Sint Nicolaas-feest ondergebracht - van meet af aan in Duits vaarwater koerste - was het moeilijk om collectanten te werven. Vandaar dat een beroep werd gedaan op de N.A.D., de Jeugdstorm en de W.A. - uitein delijk allemaal op Duitse leest geschoeide organisaties. Op 29 oktober 1943 meldde de Lochemsche Courant dat de Winterhulp van de commandant N.A.D. - dit zal De Bock zijn ge weest - fl. 20.000,had ontvan gen voor de volksgenoten die het moeilijk hadden. Dit betrof de opbrengst van de collecte die van 11 tot 16 oktober 1943 werd gehouden. Op dinsdag 13 oktober 1943 werd in de arbeidskampen Win terswijk en Ampsen door een gezelschap van de Nederlandse Omroep (de verzuilde omroep van voor de oorlog werd op last van de bezetter in maart 1941 tot Nederlandse Omroep omge vormd) een voorstelling gegeven, tijdens een tournee door Oost- en Noord-Nederland, omdat duizen den mannen hadden geholpen met de aardappeloogst. Zes leerlingen van de Omroep, onder leiding van Adriaan van Hees, fanatiek nationaal-socialist lieten zich tijdens dit aardappel tournee van hun beste kanten zien. Jan van Hees trad op als conferencier, Fred Krom speelde piano. Het was een voorstelling die geheel in het teken stond van nationaal-socialistische en Germaanse broederschap. In overeenstemming daarmee wa ren de genodigden. Obersturm- führer Feldmeister, een zekere H. Looks, burgemeester Van Elten van Lochem met echtgenote, de groepsleider van de N.S.B. te Lochem, op dat moment de heer Schekman, en vele anderen. Bekend is nog dat de kantine in het kamp versierd was met vlag gen, groen en blauw, naast de portretten van de leider Mussert - Mussert was inmiddels uitge roepen tot leider van het Neder- landse volk - en de commandant van de N.A.D., De Bock. Of de aanwezige niet-foute stafleden en de jongens het zelf interessant hebben gevonden is niet bekend. Meestal werden op zo'n moment de zaken met een korreltje zout genomen. Het was inmiddels eind 1943. De Duitse terreur nam gestadig toe, de Wehrmacht was overal in Europa op de terugtocht en de bevolking in West-Europa snakte naar de bevrijding. Die zou ech ter nog meer dan een jaar op zich laten wachten. Voor de Lochemse kinderen werd door de N.A.D. van Ampsen Sinterklaas gevierd, op zaterdag 4 december van het jaar 1943 in de Schouwburg. St. Nicolaas maakte eerst een rondrit door de stad, waarna om twee uur 's middags eenieder met zijn kinderen was uitgenodigd voor het feest binnen, waar men kon genieten van een eenpansmaaltijd die geheel was verzorgd door Nederl. Arbeidsdienst arbeidsmannen en -meisjes. Het jaar 1943 is ten einde. Ook de lichting die in juni onder de schop kwam kon naar huis. In middels waren voor de nieuwe lichting die in januari 1944 zou opkomen honderden jongeman nen opgeroepen. Velen kwamen niet. Men dook onder of liet zich door middel van een verzonnen kwaal ongeschikt verklaren voor de dienst. De meeste plaatselijke doktoren waren "goed" en gaven al gauw een bewijs van onge schiktheid. De keuringsartsen, meest N.S.B.-ers, keurden de meesten daarentegen zonder meer goed. Het jaar 1944 had juist zijn in trede gedaan toen op 5 januari een nieuwe groep jongens het kamp Ampsen binnenstroomde. Bezie ling om land en volk te dienen was bij de meesten ver te zoeken, maar als men niet kwam liep men de kans naar Duitsland te worden gestuurd om er te werken. Dat was op dat moment - toen het daar dag en nacht bommen regende - geen aanlokkelijk voor uitzicht. Bovendien voorzagen de meesten wel dat het nu niet meer lang zou duren. De berichten van de BBC en Radio Oranje uit Engeland waren gunstig en iedereen had het over de invasie die nu elk moment kon beginnen om de bevrijding van Europa te brengen. In het oosten rukten de Sovjettroepen snel op en trokken de Duitse legers zich steeds ver der terug. Misschien tegen beter weten in waren veel N.S.B.-ers en pro-Duitse figuren nog steeds fanatiek in het uitdragen van hun idealen. Zo ook de staffunctio narissen van de N.A.D. Op dat moment zullen ze nog niet heb ben geweten dat begin september 1944 het einde zou brengen van hun N.A.D.-wereldje of dat deze instelling nooit meer zou terug komen. Maar zover was het nog niet. De laatste acht maanden Belevenissen in het kamp Amp sen van de Arbeidsdienst in 1944 Hoe was nu de situatie op die 5e januari 1944 toen een nieuwe - en op een na laatste - lichting opkwam? Het waren over het al gemeen 18- en 19-jarige jongens, van wie velen uit het Westen en Limburg kwamen. De opkomst was al minder dan in de jaren 1941-1943, omdat ook nu velen aan hun oproep geen gehoor had den gegeven. Hoe zo'n opkomst precies in zijn werk ging herinnert zich na zestig jaren nog een Limburger die toen als 18-jarige in die januarimaand wèl naar Lochem kwam om zijn 12 ZATERDAG 4 DECEMBER '43 Vertrek half 6én Markt, Lochem. Rondrit door de Had- Aanvang feest Schouwburg te twee uur. Alten welkom Eónpaiis maaltijd. Ter gelegenheid van Sinterklaas organiseerde de N.A.D. te Ampsen een Sint Nicolaasfeest in de Lochemse Schouwburg voor de jeugd en oudere Lochemers. Land van Lochem 2002 nr. 2

Land van Lochem | 2002 | | pagina 12