Alles nieuw Bericht van de oud-voorzitter van de Stichting Streek geschiedenis Lochem en omstreken, G.B. Koster Als oud-voorzitter van een der fusiepartners vind ik het prettig om in ons nieuwe genootschapblad Land van Lochem u allen, en vooral al diegenen die eraan hebben meegewerkt om deze fusie te bereiken, van harte te feliciteren. Het grote aantal leden dat we nu samen via dit prachtige nieuwe genootschapsblad bereiken, weerspiegelt een der doelstellingen van uw bestuur om vooral het historisch belang dat we als genootschap uitstralen naar de bevolking van Lochem, Laren en Barchem uit te breiden. Zonder uw medewerking is dit niet mogelijk. Informeer uw vrienden, buren en familieleden, zodat ook u ertoe kunt bijdragen om het ledenaantal te vergroten. De gehele groep is volop, je kunt wel zeggen dagelijks, bezig om historische gegevens in de vorm van foto's, ansichtkaarten en schriftelijke informatie elektronisch vast te leggen. Als je in de toekomst iets wilt achter laten dan moet je daar vandaag voor zorgen. Graag doe ik een oproep aan u allen om waardevolle herinnerin gen, oude verhalen of andere gegevens uit deze streek aan ons bekend te maken. In overleg met u wordt een en ander vastge legd om te bewaren voor de toekomst. Voor een goede samen werking tussen alle werkgroepen en vooral voor een vast contact punt voor de leden en de werkgroepen is het van groot belang dat er een passende werk- en bezoekersruimte beschikbaar komt. Tijdelijk zijn deze ruimten nog op de boerderij en in de kelder van de bibliotheek. Uw bestuur is volop actief om een en ander te realiseren. Deze week las ik nog een gezegde van Stephen Sondheim: "Alles draait om de uitvoering; alleen een visie heb ben is geen oplossing." Uw bestuur is volop in beweging om de visie voor de toeko mende periode in een beleidsprogramma te gaan voorstellen. De uitwerking daarvan zal voor een groot gedeelte door de werk groepen worden gerealiseerd. Dat zo'n visie al heel goed heeft gewerkt kunt u in de uitvoering van het nieuwe genootschaps blad Land van Lochem zien. Een heel groot compliment voor de nieuwe redactiecommissie. Helpt u ook mee met het leveren van nieuwe kopij voor de volgende uitgave, nummer twee van 2002? De 23ste april aanstaande verzorgt het Historisch Genootschap een diamiddag en -avond in de foyer van de Lochemse Schouw burg. U kunt dan weer genieten van oude beelden uit Lochem, Laren en Barchem. De voorstelling wordt met ingesproken tekst en passende achtergrondmuziek voorbereid en verzorgd door de enthousiaste werkgroep. De aanvangstijden zijn in de middag om half drie (14.30 uur) en 's avonds om acht uur (20.00 uur). Mocht er behoefte zijn aan vervoer naar de schouwburg op die datum, laat ons dat even op tijd weten, we proberen dat dan voor u te regelen. Ook voor een aangepast diaprogramma voor verto ning tijdens een vergadering, een bijeenkomst van de personeelsvereniging, op scholen et cetera kunt u een beroep op ons doen. Vriendelijk verzoek: neemt u tijdig contact op het be stuur voor overleg. De kosten die aan de diavoorstellingen ver bonden zijn vallen altijd mee! W.J.Nijman Een nieuw jaar, een nieuwe vereniging en een nieuw blad. En nieuw geld, een soort Monopoly-geld. Over enige tijd zijn we vergeten dat we een stuiver, een dubbeltje en een kwartje hadden. Verdwijnen in de toekomst ook diverse uitdrukkingen en gezeg den die wat met ons geld te ma ken hebben? Ik heb er diverse gevonden, maar er zijn er nog veel meer. Is op de markt uw gul den nog een daalder waard? Een fluitje van een cent. Hij is geen cent waard (of een stuiver). Geen rooie cent op zak hebben. Hij is op de cent nauwkeurig. Geen centje pijn. Geen cent te makken hebben. Hij is zo zuinig, hij bijt een cent in tweeën. Hij doet het alleen voor de centen (dus nooit voor niets). Hij zit op de centen. De stuiver, de naam is van 1440. Hier geldt hetzelfde als voor een cent. B.v., dat is geen stuiver waard en een aardige stui ver (of cent) bijverdienen. Een dubbeltje was een dubbele stuiver, vandaar de naam. Een dubbeltje op zijn kant, een dub beltje kan raar rollen, ieder dub beltje omdraaien, of voor een dubbeltje vooraan willen, of zij is zo plat als een dubbeltje. Wie als dubbeltje is geboren wordt nooit een kwartje. Van iemand die heel erg zuinig (gierig) was zei men: voor een dubbeltje mocht je bij hem een bonenstok op zijn kop aanpunten en nog éénmaal misslaan Een lang en kort persoon naast elkaar was 2% cent. Maar laten we de gulden middenweg maar bewan delen, want we kunnen toch geen duit in 't zakje doen. Het zij zo... 5 Land van Lochem 2002 nr. 1

Land van Lochem | 2002 | | pagina 5