filerig&em. tijd tot overwegingen van dien aard gelaten, maar gij zult mijde vrouw van Kossuth, van den man, die door de algemeene stem en meer nog door mijn hart een uitstekend man genoemd wordt, wel willen vergeven, dat ik. mij geheel aan de leiding mijns echtgenöots toevertrouw en nooit aan emancipatie denk." [Om allen schijn van partijdigheid te vermijden, meenden wij de plaatsing van 't onderstaande niet te mogen weigeren ofschoon wij meenen te moeten opmerken dat ons bestek voor zulke uitvoerige stukken alleen van speciaal belang, te klein is. Red.] Aan de redactie van den Kaleidoskoop M. M. In uw geacht blad van den 8sten dezer No. 45, komt een artikel voor Verkiezing van Wethouders te G roenlo onder een latijnsch motto, hetwelk, indien ik de zinspeling goed bevat, op zonder vijandschap noch partijdigheidvan toe passing moet zijn. Voor dat ik verder ga, kan ik mij niet onthouden vooraf aan te stippen, dat de schrijver, wiens naam door de initiale letters Y. D. Jz. gemakkelijk te gissen is, ofschoon in het begin zijner inleiding protesteert tegen elk vermoeden van vij- d andelijke bedoeling onverschillig omtrent w ie aan die behen dige voorafgaande waarschuwing niet getrouw is gebleven aangezien ik op goede gronden vermeen dat er in zijn ge schrijf, zoo niet partijdigheid van godsdienst in doorstraalt, duidelijk eene vooringenomenheid van cene zijde en tegen- ingenomenheid van den anderen kant, ten aanzien van de daarin voorkomende beide personen te bespeuren is. Het is geenszins mijn voornemen om hier de bekwaamhe den en de beginselen van eerlijkheid van zijnen protégé aan de waarheid te toetsen, of de regtschapenheiddoor Z.Ed. zoo hoog opgehemeldwaarmede dezelve gedurende eene reeks van jaren als Wethouder onder het oude bestuur, quand memegehandeld heeft, tegen te spreken; dit wil ik liefst aan het oordeel der publieke opinie van de gemeente, of aan meer speciaal met het inwendige des voornialigen be- stuurs, bekende personen, overlaten, doch dit neemt niet weg, dat ik ten aanzien van de keuze als Wethouder (alle vooringenomenheid van godsdienst ter zijde gesteld, want wij dienen allen denzelfden Opperheer) vermeen dat de persoon dien Z.Ed. schertsenderwijze wet- en stalhouder tituieert, en het voor cene onmogelijkheid houdt, dat dezelve »om de po- t>licie over de plaatselijke vervoermiddelen uit te oefenen, s als zoodanig gevoegelijk zou kunnen fungeren0 (eene uitvlugt om de bedoeling zijns schrijven te omhullen) juist de man is, om stipt de voorschriften te doen nakomen en zelf ais eene heilige plïgt die na te leven, en van wien men in den zin des woords handhaving van vrijheidgelijkheid en reglvaar- digheid kan verwachten. Immers ten allen tijde als raadslid, heeft hij zich niet ontzien, om in elke vergadering, waarin voorstellen van Burgemeester en Wethouders werden aange boden, die in sirijd met de wet, en dus strijdig met zijne beginselen warenzonder aarzelen zich daartegen te verzet ten hoezeer hij in zijne maatschappelijke betrekking afhan kelijk van die heeren was: ja zelf nu hij Wethouders is, in eene der laatste vergaderingen zich verzette tegen een vroeger plaats gehad hebbende uitbetaling, die met zijn ge voelen in strijd is, namelijk f 50 die men uit de kas van den armen nam om als toelaag van den stads geneesheer behalve zijn tractemenl van stadswege ad. f 150 te geven, en no" zoo vele andere daadzaken die mij niet moeijelijk zouden val len, om