Een lichting Arbeidsmannen zwaait af gaatdrank of iets dergelijks te koop. Om tien uur was het tijd om naar bed te gaan. Tegen elf uur kwam de wachtcommandant op de kamer voor inspectie. Ont dekte hij ergens een stofje dan moest iedereen zijn warme bed uit. Voor de goede verhoudingen werden er ook door de Lochemse afdeling van de N.A.D. zowel voor de jongens zelf als voor de bevolking evenementen georga niseerd. Wat gebeurde er zoal in de jaren 1942 tot en met augustus 1944 en na Dolle Dinsdag in septem- ber1944? Aan de hand van informatie van enkele voormalige arbeids mannen, artikelen in de plaatse lijke krant, archiefgegevens en persoonlijke herinneringen van de auteur is geprobeerd, zoveel mogelijk in chronologische volg orde iets weer te geven over de gebeurtenissen van toen in het kamp Ampsen. En passant zullen we ook de arbeidsdienst voor meisjes ter sprake brengen. 1942 Arbeidsdienst voor meisjes Zoals al vermeld, was deze dienst vrijwillig. Hij bleef dat gedu rende de oorlog, al was het de bedoeling dat ook deze dienst te zijner tijd verplicht zou worden. Het is er niet meer van gekomen. De meisjes die zich aanmeldden kwamen voornamelijk uit pro-Duitse families. Aanvanke lijk waren ze ondergebracht in Barchem, later in De Cloese bij Lochem. Ze maakten zich ver dienstelijk zoals omschreven in een bericht in de Lochemsche Courant van 28 januari 1942. Het was een zeer strenge winter met veel vorst en sneeuw; ook de Lochemse bevolking leed onder de kou. Men kreeg toen al wei nig kolen toegewezen, terwijl de meeste levensmiddelen streng waren gerantsoeneerd. Er werd door veel mensen al hout gekapt en gesprokkeld in de bossen, on danks het verbod daartoe. Een gezin, bestaande uit man, vrouw en vier kinderen van tien, acht, zeven en vijf jaar verbleef bij deze felle kou in een schuur. Het was de familie van een werk loze man. De schuur waarin deze familie verbleef stond tegenover de Cloese en was een vroegere timmermanswerkplaats.Het was er ijzig koud en een boer zou er zijn vee nog niet in hebben on dergebracht. Het gezin woonde daar al sinds 1941. Dat kon zo niet langer volgens de gemeente veldwachter van Barchem (toen nog gemeente Laren Gld.) Daarom verzocht hij de leidster van de meisjesarbeidsdienst op de Cloese, zich te ontfermen over moeder en kinderen. In de Cloese werd een kamer ontruimd, er werden ledikanten geplaatst enz. Bij aankomst kreeg de familie een bord dampende erwtensoep waar ze zichtbaar van genoot. Deze toestand werd natuurlijk propagandistisch uitgebuit en de meisjes die zich uitgesloofd had den om het gezin te helpen wer den geroemd als "redsters in de nood". "Onvoorstelbaar," schreef de re dacteur, "de autoriteiten hadden toch al eerder moeten ingrijpen." In april 1942 hielpen de arbeids mannen uit Ampsen bij het om spitten van grond bij de Cloese, bij de familie Kolkman aan het Zuiderenkpad en bij het station. Ook op die manier maakten ze zich verdienstelijk. Op zaterdag 16 mei 1942 zwaai de de tweede lichting vrijwilli gers uit het kamp Ampsen af. Op 1 juni 1942 zou een nieuwe lich ting, nu verplicht, opkomen. Al vorens men aan de burgermaat schappij werd teruggegeven werd, zoals dat ook in 1941 het geval was - plechtig afscheid ge nomen. Wat er in de afgelopen vijf maanden werd gepresteerd en hoe het afscheid verliep wordt vermeld in bijstaand artikel, ont leend aan de plaatselijke courant van 15 mei 1942. Evenals de diverse lichtingen vrijwilligers die sinds mei 1941 16 Morgen zwaaien de arbeidsmannen van bet kamp