Lochem in de jaren 1940-1945 Een beschouwing over de Nederlandse Arbeidsdienst, de N.A.D. (deel 2) door Jan Klein Egelink Naarmate de Tweede Wereldoorlog steeds dieper wegzinkt in het algemene geheugen zullen - en dit betreft vooral de oudere generatie - bepaalde historische gebeurtenissen uit die tijd haar herinneringen bepalen. Voor de huidige generatie die geïnteresseerd is in de tijd van toen heb ik besloten een en ander dat de jaren 1940-1945 voor Lochem brachten aan het papier toe te vertrouwen. Een eerste groep verplichte arbeidsmannen zwaait af Nog vóór het jaar 1942 ten einde was zwaaien de eerste "groene man nen" die in mei verplicht wa ren opgekomen in het kamp Ampsen af. Ook dit ging weer gepaard met een grote gemeen schapsavond, nu in zaal Stege- man te Laren Gld. Ook inmid dels weer opgekomen meisjes van de Cloese waren aanwezig alsmede afgevaardigden van het arbeidskamp te Eibergen. Ver dere aanwezigen waren onder meer de commandant van het 6e korps, arbeidsleider Kuiper en hopman Van der Loo. Zelfs de heer Van Engen, vroeger tand arts te Lochem, was aanwezig, waarschijnlijk speciaal uitgeno digd. De leider van die avond was aspirant-hopman Ariëns en natuurlijk ontbrak ook hopman Reinders, de kampcommandant van Ampsen, niet. De zaal was versierd met rood, wit en blauw en dennengroen; het zag er allemaal behoorlijk "Nederlands" uit. Wanneer men echter de zaak goed beschouwde, aldus een der genodigden, hing er wel de sfeer van de "Nieuwe Orde". Er waren namelijk nogal wat N.S.B.-ers en pro-Duitse belangstellenden. Ariëns was te vens de zangleider die avond, die omlijst werd met muziek. Ook werden schetsjes opgevoerd. "De grootste verdienste van het lied," aldus de zangleider, "is dat het de gemeenschapszin tot uitdrukking brengt en de zingenden tot een hechte eenheid samensmeedt!" Onder zijn leiding hadden tot dan de arbeidsmannen veel krachtige liederen gezongen; liederen van Neerland, van de zee, van den arbeid en van de "spaden". Het jaar 1942 is ten einde. Begin januari 1943 wordt het kamp 10 Bij de installatie van de N.S.B.-burgemeester van Lochem op 27 februari 1943 stond een afdeling van de N.A.D.-Ampsen aangetreden op de Kleine Markt (Bierstraat). Op de achtergrond links de radiozaak van Carel Langeler (thans Pizzeria da Vinci), daarnaast de Kerksteeg, vervolgens een woonhuis en naast het woonhuis de toenmalige kachel- en smederijzaak, ook van Langeler (thans de antiekzaak van F.J. Wiersema; nog net zichtbaar geheel rechts café Scholten.] Land van Lochem 2002 nr. 2

Land van Lochem | 2002 | | pagina 10