door voorbeelden uit de kronijk van het oude be stuur, te staven. Maar laat ik hier eene speld bij steken valles blaauw blaauw laten en de schrijver in zijn ver toog verder volgen. Hij i>gelooft niet zijne volmagt te overschrijden, wanneer hij als tolk vau het algemeen I) met vertrouwen en be- »paaldelijk verzekert, dat de heer J. H. II. zeer stellig niet »als Wethouder zoude gepasseerd zijn geworden, indien de benoeming der Wethouders evenzeer van de kiesgeregtigden had afgehangen als de keuze voor leden van den Raad enz." Ik kan niet bevroeden waarop diq verzekeringwelke Z.Ed. met zoo veel nadruk geeft, rust. Het zal toch wel op het getal stemmen niet zijn, welke die heer bij het kiezen van leden van den raad verkregen heeft? mogt dit het geval zijn doet het mij leed, om vele redenen, mij met den schrijver niet te kunnen vereenigen. Vervolg hierna.) Te Amsterdam zal ter plaatse waar de suiker-raffinaderij van Rupe en C°. gestaan heeft, eene Roomsche kerk gebouwd worden. Volgens Antwerpsche berigten zijn cenige ingenieurs bezig met <le waterpassing van - het terrein voor den spoorweg tusschen Belgie cn Nederland. Langs den onderzeeschen telegraaf ontvangt men binnen anderhalf uur berigten van Parijs te Londen en omgekeerd. Een beschonken stu kadoor is te 's Hagc in 't water geloopen en verdronken. De koninw van Hanover is dezer wereld overleden. Men is benieuwd of zijn blinde opvolger zich een vriend of vijand van licht zal hetoonen. -- tiet fransche ministerie heeft eene schitterende neerlaag behaald, en is in volkomen staat von decadence. De doininésvrouw van Rij'nsburo- heeft een jongeling, die jonge hanen en kippen wilde stelen, bij otwe- luk doodgestoken. Ds. van Schaick heeft het beroep naar Paramaribo aangenomen. Te Oosterwoldc is een jongman van 75 jaar met eene jongedoebter van 72 jaar ingeschreven. Van Zoutkamp zijn weder eenige personen naar N.-Amerika vertrokken. Voor de tenloonstellin"- te Nieuw-York hebben ziel» reeds meer dan 1000 inzenders aangeboden. Zal bet tegenwoordige geslacht liet nog beleven dat N.-Amerika de hoofdzetel van verlichting en beschaving zijn zal; en het afgeleefd Europa tot den uitgeblociden staat van Azie vervallen. De vrijheid van drukpers in onze koloniën wordt even problematiek als de wet op t onderwijs in ons landen de verbetering van belastingstelsel door ontheffing der nijverheid. - De minister van Binnenl. zaken meent, dat de rijks-subsidie voor Schokland jaarlijks gegeven, in 't vervolg ten laste van de provincie Overijssel zal komen. Ook zouden bij eene wet nog andere kosten, nu uit de schatkist betaald, ten laste der provincie Kunnen gebragt worden. De koningin-weduwe is te Utrecht geweest om bet standbeeld van Willem II, door den beeldhouwer Georges ver vaardigd, te bczigtigen. Het gebeèle monument kan, zoo men hoopt, voor 6 Dec. 1852 ter inwijding gereed zijn. Te Groningen' wordt ge wurmd om een Christelijke" school tot stand tc krijgen. De zon- •igsverecnigingen voor den minderen stand zullen daarentegen dezen winter geen plaats hebben. Een boer te Emnien beeft bij zijn over lijden zijiie weduwe nagelaten eene schuldbekentenis van f 10,000, voor in onze Ned. staatsloterij genomene briefjes. Ontdekt 2 nieuwe satel lieten van Uranus, en menselierieters op Borneo. De ex-gouverneur- generaal Rocliusseu is op zijne terugreis naar liet vaderland. De noodige gebouwen voor liet Nedcrlamlsch Meltray, te liijssclt bij Zul- p ienzullen eerlang voltooid zijn, zoodat kinderen daarin opgenomen iUnnen worden. 