Creisaeaigde Herlgteim. fc 34 eten de Raad gedistingueerde. zitplaatsen hcbbc; zij acht he ,:f,! om daardoor de achtbaarheid van den Raad te vcrhóóóóógen(m> wel omdat de titel van Edelachtbare vervallen is) en dienstig en de leeraar (in de Synagoge dus dc; Rabbi?) wanneer hij bij t>,jC gelegenheden liet woord tot de hoofden (zegge de Hoofden) -ge- gerlijke Gemeente wenscht te rigtchliij dit met voegzaambeia •doen. Weshalve gecommiltèèrdéri' dén Raad voorstellenom zitbanken de bestemming laten behouden, welke .zij van ou t>„0(js had hebben]: onderwerpende overigens hun rappor aa meer verlicht oordeel (die, niettegenstaande het kfflffdo S van éi tra-lantaarns) op S nain dezen niet' verlichter schee J dan de Commissie!TB WAjin«h»ll'er Daarop begonnen de discussiën uiet eene inlichting van d te uitgebreid om thans aan te biedendoch waarvoor wij be j plaats verzoeken in een der eerste nummers van de IJsselbode. meester zeide nu dat het eigendom der kerkbanken slechts voorw ishierop kermde de reeds verheugde voorstellerdat dan de Gom een bedriegclijk rapport had uitgebragt; twee Raadsleden wilden i nader hebben onderzocht; de lieer Cobnen vraagt den Burgemees waar ZEd. het van daan haalt, dat d Stad geéne eigenaresse is; cie Heer Das voegt hierbij, dat vermits in de Commissie 3 bekende reg s- geleerden zijn, men het er voor houden moet, dat die banken wel degelijk Stads-eigendom zijn: dit scheen nu de Burgemeester ook beter le begrijpen en trok het voorwaardelijk zeer gracieuselijkweder in. De voorstelier beweerde alsmede, dat in de kerk geene ijdcle praal zucht te pas komt; men repliceerde, het is geene ijdelheid, maar ik ga er zitten omdat ik Wethouder ben; de lieer Tadama vraagt den voorsteller, waarom hij vroeger niet met zijn voorstel opkwam, en eerst na er 18 jaren zelf gebruik van gemaakt te hebben, er mede aankomt nu het publiek er bij is? De voorsteller antwoordde, dat hij, dadelijk na de installatie van den nieuwen Raad, zijn voorstel heeft in gediend, doch bijaldien hij zulks vroeger, achter de geslotene deuren, had gedaan, het immers luttel gebaat zoude hebben, dat het dan ware geweest: het paard aan den boom te binden met den staart, of zoo als een ander Raadslid zich uitdrukte, gespannen achter den wagen. Na nog vele even vindingrijke als leerrijke en amusante zamenspraken werd het voorstel dan ook met de bekende meerderheid verworpen: dus ziilphens achtbre Raad blijft gratis in 't gestoelte: en gratis mogen wij dien Raad daar schitt'ren zien. Te Deventer, meencn wij, is dit middeneeuwsche kerken-émolumcnt met algcmecne stemmen, opgeheven en zijn de daaruit profluërende fondsen, even als het preseutie-geld, ten voordeelc der Stads-kas bestemd. Maar Deventer is ook geen zoo kostbare parel aan de luistervolle kroon des Behouds. Het vervolg hierna. Ach, ach, die opene deuren! (Mattheus XXIII: vers 12.) Gemeenteraads-Vergadering te Apeldoorn, den 12 December 1851's middags ten 12 uur Afwezig de Leden Venemau Eikendal en Brouwer. De Notulen der vorige vergad. 19 Nov. worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzit-, ter brengt ter tafel eene acte van verband van ƒ2000 op het Groolb. der 2»/a N°t. Schuld, door den Gemeente Ontvanger gepasseerd voor den Notaris Muller alhier, benevens een Extract uit het Grootboek, en stelt voor den Ontvanger tot het afleggen van den eed toetelaten. Alvorens daartoe over te gaan deelt het lid Ankersmit eene hoogst onvoegzame uitdrukking van den GemOntvmede en wenscht hem afgevraagd te hebben of .hij .desniettegenstaande bereid is den eed af te leggen. Deze vraag door den Voorzitter gedaan zijnde, werd mompelend beantwoord en daarna de eed volgens Israëlitisch gebruik afgelegd. Wordt gelezen een Provinciaal besluit d. d. 22 Nov. 1851, ten einde uitvoering te geven aan het Kón. besluit van 9 Nov. te voren, waarbij de oprigting van Ka mers van Koophandel en Fabrieken wordt bepaaldin zoodanige gemeen ten die daarbij belang hebben; ten gevolge waarvan de vraag aan deze Gemeente wordt gerigt, of men alhier zoodanige Kamer noodzakelijk acht. De Voorzitter deelt mede dat Burgein. en Weth. dezelve wel niet als dringend noodzakelijk, maar toch, met het oog op de vele bier be staande Fabrijken als zeer wcnschelijk beschouwen, het getal van 7 le- deu doelmatig achten, cn de bij art. 15 bedoelde combinatie nieenen te moeten ontraden. De Leden