Overdracht verzamelingen van Rensenbrink en Lovink door Arie Steenhuisen Zoals u wellicht weet heeft het Historisch Genootschap twee kelderruimtes onder de biblio theek aan de Dr. Rivestraat in gebruik. Daar zijn enkele foto-, dia- en negatievencollecties opgeslagen. In die ruimten zijn leden van de werkgroep Audio-visuele presentaties en de werkgroep Conservering werkzaam met die verzamelingen. Op 1 mei 2002 vond er in het deel van de kelder, waar de Frijlink-Spronk- verzameling wordt beheerd, een bijzondere bijeenkomst plaats. 's Morgens om 10:00 uur kwam de heer en mevrouw Rensenbrink uit Laren hun negatievenverzame- ling aan het Historisch genoot schap overdragen. Zij werden geïntroduceerd door Ernst Mars man, een bekend lid van ons Genootschap. De verzameling Rensenbrink Kort na de Tweede Wereldoorlog vestigde de fotograaf Rutgers uit Hengelo (Ov.) een filiaal van zijn fotozaak in de voormalige bakke rij van Pongers in de Molenstraat. Op verzoek van Rutgers werd de heer P. Rensenbrink in 1951 fili aalhouder. Enkele maanden later kocht hij het filiaal (dat toen al Foto Modern heette) van Rutgers. Voor hij zich in Lochem vestigde was Rensenbrink al elders als fotograaf werkzaam geweest. Hij bracht het bedrijf tot bloei door zijn ervaring en door goede connecties op te bouwen met belangrijke opdrachtgevers, zo- als de gemeente, de Gelders Overijsselse Courant (GOC) en een makelaar. Voor die in stellingen heeft hij veel foto's gemaakt van panden, straten en personen. De meeste foto's wer den aanvankelijk vastgelegd op glasnegatieven, maar al spoedig op 6x6 zwart-wit negatieven en veel later op kleinbeeld kleuren- negatieven. Foto Modern had ook de boek handelaar Harry Lovink als klant, die (samen met zijn zus) de zaak in 1938 van zijn vader had overgenomen. Rensenbrink en Lovink hadden een goede verhouding met elkaar. Ook Nico Scheen (van de drukkerij en de GOC) en de journalist Wout Klomp werden goede klanten. Negatieven van foto's voor de krant werden jarenlang bij Foto Modern ontwikkeld en afgedrukt. Soms moest dat met grote haast gebeuren, als laat bezorgde negatieven van re portagefoto's nog 's avonds met de laatste bus mee moesten naar Deventer, waar de krant werd gedrukt. De verzameling Lovink De heer en mevrouw Rensen brink droegen niet alleen hun ei gen verzameling over, maar ook een verzameling glasnegatieven die in het begin van de twintigste eeuw door boekhandelaar Ber nard Gerardus Lovink waren gemaakt. J.H.Scheen, sinds 1januari 1883 eigenaar van de boekhandel en drukkerij in het huidige pand van boekhandel Lovink aan de Markt, had aan het eind van de negentiende eeuw B.G. Lovink 15 De ansicht van de kerk is van Foto Modern, P. Rensenbrink te Lochem. Hij is niet verstuurd. Achterop staat gedrukt: "Lochem Gudulakerk. Gerestaureerd 1972-1977. Opbrengst van deze kaart ten bate van de restauratie van het kerkorgel". Land van Lochem 2002 nr. 2

Land van Lochem | 2002 | | pagina 15