open te stellen. Met ingang van 1 oktober zijn de beide ruimten ge opend van 19.00-20.30 uur op de volgende avonden: Boerderij: Elke eerste maandagavond van de maand Kelder: Elke eerste dinsdagavond van de maand. In de week waarin de ruimten 's avonds geopend zijn, vervallen de dagopenstellingen. Wij hopen u daar te mogen begroeten. 35 Nog een illustratie van Jan en Kasper Luiken bij "Voor de stadsbrand": "16 De Weever. Ghij die wel op uw handwerck let Maakt toch het Stuck uws leevens net." Land van Lochem 2002 nr. 2

Land van Lochem | 2002 | | pagina 35