Historische winkelpuien in de binnenstad van Lochem Monumenten in de gemeente Lochem (14)1 door CeesJan Frank Tegenwoordig zijn de historische binnensteden bij uitstek de plek geworden waar wordt gewinkeld en gerecreëerd; aan alle hoofdstraten en pleinen bevinden zich talloze winkels in alle soorten en maten, cafés en restaurants. Het is echter nog niet zo lang geleden, dat het stadsbeeld vooral ook werd bepaald door vele vormen van ambacht, handel en bedrijvigheid. Overal binnen de wallen zag men werkplaatsen, kleine bedrijven en in dustrieën, ook in Lochem. De eens zo talrijke kleine bedrijven en werkplaatsen, de smeden, de leerlooierijen, de brouwerijen, de stalhouderijen, de bakkers en slagers, ze zijn vrijwel allemaal verdwenen uit het stadsbeeld. De handeldrijvende middenstand wist zich echter te handhaven. Aan hun eeuwenoude aanwe zigheid herinneren hier en daar nog fraaie oude winkelpuien: ze getuigen van de lange traditie in het etaleren van de "moderne handelsgeest" en het aandacht- trekken van de klant. De oudste winkelpuien In de binnenstad van Lochem dateren de oudste winkelpuien uit het midden van de negen tiende eeuw. Voor die tijd had den panden in Lochem waarin goederen werden verkocht, niet een wezenlijk ander aanzien dan gewone woonhuizen. Het Marktgezicht van Jan de Beijer uit 1743 toont een rij huizen die op het eerste gezicht eenvoudige woonhuisgevels hebben. Aan kleine details kan men echter zien dat enkele van de huizen ook als winkel werden gebruikt. Bij twee panden zijn namelijk bij de benedenvensters op- en neerklapbare luiken aange bracht, die men als luifel en toon bank kon gebruiken.De koop waar kon zo net als bij een markt kraam voor het huis worden uitge stald. De verkoop vond dus gro tendeels buiten plaats, op de be gane grond van de huizen werd gewoond. Aan het einde van de achttiende eeuw werden de verkoopactivi teiten van winkeliers en kleine ambachtslieden steeds meer naar het inwendige van het huis ver plaatst. De woonruimte op de be gane grond werd in gebruik genomen als winkel. Pas in de loop van de negentiende eeuw zou de behoefte aan het duidelijk etaleren van de aangeboden waar belangrijk worden. Het winke len werd van een doelgerichte noodzaak langzaamaan ook een tijdsverdrijf, waarin het etala- gekijken een steeds grotere rol ging spelen. De woonhuisgevels met aanvan kelijk kleine vensters werden hier voor geleidelijk aan aangepast. In het begin werden gewone woon huisvensters als etalageraam in gebruik genomen. Hiervoor hoef den nauwelijks bouwkundige ingrepen te worden gedaan. Al wat ingrijpender was het aan brengen van een houten uitstal kast of erkertje in de bestaande vensteropening, populair in de eerste helft van de negentiende eeuw. Deze uitstalkasten gaven extra etalageruimte, meer licht 28 Land van Lochem 2002 nr. 2 Detail tekening van de Markt te Lochem, door Jan de Beijer, 1743: twee huizen met op- en neerklapbare luiken bij de vensters. 1 Eerdere afleveringen in deze serie werden gepubliceerd in Scholtampt van Lochem, tijdschrift van de Historische Vereniging Lochem-Laren.

Land van Lochem | 2002 | | pagina 28