<&eaMeug*Ie Herigteis. wes niet eens gemeld is en slechts herdacht wordt, wanneer er sprake is van het lang verledene? Waar zijn thans de hooghartige Hollanders der 17de eeuw, die bij Sheerness in het gezigt van Londen den Brit niet slechts -voorbijzeildenmaar zijne grootsche Koningsvloot in weinige uren vernielden? Waar zijn de Brakcis, de de Wit ten, de de Ruijters! Waar is <iat heir van stoute en be kwame zeehelden die nog het Hollandsch hart van aandoe ning en bewondering met warmte doen kloppen? Aijn z>lJ weggevaagd en voor immer? Zal de Hollandsche Natie, die aan de Zee de grootheic dankt, welke de geschiedenis haar toekent, thans bij den kampstrijd tusschen Amerika, Groot-Brittanje en Frankrij loom laf en werkeloos blijven toezien bij een' strijd op het element, hetwelk zij bij uitnemendheid het hare noemt? d She must be rousedf' Het is hier geene overmagt, di van superioriteit beslist. Het is wetenschap en bekwaamhei die de palm wegdraagt. Kan men zicli ook daarin niet iuet den vreemdeling meten Slaapt het bestuur der Rotterdamsche cn Amsterdamsche yachtclub den doodslaapof toont reeds de naam het aan dat zij zoo zeer naaperij zijn van vreemden bodem, dat zij echt iïollandsch leven missen? Kunde in de bouwmeesterswetenschap, kracht, vlugheid, energie in de zeelieden waarborgen de overwinning. Op! Hollanders van den echten stempel, toont wie ge zijt; de wereld heeft het oog op den vreedzamen kamp gevestigd Wat zijt gij, wat waart gij dit jaar op de wereldtentoon stelling? waar heeft men met roem gewaagd van uwe in dustrie, uwe wetenschap, uwen vooruitgang? Herstelt u eu herneemt den rang, die u toekomt, onder dc volken; in spanning verhoogt de krachtenUwe broeders hier in het verre Amerikoansche Westen zullen zich verheugen en met edel zelfgevoel uwe verdiensten op de vleugelen der faam verbreiden! Langzaam gaat zeker, zegt men, Neen! langzaamheid li loomheid, is stilstand, en stilstand is achteruitgang; onze eeuw is eene eeuw van leven en kracht! Wat is cr van de veelbesproken stoomvaart tusschen Rot terdam en New-Yorkwaarvoor 8 a 10 maanden geleden de p Nieuwe Rotterdammer" de bazuin stak en waarvoor eeu Prins van het Koninklijke Huis de bescherming aanvaardde, geworden? Welligt is met de gansche onderneming nog geen aanvang gemaakt. Hier in dit nieuwe en jonge land brengt men het kapitaal te zamen en voltooit den bouw van eenigc prachtige stoomers van het grootste charter binnen minder weken, dan er maanden sedert de annonces in de »Nieuw< Rotterdammer" verloopen zijn. Er bestaat geregelde stoomdienst tusschen havens der Y. S. cn Liverpool, Glasgow, Havre, Hamburg, Bremen, en wel dra tusschen de Y. S. en Galway in Ierland, Genua en misschien AntwerpeD. Rotterdam en Amsterdameens de emporiums der wereld, worden allengs onbekend. Herstel! u, koopsteden des YaderlandsZendt mannen naar New-York Philadelphia en naar de Britsche werven; laat hen daar der scheepbouw bestuderen voor sloom- en zeilvaartuigen breng: het beste van den vreemdeling in het vaderland over; laa: het verledene u eene les zijn voor de toekomst; betrachl wat de Archivarius de Jonge u in de geschiedenis van hel zeewezen, op ieder blad voorhoudt; toont op nieuw, dat df oceaan uw domein is dat uwe schepen en zeelieden gelijk zijn aan de beste van andere natiën en dat nog steeds Hol landsche trouw en naauwgezetheid de veiligste waarborgen opleveren voor de zekerheid der rijkste ladingen. En waarom kunt gij u aldus niet weder van een groo: gedeelte der vrachtvaart voor de wereldmet al de voor deden en zegeningen er aan verbondenmeester maken De ontboeijing van den handel begustigt de proefneming; vele buitenlandsche havens staan u op den voet van volkomene gelijkheid open uwe uitgaven voor bemanning en provisiën zijn matiger welligt, dan van eenige andere zeebouwende natie Yangt den wedstrijd aan, Nederlanders! Goed begonnen is half gewonnen Milwaukie, 18 Sept. 1851, ShebN.bode.) Door een talrijk opgekomen publiek en met warme belang stelling werd de behandeling der begrooting voor 1852 in den Raad te Zutphcn aangehoord waaraan eene middag- en eene avondzitting op jongstleden maandag is besteed. Yoor het oogenblik stippen we slechts een enkel proefje dier be handeling aan: Buiten de Mars-poort namelijk, langs den weg naar Yoorst, staan een paar honderd zware ijpenboo- men sinds ruim een kwart eeuw rijp en op hun bederf; te- vensj tot groot nadeel voor de belendende stads landerijen en van den straatweg. Nu was door een der Raadsleden voor gesteld, om deze boomen te doen vellen en publiek te ver hopen. Hiertegen trokken een paar andere Raadsheeren da delijk het harnas aan en schenen hunne zucht van behouden zelfs zoo ver tc trekken dat ze deze op schade staande anti quiteiten liever wilden laten verrotten, NB. ten genoege der ingezetenen dan ze ten voordeele van Stads kas le doen ver knopen. Gelukkig was dc Burgemeester ditmaal aan de zijde van hen, die Stads belang boven wansmaak en nuttelooze bchoudszucht stellen dien conform zullen ze dan ook wor den verkocht. Menig ander voorstel der liberale partij, ten algemeene nutte of ter bezuiniging werd echter bij meerder heid van stemmen verworpen misschien deelen wij in een volgende er eenige van mede, die geenen aangenamen indruk maakten op dat gedeelte des publieks, dat algemeen belang boven ingekankerde vooroordeelen of begunstiging van bij zondere personen hoog schat. Ach! die opene deuren! Gemeenteraads-verg adering le Apeldoorn den 30 Oct. 1851 s middags 12 uur. Alle leden present. