M:TU=<i»ir1>jrarai Van opbouwdienst naar arbeidsdienst Op het gevormde hoofdkwartier waren de voorbereidingen voor de officiële oprichting al in volle gang en voor het tweede be zettingsjaar goed en wel begon nen was, zouden al vier kampen voor een arbeidsdienst worden geopend, het eerste op 3 maart. Begin 1941 was door de secretarissen-generaal van de verschillende departementen een concept opgesteld voor een te vormen dienst. Dit werd door Seyss Inquart afgewezen omdat de bepaling dat "Joden" en ver oordeelden geen lid mochten zijn van een dergelijke instelling was weggelaten. Toen de heren, die in hun opzet al behoorlijk ver waren gegaan, geen medewerking meer wilden verlenen, ondertekende Seyss Inquart zelf de verordening waarin de oprichting van de Ne derlandse Arbeidsdienst officieel werd bekendgemaakt. Dit ge beurde op 23 mei 1941. Begin maart was men trouwens al van start gegaan met 4700 man, nl. 3000 kaderleden en 1700 man schappen. De doorsnee-Neder lander bezag de dienst met enige argwaan. Was ze fout? In opzet wel. Niet fout was het kader, dat wil zeggen in het begin niet. La ter zou het kader door N.S.B.- aanhangers worden geïnfiltreerd. De jongens die verplicht in dienst traden en een half jaar zouden moeten dienen waren voor 99% goede Nederlanders. Bij de eer ste vrijwilligers was de geest ge lijk aan die in de rest van Neder land, fel tegen de bezetter, nog feller tegen de N.S.B. Eind de cember 1941 waren er al 30 kam pen en tot 1 januari 1943 zou dit aantal oplopen tot 60. Uiteindelijk werd die hele Arbeidsdienst een mislukking. Van de taakvervulling "werkend in de geest ener ware volksge- meenschap, de Nederlandse jeugd te doordringen van de ethische waarde van de arbeid in het algemeen en haar in het bij zonder de vereiste waardering voor de handenarbeid bij te bren gen" is weinig terechtgekomen. De Heidemaatschappij belastte zich ook nu weer vooral met het doen uitvoeren van grond- projecten. Ook bij het binnen halen van de oogst werd gehol pen. In 1941 (toen nog vrijwillig) werd al 25 are woeste grond ont gonnen, in 1942 49 ha. Verder waren er veel kameraadschap avonden met zang, sport en spel. Velen verveelden zich stierlijk of geneerden zich als ze in hun groene pakje op straat liepen. Er werd in de dagbladen trou- wens veel propaganda gemaakt. Advertenties waarin de N.A.D.- man "Koenraad" aangeprezen werd als een voorbeeld voor ie dereen kwam men geregeld te gen. Voor zover bekend, maak ten gedurende de bezetting 43.000 mannen deel uit van de Nederlandse Arbeidsdienst. Tot 1 augustus 1941 bleef majoor N.J. Breunese commandant van de N.A.D. Hij was geen lid van de N.S.B. - hij was er zelfs tegen - maar hing wel degelijk de z.g. "nieuwe orde" aan. Toen de Duit sers geleidelijk allerlei conces sies van hem verlangden ter ver sterking van hun eigen beginselen bedankte hij voor de eer. Opvolger werd de voorma lige beroepsofficier lt. kol. MELDT U AAN BIJ GEMEENTEHUIS. ARBEID; UREAU OF AANMELDINGSBÜREAÜ VAN DEN N.A.D. VAN DEN 11 Propaganda-affiche van de Nederlandse Arbeidsdienst (1941-1944), waarin opgeroepen werd tot aanmelding. Land van Lochem 2002 nr. 1

Land van Lochem | 2002 | | pagina 11