Andere voorbeelden zijn Wal derstraat 31-33, Smeestraat 10, Bierstraat 10 en Molenstraat 16. Jugendstil Aan het einde van de negen tiende eeuw, toen Lochem volop in ontwikkeling was als geliefd vakantie-oord en moderne vesti gingsplaats voor talloze nieuwe, vaak welgestelde Lochemers, zien we steeds meer veranderin gen optreden in de binnenstad. Het wordt meer en meer een "winkelcentrum" waar een steeds grotere verscheidenheid aan pro ducten kan worden gekocht. Naast de eenvoudige levensmid delenwinkels (bakkers, slagers, kruideniers, drogisten, enz.) ves tigden zich zaken waar luxe arti kelen werden aangeboden, zoals dames- en herenkleding, huis houdelijke artikelen, meubels, etc. Deze vernieuwing ging hier hand in hand met de opkomst van een nieuwe, moderne decoratieve stijl, die in de vormgeving van de nieuwe winkelpuien werd toege past: de Jugendstil of Art Nou veau. Na alle historiserende stijlen van de negentiende eeuw waaide er rond 1900-1910 een frisse wind in de binnenstad. De nieuwe win kelpuien kregen een open, uitno digend karakter, met zeer grote etalageruiten en riante, vaak in portieken opgenomen entrees. Luxe materialen als marmer, gepolijst graniet, glas-in-lood, kostbaar hardhout, veelkleurige tegels en geglazuurde bakste nen trokken de aandacht, even als de sierlijk gebogen lijnen en gestileerde motieven uit de planten- en dierenwereld, die zo kenmerkend zijn voor de Jugendstil. Nieuwe ontwikke lingen en mogelijkheden in de bouwtechniek werden toegepast om de openheid van de win kelpui te bewerkstelligen, zoals zware ijzeren lateibalken om de bovengevel op te vangen en de grote, soms gebogen etalagerui ten; firmanamen en koopwaar werden vermeld op panelen van zogenaamd marmerglas, één van de vele nieuwe producten van het einde van de negentiende eeuw. Niet alleen de nieuwe luxe win kels omarmden de nieuwe stijl, ook vele bestaande zaken ver nieuwden hun pui en benadruk ten daarmee het moderne karak ter van hun bedrijf. In Lochem waren talrijke voor beelden van Jugendstilwinkel- puien te vinden. Er zijn er in de loop der jaren heel wat verdwe nen of onherstelbaar vernield, maar gelukkig zijn hier en daar nog interessante exemplaren te zien. Tot de belangrijkste voor- beelden behoren de puien van Walderstraat 17, Markt 9, Bier straat 13, 24-26 en Molenstraat 3 en 24. Vaak werd met eenvoudige middelen binnen traditionele pui en aangesloten bij de nieuwe stijl: door middel van een enkel glas- in-loodraam, een aan de Jugend stil verwante roedenverdeling, een deurrooster. Zo heeft de winkelpui van Molen straat 14 een groot etalageraam met langs de bovenrand een sier lijke, uitwaaierende roedenver- deling. In de loop der jaren trad er een versobering en verstrak king in deze decoratieve stijl op. De sobere geometrische patro nen, rechte lijnen en vlakkere de coraties van deze late Jugendstil zijn bijvoorbeeld te zien in de uit 1915 daterende pui van Molen straat 15, oorspronkelijk een bak kerswinkel. De jaren 20 en 30 De opvallendste winkelpui uit de jaren twintig is die van de voormalige ijzer- en metaalwa renhandel van C. Langeler in de Bierstraat (nr. 6). Deze pui werd in 1924 ontworpen door architect G.J. Postel en is door de expres sieve vormgeving van de schuin geplaatste etalageruiten, de eta lagekast en de siermetselwerkde- tails een goed voorbeeld van de Amsterdamse Schoolstijl. Bij zonder is het materiaalgebruik: plaatijzer, waarmee het gehele puigedeelte boven de bakstenen plint is samengesteld. In de loop van de jaren twintig en dertig werden de nieuwe winkel puien steeds strakker en zakelij ker van vorm: brede rechte eta lagevensters met grote glasrui ten, brede bovenlichten met veel ramen; in de indeling en vorm geving overheersen rechte, meest horizontale lijnen. Voorbeelden zijn de eveneens door Postel ontworpen pui van Walderstraat 19 (1929) en de uit circa 1930 da terende pui van Smeestraat 6-8. Delftse Schoolstijl In 1949 werden aan de Bier- 30 Jugendstilpui van Walderstraat 17. Kenmerkend zijn de sierlijk gebogen roeden en de glas-in-loodramen in de bovenlichten Land van Lochem 2002 nr. 2

Land van Lochem | 2002 | | pagina 30