Ankersmit en Pannekoek zijn voor de op rigting bijaldien de kosten niet te bezwarend zijn; in dat geval zoude eerstgemelde aan eene verbinding met de Gemeenten Epe en Heerde de voorkeur geven. De Voorzitter is van oordeel dat de kosten geen be zwaar kunnen opleveren en dat zijns inziens die hoogstens 20 zouden kunnen bedragen; voor Locnen en Beekbergen zoude de verbinding met Heerde minder wenschelijk zijn wegens den grooten afstand. Daarna wordt in omvraag gebragt of de raad vóór liet beginsel is; en zulks met algemeene stemmen toestemmend beantwoord zijnde, aan eene Commis sie, bestaande uit den Voorzitter en dexLeden Ankersmit en Pannekoek opgedragen om te onderzoeken, of eene afzonderlijke, dan wel eene met andere gemeentengecombineerde Kamer van Koophandel en Fabrijken de voorkeqr verdient. Wordt gelezen een Provlnc. Besluit d. d. 21 Nov. N 7. betrekkelijk de regeling van de jaarwedden van Burgem., Weth., Secr. en Ontv., waarbij eene staat gevoegd is, waarop de jaarwedden voor Apeldoorn bepaald worden, als vólgt: Burgem. ƒ1000, Weth. ieder ƒ100, Secr. 500, Ontv. van de eerste 5000 5 pet. van de tweede 5000 pet. .en .vervolgens 1 pet. De Voorzitter zegt het gevoelen van den raad over deze .bepalingen te willen vrager, en wel in de eerste plaats,over de jaarwedde van den Burg.; waarop het Lid Ankersmit in bedenking' geeft 'of de Burg. zich ook wil verwijderen, als zijnde het eene persöneële zaak; dé Burgm. is niet van dat gevoelen, geldende de bepaling der jaarwedde van den-Burgem. zoo wel zijne eventuëele op volgers'lals hem persoonlijk; hij wenscht dus te blijven; doch zal zich buiten stemming houden. Daarop verklaart het Lid Ankersmit te ..wenschen dat de jaarwedde ƒ725 blijvc, gelijk tot heden, cn geeft te kennen, dat de Post. van Burgera. van deze Gemeente, niet als een mid del van bestaan moet worden beschouwd, maar als een eerpost, waarnaar bij eene vacature, talrijke Liefhebbers dingeno.ok de Leden Pannekoek ea Liese tegen'eene verhooging der jaarwedde; de Weth. Muller co het Lid Berg horst spreken vóór dezelve. Töt de stemming over- gegaan Zijnde, waaraan de Burgem. geen deel nam, is met 5 tegen 4 stemmen (die van' de beide 'Wethouders en de leden Bergllorst en°Uijt- denbogaard) besloten Zich 'n'i'éC! të vereenigca inet de Voorgestelde be paling van Gedep. Staten'! Bij de stemming over de jaarwedde der Wethouders, waaraan deze geen deel namen, staakten de; stemmen en moest ingevolge Art. 50 der gemeentewet,liet besluit hieromtrent in eene volgende vergadering genomen worden; tegen de bepaling van Geil. Staten waren de Leden Boks, Liese, Ankersmit, Pannekoek. r-Dejaai- wedde van den Secretaris wordt met 6 tegen 4 stemmen (die van den Voorz., de Wethouders en bet lid Uijtdenbogaard) afgekeurddie van den Ontv. wordt op gelijke wijze en door dezelfde leden afgestemd; het. lid Woudenberg herinnert aan bet vroeger geuit voornemen, om den Ontv. eene vaste jaarwedde van 250 toe, te leggen, (ie Voor zitter zegt dat liet gebleken is dat de Ged. St. er anders over denken en de wet aan hen de vaststelling der jaarwedden opdraagt; waarop het Lid Ankersmit zegt van meening te zijn, dat de Gemeenteraad het beheer der gemeente-huishouding heeft, en van deze moet uitgaan eene bepaling der jaarwedden, waarnaar de Ged. St. zich dienen le voegen wan neer men binnen de perken blijft; zóó is zijns inziens de geest van de .wetdie toch niet kan willen, dal Ged. Staten, die minder met de omstandigheden bekend zijnde uilbetaling van jaarwedden aan de Gemeenten opdringen die onevenredig aan de inkomsten zijn ook liet lid Pannekoek stemt daarmede in. Thans over moetende gaan tot de bepaling van de jaarweddengelijk de raad die wenscht, wordt besloten de behandeling van dezelve in eene volgende vergadering te doen plaats hebben. Toen opzigte van de jaarwedden van het geneeskundig personeel, wenschen Burg. en Weth. geene verandering te makenmaar den Geneesheer C. A. Goedbloed te Beekbergeneene bezoldiging van 40 's jaars toe te kennen en hem aan te stellen tot ^neeshcer voor Beekbergen en Loenen. Wordt gelezen een adres van den geneesheer Wqller vragende om verhooging zijner jaarwedde. Na eenige discussiën, waaraan de Voorzitter en de leden Ankersmit, Liese en Boks' deelne men, wordt conform het voorstel van liet lid Liese besloten, om voor 1852 deze zaak geheel onveranderd te laten, opdat men later