selijke brandweer, die tot die tijd met handspuiten had gewerkt. Op dat moment was handpomp nummer 8 nog gestationeerd op de Armhoede. Opperbrandmees- ter was de heer H.Reerink en tot brandmeesters werden in 1905 benoemd de heren E. Franken en D.J. van den Brink. Vooral Jan Eertink was het die ervoor diende te zorgen dat de spuit uitstekend bleef functioneren en er steeds piekfijn uitzag. De heren C. en A. Langeler werden benoemd tot leerling-machinist, zodat ook het personeelsbestand up to date was. Al gauw deed de stoomspuit goede diensten bij de brand van de voormalige lij mfab riek aan de Larenseweg (1907). Het was de grootste brand die door de stoomspuit werd geblust. Een andere grote brand was die van de Remonstrantse kerk. Verder deed de stoomspuit dienst bij branden in smederij Campagne aan de Nieuwstad (het was toen hartje winter en de volgende dag was de smederij herschapen in een ijs paleis), in de bakkerijen van Ter Welle (1915) en Derksen (1923), bij kruidenier Boerman (1915), bij Hoffman in de Walderstraat (1924), de boerderij Onderwater bij de Cloese, een boerderij in het Veen en een op de Armhoede, bij slagerij Welling in de Molen straat, bij Nijland in de Blauwe Torenstraat (1933) en tenslotte bij de nodige brandende hooibergen in Lochem en omgeving. Bij de brand in de boerderij van de heer Onderwater liet een vakantiegan ger uit Rotterdam zich spottend uit over de Lochemse brandweer die met de stoomspuit kwam aandraven, waarop burgemeester Wttewaal zo boos werd dat hij de stedeling het terrein afjoeg. Een ander vrolijk incident deed zich nog voor in 1939. Het paard dat de stoomspuit voor een demonstratie-oefening in ver band met de luchtbescherming zou trekken, zat vol vuil. De stalhouder werd teruggestuurd; hij keerde terug met een schoon paard dat hij in siertuig met bel len en pluimen had gestoken. De stoomspuit was bedrijfsze- ker en heeft uitstekend voldaan. Zijn capaciteit was niet zoveel minder dan die van zijn opvol ger, de motorbrandspuit, maar er waren 20 minuten nodig om haar onder stoom te brengen. Dat was natuurlijk veel te lang en het gebeurde dan ook meer dan eens dat de zaak al volkomen afgebrand was als de oude, trouwe stoomspuit van 1905 kwam aanrukken. Vandaar dat in 1940, het eerste jaar van oorlog en bezetting, mede met het 23 Demonstratie van de Lochemsebrandweer op de Grote Markt bijna 100 jaar geleden; geheel links de in 1905 aangeschafte stoomspuit.] Land van Lochem 2002 nr. 2

Land van Lochem | 2002 | | pagina 23