Het olde Lochem (1) Door H.J. Breukink-Esselenbroek In de jaren 70 kreeg mevrouw R. Breukink-Esselenbroek van mede bewoners uit het verzorgingshuis waar zij toen verbleef het verzoek om de prachtige verhalen die zij kon vertellen over hoe het er vroeger in Lochem aan toe ging, aan het papier toe te vertrouwen. Zij voldeed graag aan dit verzoek. Nog gezegend met een gezonde geest was zij in staat haar herinneringen aan die tijd feilloos weer te geven. De eerste aflevering van haar boeiende relaas kunt u hier lezen. In vol gende nummers van Land van Lochem verschijnen meer van haar herinneringen (Almen, juni 1975). Wie was mevrouw Breukink? Geboren op 3 februari 1892, kraag zij de namen Hendrika Johanna (koosnaampje "Riekeman") Esselenbroek. Haar vader was schoenmaker en het gezin woonde in de Molenstraat op no. 9, naast toentertijd slager Locht (nu Etos). Zij trouwde op 19 januari 1917 met Hendrik Jan Breukink, geboren op 7 juli 1886 in Borculo. Hendrik Jan was hoefsmid en leerde het vak bij smederij Campagne op de Nieuwstad. In 1911 begon hijzelf een smederij in de Molenstraat op no. 26. Daar stichtten zij een gezin en er kwamen drie kinderen. Mevrouw Breukink kwam uit een muzikale familie, maar was zelf ook bedreven in het schrijven van ge dichten en ander proza. Voor feesten en partijen kon men altijd een beroep op haar doen en haar penne- vruchten mochten er zijn. Mevrouw Breukink overleed in 1979 op 87-jarige leeftijd. Onlangs werd me gevraagd om oude gewoonten, ge bruiken e.d. eens op te schrijven. Zelfs werd mij dit schrift meegebracht, opdat ik het toch doen kon. Nou, en daar gaan we dan! Maar waar moet ik mee beginnen? Ik ben 83 jaar, dus een besje van de vorige eeuw, toen er nog geen auto's of bussen op de weg waren. Zie, daar ben ik nu toch al aan de gang met mijn memoires. Koolhaas Ik ben een zuivere Koolhaas, scheldnaam voor een geboren Lochemer. Hoe ze aan die naam gekomen zijn? Wel, enige lieden zagen in de Enk een heel grote haas zitten en gingen er met een heleboel jagers uit Lochem op af. Ja, daar was hij. Goed gemikt, ge raakt en de haas stortte ter aarde. Gauw er op af. En wat bleek? Hij had hoefijzers onder en bleek een ezel te zijn. Na die tijd heette iedere geboren Lochemer een koolhaas, want de ezel had in een koolland gelopen. Grachten Lochem was in die dagen een klein stadje. Rondom het plaatsje liepen grachten met prachtige eikebomen er langs. Buiten die grachten was er nog weinig be bouwing. In plaats van straten over het water had je in mijn tijd bruggen. Daarv66r waren er poorten, waar 's nachts wach ten zaten om de bevolking te behoeden, maar dat was er in mijn tijd al niet meer. Op de Nieuwstad waren een paar "en kele huizen", herenhuizen, van Notaris Schiethart, Crooswijk en De Bruin en een enkele ne ringdoende. Mijn vader wist nog dat de Nieuweweg er niet was en ze daar schaatsen onderbonden en naar Borculo reden. Hotel Bak en 't Welna waren er op de Stationsweg, nu Prins Bernhard- weg. De stoomtram van Deven ter naar Borculo liep er buiten om, langs Nieuweweg, Hotel Bak, langs fabriek Naeff, die ongeveer in 1870 gesticht is. Ook was er een eekschuur van de fa- milie Reerink, waar de schors van de bomen geklopt werd en waar later het leder mee gelooid werd, of liever huiden. Op een muurtje stond een grote bel, waar een bel leman mee langs de tramrails liep van de Nieuweweg tot voorbij de inrit van de Molenstraat, iedere keer als er een tram kwam. Was die gepasseerd, dan ging de bel weer op het muurtje. Stel je dat nu eens voor! Maar ja, er was geen verkeer op de weg. Auto's en bussen waren er nog niet, alleen paard en wagen van een vrachtrijder of iets dergelijks. De eerste auto, vliegmachines Toen de eerste auto in Lochem bij Hotel Bak in de schuur stond, liep half Lochem uit om dat wonder te zien. Ik geloof dat het van een herenhuis uit Laren was. Het nummer was M 1. De auto's hadden letters van de provincie voor hun nummer. In Gelderland was het een M. Maar bussen zijn hier pas veel later gekomen. Men vond het zelfs tamelijk riskant 26 Bron: Mevrouw R. Breukink- Lulofs Umbgrove Land van Lochem 2002 nr. 2

Land van Lochem | 2002 | | pagina 26