beter op de hoogte zij, en na de gcreedmaking van instructien, deze aangelegen heid op eenen vasten voet brenge. Aan de orde zijnde de regeling der jaarwedden en belooningen van de Scbool-Onderwijzersdeelt de Voorz. mede, dat daaromtrent het gevoelen van de Plaatsel. Commissie is ingewonnen; waarna de Secretaris het antwoord der Commissie voor leest, waarbij gevoegd was een slaat der inkomsten van de Onderwij zers, volgens hunne eigene opgave, alsmede een stuk van den kost schoolhouder van Doorn aan de Commissie gerigt; vervolgens wordt gelezen een ingekomen adres van genoemden kostschoolhouder verzoekende om \ycder in liet genot te worden gesteld van de jaarlijksche toelage van 350 die hem bij zijne komst alhier in 183(1 was toegezegd, en ook eenige jaren door hem genoten was. Burg. en Weth. hoewel over tuigd van de noodzakelijkheid om dc jaarwedden der Onderwijzers te herzienachten liet oogenblik daartoe niet gunstig en wenschen de nieuwe Wet op het Onderwijs ofte wachten, en dus voor als nog alles onveranderd te laten. Wordt. Conform besloten. Het reglement van orde door de daartoe benoemde Commissie ontworpen zijnde, wordt artikelsgewijze behandeld, en behoudens eenige wijzigingen aangenomen en vastgesteld. De ontworpene instructie voor den Secretaris, zal, in eene volgende Vergadering behandeld worden, ten einde de leden-vooraf gelegenheid liebben, zich er mede bekend te maken. De voorzitter berigt dat de vermindering der rente van de door de gemeente nog ver schuldigde 3500 ter zake van den bouw van het Gemeentehuis, van 5 op 4 pet, gelukt is, en men deze te danken beeft, aan de medewer king der HeereQ Joh. de Jongh, P. Veneman, D. Boks en P. Kok An kersmit. Overijssel vergelijkt den nieuwen Raad te Zwolle bij eene vleescbkuip, waarin vette en magere, en zelfs stuitstukjes en bonken voorkomen, en raadt de kiezers aan een waakzaam oog over den voorraad te hou den en de stukken die 't noodig hebben bij gelegenheid eens op te pe kelen of te verwijderen. Zoo zal 't wel overal zijn Tot nog toe schijnt de laatste coup van L. Napoleon beter, te gelukken .dan die van Boulogne of Straatsburg. Alle komen echter uit ééne bron heersch- zucht. De Nederlandscbe gezant 'scheen veel sympathie, voor het ge beurde te gevoelen. Het wetsontwerp tot vaststelling der middelen over 1852 is met 49 tegen 14 stemmen aangenomenen daardoor ons onzalig belastingstelsel weder voor een jaar gecontinueerd,. Onbegrijpe lijk is liet, dat men niet zien wil hoe door dit belastingstelsel de nij verheid gedrukt, het pauperisme bevorderd en de zedelijkheid vernietigd wordt; of liever dat het kwalijk begrepen eigenbelang van enkelen den algemeenen volkswcnsch zoo hardnekkig kan tegenhouden. Wij-zeggen met één onzer geachtste Staathuishoudkundigendat als de verandering van belastingstelsel geen gevolg wordt onzer staatkundige hervorming, men deze spoedig als eene «monsterachtige misleiding" beschouwen zal. Tc Assen is een meiknol verbouwd,' die thans 8 halve N: p, en I ons weegt, en 80 Ned. duimen in omtrek heeft. De kleine heer Thiers bevindt zich, zoo men meent, in cognitö te 's Ilage. De oor log tegen dc Overijsselsche hazen en konijnen zal met 31 Dec. e.k. ge ëindigd zijn. Te Langelo heeft een arbeider gepoogd zi'chzelven levend te begraven, doch is nog bij tijds door zijne dochter gered. -^ Vólgens geruchten zou de beer Storm van 's Gravesande tot Commissaris des Konings in Zeeland benoemd zijn of eerstdaags worden. Een onbe kende beeft aan de R. K. gemeente te Rijswijk eene som van 10,000 geschonken voor de oprigting van een gesticht voor dc armen en voor liet onderwijs van behoeftigeo. De Sultan van Turkije heeft d'e vrije uitoefening der Protestantsche godsdienst in Zijn rijk toegestaan.- Hoe beschamend steekt het gedrag van verscheiden zigh noemende christe lijke mogendheden hierbij af. In Hannover neemt de oppositie tegen liet nieuwe (reaoti'onnaire) ministerie in de le. en 2e .kamer.bij den dag toe. Een der Sandwich-eilanden staat in vollén brand, waarvan het schijnsel 50 mijlen in het rond op zee te zien is. Onze koning, is tot scheidsregter in een geschil tussohen Spanje, en Frankrijk benoemd, we gens in 1823 aangehouden schepen, r- Te Breda: cn omstreken hebben zich weder dolle honden vertoond die veel schrik en onheil verspreiden.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1851 | | pagina 3