&caaieug<i!e Blerigteu. opstel (welks betoogtrant overigens zoo klaar is als koffij<lik) isdat liet onbelemmerd en vrij toelaten van vreemd, graan voor 4/s van de bevolking eene niet wenscheljke zaak is" Hoe de Groninger Courantendie zich genoegzaam door gezond verstand onderscheiden, er toe komen zulken onzin op te nemen begrijpen wij nietdat er thans nog menschen gevonden worden, die in ernst beweren dat »de weelde de algemeene welvaart bevordert;" dat neen werk zooveel te hooger te waarderen is naarmate er meer menschen door aan den kost komen vinden wij een even onverwacht als treurig verschijnsel. Hebben de Bruijn Kops, BastiatSaij dan vergeefs geschreven! ij vermoeden dat de Heer Piccardt met den graanhandel in betrekking staat, en zijn eigen be lang in beschermende regten vindt; en daarom er voor ijvert zijne landgenooten duurder brood te bezorgen; anders zou den wij meenen dat hij te Franeker te huis hoort. Mogt hij voor onderrigt vatbaar zijn, dan bevelen wij hem de lezing der genoemde schrijvers! Nadat bij de Londensche tentoonstelling slechts weinige voorwerpen verkocht zijn zoo is eene voortzetting geprojec teerd die het volgende voorjaar te New-York zal plaats heb ben. Eenige der voornaamste handelhuizen hebben zich daar vereenigd om een grootsch gebouw in het midden der stad in steen te laten optrekken en het tevens als een groot waren- magazijn in te rig*en. De voorwerpen, te Londen niet ver kocht, zullen, met bewilliging der eigenaars, in schepen van de eerste klasse naar Amerika overgebragt en zonder kos ten ten toon gesteld worden. Voor de meubelen zullen eenige schrijnwerkers van Londen medegenomen wordengelijk een beeldhouwer voor de kunstwerken bestemd is. De voorwer pen zullen voor de prijzen die bepaald zijn tegen gereede betaling afgeleverd worden. Is het. eerste doel de reeds ten toon gestelde voorwerpen zoo goed mogelijk te verkoopen een tweede is de uitbreiding der directe en bestendige ver binding van Europa met de steeds aangroeijende Amerikaansche markt. Noord-Amerika heeft door zijne stoombootverbinding eenen gemakelijken weg naar Europa geopend en biedt in deze nieuwe onderneming een nog gemakkelijker middel aan om Europesche firma's en kunstenaarsnamen in zijne uit gestrekte landen bekend en geacht te maken. Voor alle ver koopen die gedaan worden zoo wel van de ten toon gestelde voorwerpenals van de verdere bestellingen wordt als het handelwaren zijn., 5 perc. en bij voorwerpen van kunst 10 perc. door de commissie berekend. STADSNIEUWS VAN DEVENTER. Zaturdag den 4 dezer is hier de eerste openbare bijeen komst" der nieuwe raadsleden glad afgeloopen. De heeren hebben zich laten welgevallen wat geen kwaad kon zonder knoopen in biezen te zoeken. De toeschouwers hebben zich niet bijzonder geamuseerdwant er is geen tegen of neen uitgebragt, en bijna niets georeerd. Na de paar uren schor sing gaf het rapport, voor de vuist met veel bekwaamheid door den heer Cost Jordens uitgebragteene recreatie. De nieuwe raadsleden hebben elkander alle toegelatenen met algemeene stemmen, conform de beide rapporten, verstaan, dat de schijnbare zwarigheden tegen eenige toelatingen even wel niet doorklonken. Naar men verneemt, zullen naar alle waarschijnlijkheid de nieuw benoemde leden van den raad dezer gemeente op aan staanden Maandag den 13 dezerdes voormiddags ten tien ure, voor het eerst als zoodanig zitting nemen. Voorts zullen dien avond tegen half