de Lochemse binnenstad zijn ze hier en daar nog te zien. Zo had het pand van boekhandel Lovink, voor de ingrijpende verbouwing en verhoging rond 1900, rechts naast de win kelingang een driezijdige uitstal kast met roedenramen. De mees te winkeliers verkochten hun wa ren echter gewoon achter nau welijks van een woonhuis te onderscheiden vensters. Een tussenfase naar een echte winkelpui over de volle breedte van de gevel, wordt gevormd door het koppelen van het deurkozijn aan één of beide van de naast ge legen vensterkozijnen. De oud ste nog bewaarde winkelpui in Lochem is een voorbeeld van dit type. Het pandje Blauwe Torenstraat 5-7 heeft zo'n pui, waarin de kozijnen van deur en aan beide kanten gelegen vensters één geheel vormen. De ramen hadden oorspronkelijk een 6-ruits verdeling en waren zoals bij woonhuizen uitgevoerd als schuifraam. Het rijk uitgevoerde houten snijraam in het bovenlicht van de deur wijst op een datering rond 1840. De eerste volledige winkelpuien In het derde kwart van de negen tiende eeuw verschijnen de eerste volledige winkelpuien in het Lochemse straatbeeld. De oude woonhuisvensters en de toegang werden uitgebroken en vervan gen door een zich meestal over de volle gevelbreedte uitstrek kende pui. Deze bestond uit een lage plint en bewerkte verticale houten lijsten (pilasters), die aan de bovenzijde een rijk gesneden houten kroonlijst dragen. Het raamwerk omlijstte een win keldeur met glaspaneel en één of meer grote etalageruiten. Bij bredere puien zat de ingang in het midden. De houten lijsten werden naar believen sober of rijk ver sierd met panelen, snijwerk, con soles en kapitelen. De firmanaam en de belangrijkste koopwaar schilderde men in sierlijke let ters op het fries in de horizontale kroonlijst. Ook op de ruiten ver schenen opschriften. Van deze houten winkelpuien zijn verschillende voorbeelden bewaard gebleven. Eén van de oudste is die van Walderstraat 25 (circa 1870), een pui die eigenlijk nog een mengvorm geeft te zien van het oudere type met gekop peld deur- en vensterkozijn, en een volledige winkelpui. in het interieur en duidden de winkelfunctie van het pand aan. Anders dan in de woonhuisven sters werden in deze uitstalkasten al gauw grote, kostbare ruiten toegepast. Op oude foto's van 29 Blauwe Torenstraat 5-7, één van de oudste winkelpuien in Lochem Walderstraat 25, houten winkelpui uit circa 1870 Land van Lochem 2002 nr. 2

Land van Lochem | 2002 | | pagina 29