te Ampsen (3e afd. van het vierde hoofd korps N.A.D.) af, na gedurende vijf maanden een leerschool te hebben doorloopen, waarin hun is bijgebracht begrip voor de groote zedelijke en maatschappelijke waarde van den arbeid, ge meenschapszin en gevoel voor orde en tucht. Wederom hebben we het genoegen gehkd eenigen tijd te vertoeven in den kring der gebruinde, door werk en sport geharde mannen, wien het was aan te zien, dat het kampleven hun goed had gedaan. Maandag hebben de mannen, gelijk gemeld, ter gelegenheid van het afscheid een excursie ge maakt naar Deventer en Borculo in wagens van de G.T.M., welke maatschappij door het aanbieden dezer excursie uitdrukking wilde geven aan haar dankbaarheid jegens den Arbeidsdienst voor'het wegruimen van de sneeuw op de trambaan in den •trengen winter. De dag van Dinsdag was gewijd aan de sport, waarbij de mannen elkaar in athletiek- en voet balwedstrijden bekampten: Woensdagmorgen word de laatste hand gelegd aan het werkobject: ontgixmingsarbeid op een stuk grond onder het landgoed Ampsen. Weliswaar hebben de mannen als gevolg van den barren winter niet zooveel werk verzet als de vorige lichting, op wier werk object thans reeds de winterrogge groeit, doch niettemin hebben ze toch hun krachten meerma len beproefd op' den koppigen, weerbarstigen bosohgTond en daardoor geleerd hoeveel moeite het geslacht na geslacht vanGeldersche boeren heeft gekost om den woesten grond in cultuur land te herscheppen. De hopman van 3-4 N.A.D., de heer W. G. Beinders, stelde in een kernachtige toespraak tot zijn mannen) verzameld op het werkobject, de beteekenis van den door hen ver richten arbeid aan den vaderlandschen bodem in het licht. Des middags maakten de mannen, met de schop pen aan den schouder, een marsch door Lochem en des avonds vereenigden ze zich, met de leden van het kader, aan een afscheidsmaaltijd in de groote zaal in het kamp, welke met dennengroen en bloemen was opgesmukt. Had op den sportdag de commandant van het vierde hoofdcorps, hoofd- arbeidsleider Rigter, door zijn aanwezigheid van zijn belangstelling blijk gegeven, aan den disch zat mede aan de chef van den staf van het'vierde hoofdkorps, arbeidsleider van Gprkum. Verder waren eenige dames en heeren uit Lochem aan den disch genoodigd, alsmede leidsters van den Ned. arbeidsdienst voor meisjes. Er heefschte aan tafel een prettige stemming, een harmonicaspeler liet zich hooren en na den maaltijd schalden fris- sche liederen door de zaal. De hopman vond gelegenheid den drie koks een verdiende hulde te brengen voor de goed bereide spijzen, in welke hulde de arbeidsmeisjes van „De Cloese", die met de handigheid van volleerde keil- ners de tafelbediening hadden verzorgd, werden betrokken. Arbeidsleider van Gorkum richtte een -afscheids woord tot de mannen, mémoreerende, dat dank zij het goede beleid van commandant en beheer der, het kamp te Ampsen in den strengen winter „onder den schop" is kunnen blijven. Het heeft de beste figuur geslagen in hetf vierde hoofdcorps, bewees de gemeenschap belangrijke diensten, o m. door het sneeuwruimen op een trambaan, en was uitverkoren aan de demonstratie in Den Haag deel te nemen. Wat ge gedaan hebt, was goed. Ge hebt geleerd wat met gemeenschappelijk werk kan worden bereikt. Ik hoop, dat ge straks met trots zult kunnen zeggen: Ik heb gediend bij den Ned. Arbeidsdienst. Bericht uit de Lochemse Courant van 15-5-1942: Een lichting arbeidsmannen zwaait af. Land van Lochem 2002 nr. 1

Land van Lochem | 2002 | | pagina 16