acht en acht uren door de Muzijkgezelschappen Accelerando en Unisonus luisterrijke serenades aan de Leden van den nieuwen Raad gebragt wor den, die zich daartoe in het Logement de Moriaan zullen ver eenigen. Met genoegen meenen wij hierin een bewijs te zien dat deze keuzen den algemeenen bijval vindenterwijl wij hopen dat de band tusschen Overheid en Burgerij hierdoor te inniger moge worden, tot wederzijdsche zegen en genoegen. Eenigzius vreemd is het, dat het Muzijkkorps der Stedelijke Schutterij tot eene dergelijke hulde aan de nieuwe stedelijke Regering niet bepaald schijnt. In de eerste plaats toch had den wij het hiervan verwacht. In allen gevalle hopen wij dat er geen kleingeestige invloed besta, die het zou terug houden, zoo het roeping gevoelde of zich vcrpligt achtte zijne gezindheid openlijk te manifesteren. Ie New-York is een geheel huisgezin, uit 13 personen bestaande, door rottckruid vergever., dat moest dienen ter verdrijving van ongedierte, doch bij vergissing gebruikt was in pudding. Prof. Nees von Escnbech te Ber ijn wil zijne bibliotheek en herbarium verkoopen om in zijn on derhoud te voorzien. Een kleermaker aldaar is gearresteerd als heb bende zijn broeder te vroeg als overleden opgegeven, om 10,000 thaler uit de levensverzekeringmaatschappij te ontvangen. De ko ning der Nederlanden is tot lid der koninklijke Theenis YSclub be noemd en koningin Pomare heeft in persoon dc wetgevende vergadering van Otahcite geopend. In België worden 104 stukken geschut voor Nederland gemaakt, en te Rotterdam is een prachtig rijtuig voor prins Hendrik uit Brussel aangekomen. Een snuifje voor de nationale nijver- j,,<idIIM. heeft verleden zondag haar kerkgang gedaan. Prinses Marianne huist nog steeds op Sicilië en heeft haar kok zijn congé ge geven. In den gemeenteraad te Groningen is heftig gedebateerd of de leden presentiegeld zullen aannemen. De zaak is corumissariaal gemaakt- Aldaar is tot Kandidaat voor de "2e kamer gekozen, door de kiezers. vereeniging Neerlands Heil, J. D. van Herwerden, en door Vrijheid en Orde S.° lilaupot len Cajte Te Bourtagne heeft een nieuwe controleur zijn neus in de bijkorven gestoken tengevolge waarvan 47 stuks zijn aangehouden. Vele frnnsche fainiliëndie beducht zijn voor de krisis van 1852, gaan reeds 't land uit. Met 1852 zullen de jaarwedden voor de gedeputeerde staten weder op den ouden voet 1500) worden gebragt. Waarom niet in evenredigheid der benoodigde reis- en verblijf kosten? Alleen ten plciziere der Heeren uit de hoofdsteden? Te Ham burg is een congres gehouden van Prolestantsche leeraars in Noord- Duischlnnd om maatregelen te beramen ter beteugeling van den voort gang van het katholicisme aldaar. De keizer van Oostenrijk is plot seling van zijne reis in Italië naar Schönbruri teruggekeerd. De land dag te Oldenburg is voor de vijfde maal als te liberaal door den grout - hertog ontbonden. De fransche president zal eerlang eene boodschap uitvaardigen om de kandidatuur van den prins van Joinville af te schrikken. Te Denekamp zijn in 1850 voor 14,976 kippene.ijeret» gelegd, te Tubbcrgen voer 10,000. Te Amsterdam moeten de Haarleinsche schippers nog 3 duiten stedelijke belasting betalen voor elk menseb dat zij invoeren; nuchtercn kalveren zijn vrij. In den gemeenteraad te Vlissingen bevinden zich thans een doctordrie apothe kers twee notarissen en een gewezen aanspreker, 't Is of Vlissingen op sterven ligt. Te Borne is