De laatste moord door Arjen Dieperink In het kader van mijn onderzoekingen over moorden in de huidige gemeente Lochem ben ik diverse zaken tegengekomen. De eerste moord waarvan ik een vermelding heb aangetroffen, vond plaats in 1572 en de laatste in 1962. Over deze laatste moord gaat dit artikel. Laren (Gld) woensdag 22 augustus 1962. Jan Willem, alias Dun Juan, was van beroep postbode in Laren en zeer gezien.Hij was een zoon van Reint Willem (1902) en Gerritdina (1907). Het echtpaar was getrouwd op 25 mei 1932 en 17 maanden later werd hun zoon Jan Willem geboren. Hij was, zoals zijn familie hem beschreef, "een behulpzame, vriendelijke jongen". Hij had verkering met Aaltje, geboren in 1929 te Laren. De misdaad Jan Willem werkte die middag op het land van zijn ouderlijk boerenbedrijf, 's Avonds had hij een afspraak met zijn vriendin en haalde haar van haar ouderlijk huis op. Zij fietsten gezamenlijk richting de Groot Dochterensebrug. On derweg kwam het gesprek op de zwangerschap van Aaltje, die Jan liet weten dat het zijn kind was, dat ze van hem hield en wilde trouwen. Jan wilde er niets van te weten. Hij ontkende dat het zijn kind kon zijn en van trouwen was geen sprake. Tijdens de fietstocht naar de brug zocht hij tweemaal dekking achter het struikgewas als er mensen naderden. Wat daarna precies is gebeurd, is nooit achterhaald. Uiteindelijk pleegde Jan zijn verschrikkelijke daad en gooide Aaltje over de railing van de Groot Dochte- rensebrug. Zij verdronk, daar ze het zwemmen niet machtig was, hetgeen Jan wist. De fiets van Aaltje gooide hij haar na. Tien minuten na de moord ging hij rustig bij zijn bevriende dokter op bezoek en kwam daar kalm een verhaal vertellen over iemand "achter Zutphen" die de vader van het kind zou zijn. Daarna ging hij naar een plaat selijk café. Aldaar verbleef hij anderhalf uur, gezellig pratende over de verrichtingen van de plaatselijke voetbalclub en over zocht. Er werd toen nog geen fiets gevonden. Dit versterkte het vermoeden dat er sprake was van een misdrijf. Warnsveld, donderdagavond 23 augustus 1962. Mr. H. van Buuren had zijn domi- de voetbalpool. Het onderzoek Donderdagochtend, 23 augus tus 1962. Een schipper voer bij de Groot Dochterenseburg en ontdekte het lichaam van Aaltje. Hij informeerde de politie en het onderzoek begon. De eerste die op de plek van het misdrijf aankwam, was de toenmalige Commandant van de groep Lochem der Rijkspolitie, adjudant O.J. Reijnders. Het ver dronken lichaam werd geborgen en de politie ging op onderzoek uit of het een ongeluk, zelfmoord of moord zou zijn. Aanvankelijk stuitte de politie op het feit dat de fiets van het slachtoffer onvindbaar was. De gehele omgeving werd afge- cilie Rotterdam, alwaar hij ruim 16 jaar had gediend en een aantal kapitale delicten had behandeld, verruild voor een woning in Warnsveld toen hij geplaatst werd bij de rechtbank te Zut- phen. Het was tijdens de eerste avond dat hij het huis betrok toen de telefoon ging. Het bleek adjudant Reijnders te zijn. Deze meldde de verdrinkingsdood van Aaltje. Zodanige melding is van groot belang in de opsporing van kapitale delicten. In dat stadium is de relatie officier van justitie en hulpofficier van justitie es sentieel. Van Buuren vroeg aan Reijnders of hij van - voorlopig - oordeel was dat de dood een gevolg kon zijn van een misdrijf. Het ant- 17 Vanaf deze kant werd Aaltje over de Groot Dochterensebrug gegooid. Foto: Arjen Dieperink 1987 Land van Lochem 2002 nr. 2

Land van Lochem | 2002 | | pagina 17