LOCHEM eens bij bakker Gerrit Pongers in de Molenstraat, die daar sedert 1938 gevestigd was. Pongers en zijn vrouw Marie wisten nog wel eens iets weg te moffelen voor de mannen, zoals roggebrood. Ook het niet erg smakelijke gebak van toen verdween vaak in de magen van de hongerige klanten van de arbeidsdienst. 18 Op de levering van voedsel aan het kamp Ampsen en het meisjes kamp de Cloese werd destijds behoorlijk controle uitgeoefend. Dat blijkt uit enkele bewaard ge bleven brieven uit het archief van de gemeente Laren. Daaruit komt naar voren dat bakker G.J. Heusinkveld te Lochem per week 400 kg brood leverde tegen fl. 0,19 per kg, dat bo ter, kaas, gedroogde en vatgroenten wer den betrokken van het centraal beheer van de N.A.D. en dat taptemelk (ook gerantsoeneerd) en karnemelk werden geleverd tegen resp. 7 en 8 cent per liter. Zomerfeest Arbeidsdienst Op woensdag 19 augustus 1942 wer den op vijftig plaat sen in Nederland zomerfeesten ge houden, georgani seerd door de Ne derlandse Arbeids dienst voor jongens en meisjes. In Lo- chem werd het feest op de Markt vooraf gegaan door een mars door de stad van de jongens uit Ampsen en de meis jes van de Cloese. Heel toevallig viel dit evenement sa men met een proef- landing van gealli eerde troepen bij Dieppe aan de kust van Frankrijk. De Nederlanders die gehoopt hadden dat nu eindelijk de be vrijding was begon nen, kwamen be drogen uit. De Britten en Cana dezen werden door de Duitsers die de versterkte kust bewaakten bloedig teruggesla gen. Velen sneuvelden helaas daarbij. Het zou nog bijna twee jaar duren voordat de volgende poging werd ondernomen. Die slaagde wel en bracht uiteinde lijk de bevrijding. Gedesillusioneerd als vele Lochemers waren over het falen van de geallieerde landing sprak het vanzelf dat een groot deel van de burgerij - ook al uit principe - het die avond liet afweten. Daar kwam nog bij dat ook de meisjes arbeidsdienst deelnam. Die was niet verplicht, zodat men er met zeer gemengde gevoelens tegen over stond. Het was die avond prachtig zo merweer en degenen die naar de Markt togen, meestal uit nieuws gierigheid, kregen een uitgebreid programma voorgeschoteld. Dit werd de volgende vrijdag 21 au gustus als volgt in de plaatselijke courant beschreven. Zie knipsel. Arbeidsdienstmeisjes zwaaien af Ondanks het vrijwillige karakter van de meisjesarbeidsdienst wa ren op zaterdag 26 september 1942 talrijke kaderleden van Ampsen aanwezig op het af scheidsfeest van de meisjes van de Cloese. De meisjes van de Cloese hadden er een half jaar opzitten. Aanwezig waren o.a. hopman Reinders, aspirant-hopman Ari- ëns en aspirant-hopman Groene- veld. De bijeenkomst werd ge houden in de barak achter de Cloese, waar ook circa veertig moeders en kinderen aanwezig waren voor wie de meisjes had den gewerkt. Na het welkomst woord van mej. Hoen, leidster van de meisjes, werd op koffie en koek getrakteerd. Om de fees telijke stemming te accentueren volgde een programma van to neelstukjes, volksdansen en schetsjes. (Einde deel 1) Persbericht Lochemsche Courant 21-8-1942 Zomerfeest Arbeidsdienst. ZOMERFEEST ARBEIDSDIENST. De Nederlandsche arbeidsdienst en de .Arbeids dienst voor meisjes hebben Woensdag op 50 plaat sen in ons land een zomerfeest gevierd. Te Lo- chem marcheerden de mannen uit het kamp te Ampsen en de meisjes van de Clocse" omstreeks 7 uur door de stad, waarbij voor den Schouwburg door den afde.elingscommandant van het kamp Ampsen, hopman W. c! Reijnders, den chef staf wnd. korpscommandant 6de korps hopman H. Raad en mej. E. Hoen kampleidster van do Cloe- se, een défilé werd afgenomen. Het gemeentebe stuur was officieel vertegenwoordigd door den wnd. burgemeester den heer N. Scheen en den wnd. secretaris' den heer L. Nijland. De voorfcij^ marcheerende meisjes in witte blouses en de ar beidsmannen met de schop op den schoudpr maak ten een gedlscipllneerden Indruk. Zingend gingen zij naar de Groote Markt waar een vlaggestok was opgericht, geflankeerd door roggegasten. Kader en gasten hadden plaats ge nomen op stoelen welke voor het postkantoor w&- ren geplaatst. Nadat de groepen in vierkant wa ren opgesteld en gemeld waren, werd plechtig de Nederlandsche driekleur beheschen. Het programma bestond uit zang dóór de meis jes en de mannen afzonderlijk en gezamenlijk, volksdansen, declamatie van de ballade van den boer van Werumeus Buning door een arbeidsman en gymnastiek als' voorbeelden van opleiding en geest ln de kampen, Het publiek zong eonlge lied jes mee en overigens gaf het blijken van hllval of vermaak. Vooral, ging de belangstelling uit ngar de estafette door de stad waarmee het programma onderbroken werd. Er namen zes ploegen deel: van het kamp Ampsen, van de voetbalverecntging Koolhazen, van den Jeugdstorm en voort3 drie ploegen genaamd stoppelhanen, hoolplukkers en olde wieven. De -Koolhazen kregen een aanzien lijken voorsprong, maar de laatste arbeidsman liep prachtig ln en ging vlak voor de eindstreep den Koolhaas voorbij. Do uitslag was:- 1 N.A.D. 9 min., 2 Koolhazen met enkele meters verschil, 3 Hoolplukkers. Met het touwtrekken als slot- van do gym- nastlekdemonstratle hadden de Lochemers (jonge lui uit het publiek) meer succes. De arbeidsman nen konden hen niet tegenhouden, ook niet toen zij hun glad.de schoenen door gymnastiekschoen- tjes vervangen hadden. Uitslag 2—1 voor Lochem". De hopman Wlllems van de staf 6de korp3 sprak een slotwoord. Hier ls bewezen, aldus spreker, dat in den arbeidsdienst niet alleen het woord maar ook de daad geldt. Het zomerfeest van den ar beidsdienst ls georganiseerd om. contact te leggen met de burgerij. Men heeft gezien wat hier ge beurd is en als men nu nog geen vertrouwen heeft, ls de commandant Reijnders bereid ieder toe te laten ln het kamp oin to kijken wat daar gebeurt. De arbeidsmannen worden nog wel met een scheel oog aangekeken. Men vergete niet, dat de arbeids dienst verplicht ls en dat de arbeidsmannen hun plicht voor het vaderland doen. Als zij Woensdag avond in Lochem komen, ontvangt hen dan har telijk, zij komen uit uw eigen midden. Spreker meende uit de aanwezigheid van den wnd. burge meesters-zijn sympathie voor don arbeidsdienst mogen concludeeren. Het slot, het strijken van de vlag cn het vlag- felled, was in de snel invallende duisternis bijzon- er plechtig. Goeden nacht, meisjes cn.jongens", zei de afaeelingscommandant; „Goeden nacht, commandant" was het daverende antwoord. 1 Land van Lochem 2002 nr. 1

Land van Lochem | 2002 | | pagina 18