Arbeidsmannen zwaaien af 130 jongens# vormden een hechte gemeeischap Reinders o.a. tot het kader behoor den: Ariëns, Plant, Postel, Of- fringa, Tjallings en Boele. Er wa ren echter nogal veel mutaties. De helft was goed, d.w.z. pro-Ne derlands, de an dere helft was "fout", dus nazi- gezind. De "goe den" waren mees tal vrijwilligers uit de eerste tijd; ze zagen veel door de vingers en ver richtten vooral la ter, in de jaren na hun diensttijd, al lerlei illegale acti viteiten. Een voor beeld daarvan was een zekere Ariëns. Van hem is be kend dat hij som mige jongens tus sentijds naar huis liet gaan om zoge naamd een exa men te doen waar- voor ze een had een apart kantoortje. De slaapplaatsen van de jongens za gen er kraakhelder uit en er was ook nog een modern ingerichte keuken. Wie het op dat moment in het kamp voor het zeggen had, is niet precies bekend. Wel be kend is dat behalve hopman opleiding gevolgd hadden. "Ook weer terugko men," zei hij dan, "anders kom ik in de problemen." In het halve jaar diensttijd moch ten de jongens maar éénmaal naar huis. De vier groepen waren ingedeeld naar lengte. Aan het hoofd van een groep stond een hoofd opzichter, geassisteerd door een onderopzichter, werkmeester of voorman. Indeling van de dag Wat deden deze Nederlandse jon gens die van heinde en verre hier naar toe gehaald werden; "Jon gens van alle rang en stand", zo als in het vaandel van de Neder landse Arbeidsdienst geschreven stond? Hoe vervulden zij hun arbeidsdienstplicht, hoe was hun dagelijks lot? Om zes uur op staan, sporttenue aan en binnen vijf minuten naar buiten. Na de ochtendgymnastiek wassen en het werktenue aan; wassen met ontbloot bovenlijf in het was lokaal en eens per week douchen. Vervolgens het ontbijt bestaande uit vier sneetjes brood met thee, dan zingend in colonne naar het werkobject. Voor zwaar werk werden kipkarretjes gebruikt, zoals vroeger bij de werkver schaffing tijdens de crisisjaren. Om half elf kwam er soep. Na het werk weer zingend in colonne naar het kamp. Warm eten, net jes aan tafel. Het kader zat apart, maar kreeg hetzelfde eten. Men at met mes en vork, wat de mees ten eerst moest worden geleerd. Aan het hoofd van de tafel zat een voorman. Degenen die wilden bidden en danken kregen daartoe de gelegenheid. Van één uur tot kwart voor twee was er een ver plichte rustperiode op bed. 's Middags was er exercitie, soms vrij zwaar; vallen, opstaan, mar cheren. Vallen en opstaan werd ook wel als straf toegepast. Ook kreeg men 's middags wel eens zangles, natuurlijk werden er arbeidsdienstliederen gezongen. 's Avonds, behalve op woensdag avond, zat je in het kamp; op je kamer of in de kantine. Tegen een gering bedrag was daar, zolang de voorraad strekte, wat surro- 15 Zaterdag a.s. zullen de Jongen» van 3-4 N.A.D. (3o afdcellng van het vierde hoofdcorps van den Ned. arbeidsdienst) voor de laatste maal bij de dagelijkscho vlaggenparade do Nederlandsche drle- kleur zle.h zien ontplooien boven de bosschop en velden van Ampsen, want 11a volbrachten dienst tijd van 5 '/j maand keeren ze thans ln de burger maatschappij terug. En hoe? Niet, met de lcwar- tlennuts scheet op het hoofd, het befaaxndo lied zingend van „En dan zegt de l'ourier, geef je rmaar hier", doch als flinke, zelfbewuste, correcte Nederlandsche jonge kerels, die Iets be grepen hebben van den dieperen VJn van gemeen schapsgevoel en kameraadschap, van arbeid en tucht. Deze jongemannen in bun olijfgroene uni formen hebben liet bewijs geleverd, dat ln ons volk, jarenlang verdeeld gehouden, nog de voor waarde aanwezig ls voor de concretiseerlng van een waarachtige geineenschapsgedachte. De bewoners van Ampsen en Lochem zullen de arbeidsmannen dan ook zeker noode zien gaan, want er was een hechte band gelegd tusschen deze eerste vrijwilligers en boer en burger. Wh maken ons dan ook zeker tot de tolk van de laatsten, wanneer we den vertrekkenden jongemannen al het goede toewenschen in het burgerleven. Een stevige handdruk, mannen! Gaarne was de commandant der afdeeling, hop man W. G. Reinders, dien wij opzochten ln zijn eenvoudig kampbureau, desgevraagd bereid ons een overzicht te geven#over de met zijn jongens bereikte resultaten gedurende 5'A maand arbeids dienst. Een daarbij aansluitende rondgang over het kamp, door de frissche, kraakheldere .slaap verblijven der jongens welke keurige, recht- hoeklgo wolletjes! en door de gezellige ge- meenschappeljjke eetzaal en cantlne met tot slot een bezoek aan de modern Ingerichte keuken, en verder de correcte houding der jongens, hun gé- zond uiterlijk, de prettige omgang tusschen ka- dér enmanschappen, enz., hebben ons een uit stekenden Indruk van het kamp en zijn bewoners gegeven, een indruk, welken wij bevestigd, von den bij burgers, dié eveneens met den Arbeids dienst kenrns hadden gemaakt-en daardoor de nog bi) een deel van ons .volk bestaande vooroor- deSen niet meer konden onderschrijven. Onbekend maakt onbemind, gold ook hier. Hopman Rein ders legde ln het onderhoud, dat wij mét hem.hadden, uiteraard ^en.nadruk op het op voedende element in den .Arbeidsdienst. In üe eerste plaats wordit er naar gestreefd den jon gens een opvoeding te geven, die een wezenlijk bestaand tekort opheft vele jongelui hebben na het doorloopen van de lagere school geen gelegen heid meer de verkregen kennis aan te vullen, maar ook ln het algemeen valt er ten aanzien van een groot deel der hedendaagsche jeugd, met de houding van handen in den zak en sigaret ln den mond, rondbengelend en slenterend, nog heel wat te verbeteren. Toen de 130 jongens hier aan kwamen, uit alle deelen des lands uit de groote stad en het platteland, mankeerde er bij velen dan ook heel wat aan. Doch het ls een prachtig werk aan deze lon- fens te kunnen schaven en vijlen en thans kan an ook tot onze groote voldoening gezegd wor den, dat we hier een stel knapen hebben, gewend aan ordo, tucht en kameraadschap. Do jongens hebben geleerd helder te zijn op het eigen lichaam, goed gewasschen en geschoren bij aen dienst te komen, de tanden geregeld te poetsen, aan tafel goede manleren in acht te nemen en Land van Lochem 2002 nr. 1

Land van Lochem | 2002 | | pagina 15