De Julianaboom Arjen Dieperink De geschiedenis herhaalt zich, zegt men. Of dient men te stellen: "De mens herhaalt zich"? Op 2 februari 2002 werd door burgemeester E. van Duijn een boom onthuld ter gelegenheid van het kroonprinselijk huwelijk in Amsterdam. Een groep aanwezigen, hoofdzakelijk (bestuurs-)leden van de Lochemse Evenementen Organisatie en van Nederland en Oranje, was getuige van de plechtigheid. Anders was dat in 1936, enkele tientallen meters van de plek waar het nieuwe boompje is geplant. Eind september 1936 werd in Lochem na de verloving van Prins Bern- hard en Prinses Juliana, een co mité opgericht bestaande uit be stuursleden van Nederland en Oranje. Een redelijk groot bedrag kon dit comité op tafel krijgen, fl. 900,— 408,40). Er werd gecollecteerd en er werd een lo terij op touw gezet. Op 3 december besloot de ge meenteraad fl. 250,113,45) bij te dragen. Eveneens werd be kend gemaakt dat aan de ge dempte gracht, lopende langs de voormalige fabriek van de Ge broeders Naeff, de naam Julianaweg werd toegekend. Op 7 januari 1937 begon zich om twee uur 's middags een kleu rige stoet te formeren die op een feestelijk versierde wagen de linde naar de plek bracht waar ze geplant zou worden. Muziekvereniging Aeolus zorgde voor de vrolijke noot. Johan Hendrik Duchateau van de Gudulaschool, Johan Voortman van de Prins Hendrikschool, Jan van Zanten van de St.- Josephschool, Arend Jan Horst man van School II thans staat daar een gedeelte van het gebou wencomplex De Garve) en Gerarda Stempher van School I (de voormalige 'oude' school aan de wal; thans staat er een woon complex aan de Schoolstraat) verspreidden de aarde over de wortels van de boom, nadat bur gemeester R. van Luttervelt* zijn warme, plechtige toespraak had gehouden. In zijn toespraak sprak hij ver volgens tot de jeugd van Lochem: "Jullie allen tezamen die deze Julianalinde hier gebracht heb- 19 Land van Lochem 2002 nr. 1

Land van Lochem | 2002 | | pagina 19