'lot directeur der inrigtiug is benoemd en reeds in unclie getreden de Meer J. W. Schlimmer, vroeger hoofdonderwijzer in de gevangenis voor jeugdige veroordeelden te Rotterdam. Voor eiker» knaap die geplaatst wordt, moet bij aankomst f 10 en jaarlijks 60 etaald worden. De beruchte Belgische artillerie-majoor (vessels, vroeger cornac van een walvischgcraamte is dezer dagen overleden. 16 No' 17 IS 19 WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens S ure. 27 palm 0 duim. 26 9 o 26 5 26 0 20 Nov. 26 palm 0 duim 21 25 7 GRAANMARKT te DEVENTER, 21 Nov. De markt verkeerde heden algemeen in eene zeer willige stemming, en voor de onderscheidene Granen zijn bij eene redelijke toevoer hoogere prijzen toegestaan, terwijl alles vlug van de hand ging. Voor nieuwe TARWE is naar deugd besteed f 8.25 5 .9.00. ROGGE 6.40 a" 6.75. BOEKWEIT ƒ5.20 a ƒ5.50. GARST ƒ4.30 5 4.70. HAVER f 3.00 a 3.60. BOTER: 1. soort 15.00 5 15.50. 2. soort 12.50 A 13.50. AARDAPPELEN: 1.50 a 1.80 het mud. Ter markt 30 5 35 mud. Per schip verzonden 1000 A 1100 mud legen 1.90 a 2.25 het mud. GRAANMARKT tf, ZUTPHEN, 20 Nov. 1851. TARWE als voren, van 7.50 lot 8.25. ROGGE spoedig tot klimmende prijzen opgeruimd, van 6.30 tot ƒ6.50. BOEKWEIT prijshoudend, van 5/20 tot 5.60. GARST nominaal ƒ4.50 a f 4.75. HAVER idem 3.00 a 3.75. BOTER 15.00 het Vat. AARDAPPELEN geladen 2200 mud tegen 1.80 A ƒ2.10 per mud. MARKTPRIJZEN te ARNHEM, Vrijdag 21 Nov. 1851. TARWE (Oude) ƒ7.25 A 9.25. (Nieuwe) ƒ7.30 A ƒ9.25. ROGGE 6.30 A 6.70. BOEKWEIT ƒ5.15 A ƒ5.60. GARST ƒ4.70 A 5.15. VOERIIAVER 2.70 A 3.15. PAARDEBOONEN 5.75 a ƒ6.15. ERWTEN (Graauwe) ƒ7.00 A 8.00. (Groene) ƒ8.00 A 8.75. (Gele) 7.00. AARDAPPELEN 1.65 A 2.00. BOTER Ned. Pond 0.65 A 0.76. BURGERLIJKE STAND te ZWOLLE. OndertrouwdK. v. Essen, 25 j., met J. P. Oordijk. A. Noten boom, 31 j., met J. v. Eldcrtwed. van II. v. Hengst, 35 j. Gehuwd: 11. Hogenkamp, 23 j.met J. F. Huijnink, 26 j. II. v. d. Berg, 32 j.met A. Berends, 26 j. Bevallen13 Nov. 13. Nijvcldt, geb. Ilanzen, Z. 15 dito. A. Stoel, geb. Ruiters, Z. 16 dito. J. Baarslag, geb. Frankema, D. C. W. v. Marle, geb. Sollaart, D. J. E. Jansen, geb. v. d. Berg, Z. 17 dito. H. Vermeulen, geb, Frantscn, Z. G. IC. Belle, geb. Langncaux, Z. 18 dito. G. v. Marle, geb. IJpcnburg, Z. M. Wes- sels, geb. Spitsbergen, Z. A. Saa D. A. Vogesgeb. Derks, D. J. Schulte Nordholt, geb. ter Brugge, Z. 20 dito. J. M. Vóetclink, geb. Nijf, D. Overleden: 13 Nov. A. ICiesbrink, 18 j. D. II. Wildeman, vrouw van G. v. Wilpe, 63 j. 14 dito. D. Gosschalk, 7 m. D. J. Heins, man van D. Smals, 54 j. 15 dito. M. Kromsiek1 j. D. 17 dito. L. Brinkman, 2 j. Z. BURGERLIJKE STAND te DEVENTER. Ondertrouwd: H. Bens, 28 j., met A. W. Warnars, 26 j. Gehuwd: J. II. v. Eede, 31 j., met S. Men'sink, 20 j. G. T. Zuetholf, 24 j,met 11. Toorneman 29 j. G. J. Steenbruggcn25 j., met G. Bos, 30 j. Bevallen: 15 Nov. S. Muller, D. 17 dito." IT; Bottgrweggeb. v. d. Meij, Z. S. F. Bastiaans, geb. Taunaij, Z. 18 dito. J. Na- lis, geb. Blolenburg, Z. J. v. Duren, geb. Buitenhuis, D. D. Kanter, geb. Wallcga, D. F. E. Maltern, geb. Den Daas, D. 20 dito. T. L. E. Zeegers, geb. v. d. Poll, D. Overleden: 15 Nov. Levenl. D. van G. Teissiefc, geb. Jansen. 17 dito, H, R. IJölscher, 1 j. M. F. Straalman, 3 j. M, II. Roc- Li b

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1851 | | pagina 3