1943 burgemeester van Ruurlo, L. te Veldhuis, groepsleider der N.S.B. te Lochem, G.B. van Velt- hoven, vendelcommandant van de W.A. - hij was vóór de oorlog vele jaren jeugdherbergvader van de Lochemse jeugdherberg 't Locheym"- en W. de Vries, streekleider van de Nationale Jeugdstorm. Zoals vermeld was Wilhelmus Gerrit Reinders, ge boren op 21 mei 1910 te Arnhem, de eerste commandant van het N.A.D.-kamp te Ampsen. Hij kwam in 1941 naar Lochem en vestigde zich hier voorgoed op 14 april 1942. Reinders was geen N.S.B.-er, maar voor een instel ling als de Nederlandse Arbeids dienst had hij alle begrip. Dit begrip komt duidelijk tot uitdruk king tijdens een interview dat hij gaf aan een van de redacteuren van de toenmalige Lochemsche Courant, naar aanleiding van het afscheid van de eerste groep vrij willigers in november 1941. Op donderdag 20 november, daags na de gemeenschapsavond, werd om twee uur 's middags als afscheid van de Lochemse bevol king een mars door de stad ge houden. Bij de Schouwburg werd door enkele autoriteiten het de- filé afgenomen van de eerste vrij willigers die in mei van dat jaar waren opgekomen. Een tweede ploeg vrijwilligers treedt aan Op maandag 8 december 1941 kwam een nieuwe groep vrijwil ligers op, eveneens behorende tot de 3e afdeling van het 4e hoofd korps. Een week daarna kwam er nog een aanvulling, waarna on geveer 125 jongens tot arbeids mannen werden gevormd gedu rende hun diensttijd van 5% maand. Het betrof hier de laatste vrijwilligers. Bij de volgende opleiding, een half jaar later, waren de jongens die opkwamen arbeidsdienstplichtig. De jongens die tot die groep behoorden kwa men uit alle delen van het land. De meesten hadden na het door lopen van de lagere school een vak uitgeoefend. Pas in januari 1942 verschenen ze in de Loch- emse straten. In de eerste maand na hun opkomst mochten de kna pen - behalve dan met het Kerst en Nieuwjaarsverlof - het kamp in Ampsen niet verlaten. Dat was om aan het kampleven te wennen en de eerste opleiding te volgen. "Een goed optreden als arbeids man in het openbaar diende ge waarborgd te zijn" zo werd de jongens voorgehouden. De Nederlandse Arbeids dienst wordt algemeen ver plicht Op 1 april 1942 verscheen het officiële arbeidsdienstplicht- besluit, waarin werd bepaald dat alle jongeren die in dienst waren bij de overheid of bijzonder on derwijs genoten, b.v. aanstaande studenten, zes maanden moesten dienen in de arbeidsdienst. Eind september 1942 kwam de afkon diging dat alle mannen die acht tien jaar werden, verplicht waren zes maanden een opleiding te volgen in een van de kampen, zoals het kamp Ampsen bij Lo- chem. Zo toonde Lochem, waar men al in 1942 had kennisge maakt met de jongens in hun groene pakken, tot en met augus tus 1944 het beeld dat in de vrije uren en in weekeinden de straten zich vulden met jongemannen die vertier zochten. Dat vonden zij bij de Lochemse meisjes, in de cafés, de bioscoop of bij Lochemse families die vaak me delijden hadden met de jongens die verplicht moesten opkomen. Het kamp Ampsen telde meestal per lichting zo'n 100 tot 150 arbeidsmannen, inclusief het ka der. In de loop van de bezetting doken veel opgeroepenen onder. De jongens die wel opkwamen namen het niet meer zo nauw, vooral in het laatste jaar van de oorlog, toen duidelijk werd dat de Duitsers de oorlog zouden verliezen. Dat gold natuurlijk niet voor dat deel van hen dat pro-Duits was of nationaal-so- cialistisch dacht, en ook niet voor het kader. Een pluspunt was natuurlijk voor velen dat, zolang men in de arbeidsdienst was, men geen op roep kon krijgen voor verplichte arbeid in Duitsland. Die oproe pen werden n.l. sedert 1943 rond gestuurd. In het kamp Ampsen waren 4 of 5 barakken opgetrok ken waarin 100-150 man kon worden ondergebracht. Er waren 4 groepen; een groep bestond meestal uit 30 tot 50 personen. Verder was er een ziekenboeg, een fourierskamer, een admini stratie, een kantine en natuurlijk een kaderbarak. De commandant 14 Mars door Lochem van de mannen van de Nederlandse Arbeidsdienst, eind 1941, langs de huizen van "Bella Vista" Stationsweg, Graaf Ottoweg. Land van Lochem 2002 nr. 1

Land van Lochem | 2002 | | pagina 14