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en behoudens een paar wijzigingen van onder geschikt belang goedgekeurd. De voorzitter berigt dat het collegie van Burgemeester en Wethouders zich heeft geconsti tueerd. De begrooting van ontvangsten en uitgaven voor 1852 wordt in behandeling genomen hetwelk aanleiding «eeft tot discussiëo en waaruit eenige besluiten voortvlocijen als: om aan Gedeputeerde Staten den wensch te doen kennen dat hel tractement der Wethouders beter in verhouding worde gebragt tot dat van den Burgemeester dat de post van Ge meentebode te Loenen zal worden afgeschaft; dat in 1852 geen presentiegeld door de leden van den Raad zal genoten worden; dat bij de bepaling van het tractement van Ont vanger tevens zal geregeld worden de kosten voor het rond brengen der aanslagbilletten voor de gemeentebelastingdat de vier veldwachters ieder 195 's jaars zullen genieten en bovendien eene toelage van f 40 voor de kleeding, en dat het rondbrengen van almanakken hun zal verboden zijn'; dat bij eene eventuëele herbenoeming van Geneeskundigen voor de gemeente, hunne bezoldiging en verpligtiog zullen geregeld worden dat ook later de aandacht van den Raad bepaal delijk zal gevestigd worden op de geringe subsidie aan sommige onderwijzers verstrekt; dat er pogingen zullen worden aangewend om de renten van het opgenomene kapitaal ie ver minderen dat men met de naburige gemeenten in overleg zal treden omtrent de verhooging der opcenten op het gedis- telleerd dat er met het bouwen eener school in de buurt schap Uchelen zal gewacht worden tot dat daartoe van Rijks wege even als van de Provincie eene subsidie zal zijn toege wezen dat ook de gratificatiën door sommige onderwij zers genoten wordende, met de subsidiën in behandeling zul len komen. Bij de begrooting is geraamd de heffing van 15 opcenten van de gebouwde eigendommen, en 10 opcenten van de ongebouwde eigendommente zamen op 1464.90, ingaande 1 Januarij 1852; die van 25 opcenten van de per sonele belasting op 1846.79, ingaande 1 Mei 1852; alsmede een hoofdelijken omslag van 3500, tot voorziening in het vermoedelijk tekort. Yoorts werden benoemd tot Secretaris de Heer Mr. A. R. van Aken; tot Ontvanger de Heer J. Koppelen tot Commissaris namens deze gemeente voor den grintweg naar Hattemde Burgemeester; een adres van den Heer Moorrees betrekkelijk de wijze van afkondigen wordt in handen gesteld van de commissie ter dier zake in de vorige vergadering benoemd. Nog wordt besloten om voor het loopende jaar aan ieder der Veldwachters f 10 toe te kennen als eene vergoeding voor het gemis der nieuwjaars giften. Prins Frederik is le 's tlage geretourneerd, na bij den minister Pal- merslon gedineerd te bebben. De prov. Stalen zullen Dingsdag 4 Nov. weder vergaderen. In Frankrijk is eindelijk een nieuw ministerie tot stand gekomen. De gewezen dictator van Hongarije, Kossuth, wordt in Engeland niet den groolsten luister onthaald. Geen wonder' dat de behoudende regeringen dit niet leede oogen aanzien. Te 's Ilagc is door den Gemeenteraad het presentiegeld en het gebed beide afgeschaft. Een paar Israëlitische leden hebben tegen dit laatste geprotesteerd. De landverhuizing uit Ierland neemt zoo schrikbarend toe, dat het En- gelsche gouvernement thans ernstige maatregelen beraamt om den drnk der mindere klassen op te heffen. Mogen andere regeringen hieruit wijsheid leeren, om den put niet eerst le dempen wanneer liet kalf ver dronken is. De spoorweg tusschen Alexandrië en Cario zal nu wel dra tot stand komen, en daardoor de reis naar Indie aanmerkelijk ver kort worden. De keizer van Rusland heeft keizer Faustin van Haïti erkend. Een waardig confrater. De Uecr Fievez (Redacteur van de Iris) is tot lid der rekenkamer benoemd. Te Schiedam is een man met vrouw cn kind ingerekend, die verzilverde halve centen voor dub beitjes debiteerden. De begrooling der stad Assen is door den raad aan Burgemeester en Wethouders teruggezonden, met verzoek om eene minder mysterieusc. Te Stokholm zal een standbeeld opn-erGt wor

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1851 | | pagina 3