vaMm Van de redactie Een nieuwe lente, een nieuwe vereniging, een nieuw tijdschrift. De opvolger van Belvédère en Scholtampt heeft dan ook een nieuwe naam en een nieuw uiterlijk. Die nieuwe naam is overigens zeer oud en dateert van 28 januari 1226 - dus nog van vóór Lochem stad werd. "Terra de Lochem" heet het in een akte van die datum, Land van Lochem1, en daarmee werd het gebied aangeduid dat enkele jaren later het scholtambt van Lochem zou worden. Het nieuwe omslag verbeeldt dit Land van Lochem. Het is ontworpen door een professioneel graficus op basis van twee kaarten: één van de streek uit de achttiende eeuw, één van de stad uit ca. 1560: de be roemde kaart van Jacob van Deventer. Bestuur en redactie zijn erg blij met dit stijlvolle omslag en we hopen dat u het ook kunt waarderen! Uiterlijk en naam zijn veranderd, de inhoud van het blad is in feite verdubbeld: u treft bijdragen aan van auteurs uit de Belvédère- en uit de Scholtamptkring en dat zorgt voor afwisseling. De voorzitter van het Genootschap en de oud-voorzitter van de Stichting Streekgeschiedenis openen dit eerste nummer. Daarna volgt een gevarieerd en rijk geïllustreerd aanbod aan artikelen, te beginnen met twee bijdragen over geld bij wijze van afscheid van de gulden. Wim Nijman verzamelde enkele gezeg den, Fokkelien von Meyenfeldt vervolgt haar serie "Voor de stadsbrand" (van 1615) met een artikel over oude munten. Jan Klein Egelink beschrijft Lochem in de jaren 1940-1945, een artikel dat in Land van Lochem 2 wordt vervolgd. Over het wel en wee rond de Julianaboom die in 1937 voor het eerst werd geplant, kunt u lezen in een verhaal van Arjen Dieperink. Jan Brouwer interviewt Gerrit-Jan Lammers, een bezemmaker met hart voor zijn vak. Mw. S. Haanstra-Breukink schrijft over de Bewaarschool in de Blauwe Torenstraat en de werkgroep paleografie presenteert zich met een bijdrage over een stadsbrand in 1730, die wordt vervolgt in aflevering 2. In volgende nummers van dit blad wordt overigens steeds een andere werkgroep belicht. Tot besluit een zeer interessante bijdrage die we ontvingen van Dieuwertje Gase-de Heer: Lochem in het telefoonboek van januari 1915. Wilt u meer weten over onze schrijvers, bezoek dan de website: http://www.hglochem.nl. In de rubriek "Tijdschrift" vindt u korte levensbeschrijvingen van de meeste van hen. Schrijvers die nog niet vermeld zijn: stuur een schets naar het redactie-adres. Een e-mailtje via de website aan de webmaster mag ook (klik op de postduif die onderaan iedere pagina te vinden is). Zelf schrijven? Graag! Het volgende nummer verschijnt in augustus; uw bijdragen kunt u inleveren tot eind juli. Stuur ook een korte levensschets mee; die plaatsen wij dan op de website. Op de verenigings pagina hiernaast staat het redactie-adres vermeld. Wij wensen u veel leesplezier! De redactie Zie Over stad en scholtambt Lochem, Lochem 1983, p. 21 en p. 31 nt. 58 Land van Lochem 2002 nr. 1

Land van Lochem | 2002 | | pagina 3