straat, aan het plein tegenover de Grote Kerk twee nieuwe huizen gebouwd nadat de oude bebou wing door brand was verwoest. De panden zijn ontworpen door het architectenbureau Veeze en Twijnstra in de stijl van de Delftse School. Kenmerkend voor deze stijl zijn de op de tra ditionele Hollandse bouwkunst geïnspireerde bouwvormen, een ambachtelijk materiaalge bruik (baksteen, houten kozij nen en ramen, dakpannen) en aan de traditionele bouwkunst ontleende details en motie ven. De panden aan de Bierstraat hebben dan ook schilderachtige bakstenen Oud-Hollandse tuit en klokgevels met traditionele houten kozijnen, roedenramen en smeedijzeren muurankers. Ook de bijbehorende winkelpui en zijn uitgevoerd in traditionele stijl met gemetselde plinten, roe- denramen, een centraal geplaatste ingang met boven- en onderdeur. De luifel van Bierstraat 12 werd in 1983 pas toegevoegd. In de zelfde stijl is de winkelpui van Markt 18 (Lovink) uitgevoerd. Ten slotte Tijdens een rondwandeling door de binnenstad van Lochem is nog een grote variatie aan historische winkelpuien te zien2. Ze zijn er in allerlei vormen, stijlen en mate- rialen.Toch is er in de afgelopen jaren veel verdwenen. Nieuwe ideeën over etaleren en toegan kelijkheid, huisstijlen van grote winkelketens en ongebreidelde moderniseringsdrang zorgden ervoor, dat vele fraaie oude win kelpuien werden weggebroken. Grote lichtreclames, in moderne materialen uitgevoerde luifels en brede, tot de grond doorlopende glaspuien kwamen er voor in de plaats. In veel gevallen ging de relatie tussen pui en bovengevel daarbij verloren. Sinds enkele jaren is er echter weer een tendens te bespeuren naar zorgvuldiger ontworpen nieuwe winkelpuien, waarbij vaak inspiratie komt uit histori sche voorbeelden en materiaalge bruik. Zo wordt er tegenwoordig bijvoorbeeld weer veel hout en hardsteen toegepast en zelfs glas-in-lood is weer populair. Historische winkelpuien worden gekoesterd en steeds vaker ge zien als hét visitekaartje van de winkel. Een flink aantal panden in de Lochemse binnenstad is mede door de bewaard gebleven historische pui als monument beschermd. Literatuur/bronnen Gemeente Lochem, Gemeentelijke Monumentenlijst, diverse redengevende beschrijvingen, opgesteld door Monumen ten Advies Bureau, 1990-1996. Archief/collectie CJ. Frank Foto's collectie C.J. Frank, 1992-1995 2 Nog meer historische winkelpuien in de Lochemse binnenstad: Achterstraat 16, Begijnenstraat 29, Smeestraat 1, Tuinstraat 10, Walderstraat 10, Walder- straat 26-28, Walsteeg 37. Ook buiten de binnenstad zijn nog enkele waar devolle oude winkelpuien te zien, on der meer aan de Kastanjelaan, Emma- straat, Nieuwstad en Zutphenseweg Winkelpui in Amsterdamse Schoolstijl, Bierstraat 6 (1924, architect G.J. Postel) Land van Lochem 2002 nr. 2 31

Land van Lochem | 2002 | | pagina 31