eene koe dol g-woiden, en dadelijk ge- dood. Eene menigte verzoekschriften van afgescheiden gemeenten is bii de 2de kamer ingekomen, met verzoek om onderhoud van den Staat. Het beschermende stelsel verliest in Engeland dagelijks meer terrein. Zoo heeft de heer dTsraëli met verscheidene invloedrijke mannen der torypartij te kennen gegeven dat liet «Ie tijd niet meer is den vrijen handel te bestrijden. (Adres aan mijnbeer Piecardt!) liet glazen pa leis is den 7 dezer door 109,915 personen bezocht; zijnde ruim 42,00(1 meer dan op den druksten dag van 't zomer. De Times beweert dat alle rijken van Europa, behalve Engeland en Holland, in liet finanliele op de llescli zullen gaan. Wij gelooven 't. gaarne, zoo lang de rege ringen de magt hebben bet Int der volken aan hare personele belangen op te offeren. Te Retford is een paardespel ingewaaid, waardoor ver scheiden personen gekwetst zijn. Wij verzoeken het laelcongres, geen groningscli voor zeeuwscli aan te zien al is het overgewaaid tot in den Zierikzeeschen nieuwsbode. CORRESPONDENTIE. Het ingezonden stuk over liet bnnkbillet 4 f 1000 dat bij vergissing voor een a 10 gegeven is, is te personeel om te kunnen geplaatst worden. WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens 8 nre. 5 Oct. 39 palm 8 duim. i 9 Oct. 35 palm 4 duim 6 o 39 0 I 10 34 7 7 37 9 8 36 2 GRAANMARKT tb DEVENTER, 10 Oct. De stemming voor de onderscheidene Granen was heden zeer^ willig en ruimde dien ten gevolge al tiet aangevoerde tot hoogere prijzen op. Voor nieuwe TARWE is besteed f 7.75 a 8.50. ROGGE 6.20 a 6.50. BOEKWEIT 5.20 a f 5.60. GARST f 4.25 4 4.60. HAVER 3.20 4 f 3.50 BOTER: 1. soort 14.50 4 f 15.00. 2. soort f 13.00 4 f 13.d0. AARDAPPELEN: 1.50 a 1.80 bet mud. Ter markt 55 4 60 mud. Per schip verzonden 1600 4 1700 mud tegen 1.60 a 2.00 bet mud GRAANMARKT te ZUTPHEN, 9 Oct. 1851. TARWE, waarvan bet aangevoerde meerendeels uit jarige soorten be stond vond tot eenige verliooging gretige koopers, te noteren van 8.00 tot 8.70. ROGGE, waarvan eene tamelijk ruime voorraad aanwezig, werd in 't begin der markt driftig weggekocht; later echter ruimde deze slepend op, van 6.10 lot f 6^50. BOEKWEIT steeds schaarsch voorhanden en prijshoudend, van 5.00 tot 5.40. GARS1 nominaal 4.25 4 4.50. HAVER idem van 3.00 tot 4.00. BOTER 13.50 a 14.00 het '/s Vat. AARDAPPELEN geladen 700 4 800 mud legen /"I.60 4 f 1.80 per mud. MARKTPRIJZEN te ARNHEM, Vrijdag 10 Oct. 1851. TVRWE (Oude) 7.25 a 9.25. (Nieuwe) 7.30 4 ƒ9.00. ROGGE 6.20 4 6.65. BOEKWEIT 5.30 4 5.75. GARST 4.25 a r 5.15. VOERHAVER 3.10 a 3.50. PAARDEBOONEN 6.00. ERWTEN (Granuwe) 7.25 4 ƒ8.30. AARDAPPELEN 1.60 a 2.00. BOTER Ned. Pond ƒ0.60 4 0.75. BURGERLIJKE STAND te ZWtlLLE. Ondertrouwd E. Bulcr34 j.met J. Kraft, 29 j. H. Riese- beke, 23 j. .nel F. Brinkman, 32 j. Gehdwd: E. Spoelder21 j., met F. v. Genne, 20 j. G. .1. Ra maker, wedr. van J. Schuiner43 j met A. Munsterman, 26 j. 11. Wcsterop23 j., niet A. Derks, 34 j. B. J. Mulder, wedr. van M. J. Volkering, 4i j., met G. Brand, wed. van II. Lukassen61 j. Bevallen: 2 Oct. A. v. d. Sluis, gel). Hubert, D. 4 dito. M. IlerleijnD. J, Lenderink, geb. Rigter, D. E. Gunneman geb. Veldhuis, D. M. J. Buter, geb. Alferink, D. 5 dito. J. C. v. Wilpe, geb. v. d. Bent, D. 6 dito. M. Oldenhof, geb. Rodink, Z. 7 dito'. H. Winkel, geb. Sluiter, D. 8 dito. U. P. Krook, geb. Schoenmaker, D.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1851 | | pagina 3