WlJ'iÜ'S row ZOMKM5 het kamp Ampsen bevolkten, werden de verplicht opgeko- menen - waaronder thans veel studenten en toekomstige ambte naren, op dezelfde manier opge vangen en geoefend. Ook voor hen gold het gedisciplineerd wer ken, zingen en "in de pas lopen". Ook voor de nodige afwisseling werd natuurlijk gezorgd. Zo was er begin augustus al een gemeenschapsavond in het kamp zelf. De arbeidsmannen zelf or ganiseerden toneelstukjes en er werd gezongen. De avond werd besloten met het plechtig strijken van de vaderlandse driekleur, ter wijl op het kampterrein de man nen in carré stonden opgesteld. Ook die zomer zagen de Lochemers dikwijls hun "Koenraads" in de straten en na tuurlijk lieten toen ook de jonge Lochemse meisjes zich niet on betuigd. Er werden zelfs vriend schappen voor het leven gesloten. Diverse thans in Lochem wo nende arbeidsmannen van toen uit kamp Ampsen trouwden la ter met een Lochemse schone en genieten thans - ruim 60 jaar la ter - van hun AOW. Het eten in het kamp was niet slecht, maar lang niet altijd vol doende, voor 18-jarige jongens. Boerenfamilies in de omgeving van het kamp, o.a. een familie Reusink, voorzagen af en toe jon gens van brood, lekker Gelders roggebrood dat eigenlijk niet mocht worden aangenomen. Ook andere Lochemers namen jon gens, wanneer ze vrij waren in hun huizen op. Bijvoorbeeld de familie Milten burg, toen wonend in de Tuin- straat, waar de jongens te allen tijde welkom waren. Zij deden veel voor de dienstplichtigen die het lang niet altijd gemakkelijk hadden. Contacten met zulke fa milies bleven ook na de oorlog veelal gehandhaafd. Omdat in 1942 alle voeding strikt gerantsoeneerd was probeerden de jongens wat bij te kopen zon der distributiebonnen. Dit voed sel was meestal niet veel bijzon ders, maar het was maagvulling. Zonder bon kopen lukte nog wel Arbeidsmannen "onder de schop". Zomerfeest van de Nederlandse Arbeidsdienst: kader en arbeidsmannen. Land van Lochem 2002 nr. 1 17

Land van Lochem | 2002 | | pagina 17