vaaa twee Gr. Berghorst S. J. Pannekoek D. Boks W. Uijt den Boogaard E. J. Muller K. Brouwer A. Liese Gr. B. Eikendal Bz. 261 stemmen, 221 216 195 175 152 144 142 C^-esÊBe&sgde IBerigleis. öO*Q benoemd tot onderzoek der zaken des .Zwolschen diepsbij alle belanghebbenden information hoeft ingewonnenmaar niet bij de -biiinensGhipperij-, welke echter is DE EEN-iGE GELDBETALENDE BELANGHEBBENDE, en voorts op grond, dat de werken niet voldoende worden onderhouden en cr dus naar art. van de concessie bij de Maatschappij geen regt kan zijn om tol te heffen en dat er nog geen jaagpad is, hetwelk begaanbaar is, veel minder bruikbaar,- om sche pen voort te trekken; eindelijk wordt in dat request gewezen op de veelvuldige bezwaren en moeijelijkhedendie de bin- nenschipperij van de werken des Zwolschen dieps ondervindt en op grond daarvan betoogd, dat het onbillijk is, voor die lasten tol te vragen, terwijl ten slotte gezegd wordt, dat, indien er ooit tol mogt kunnen worden gehevende diep gang der schepen en niet de tonnen-inhoud de maatstaf moet zijn. \Ook de hoeren Ingenieurs in hun bekend rapport staan dit laatste gevoelen voor. Red]. (P> ^-) gevonden in de Busbij eene herkiezing van een Lid voor den Gemeenteraad te Groenloop den 22 September 1851. N&* 1. Te liberaal van hartte liberaal van zin Verfoei ik al 't geknoei en zucht voor stemgewin. j Die daarnaar streeft, of in dien zin volkaardt, Is voor Groenlo's bestuur noch stem noch zitting waard.' i> Heb ik voor Groenlo's raad geen kiezer willen wezen »'k Verfoeide al 't geknoei, dat later is bewezen (1); Vijf guldens per biljet is onderhandsch geboden, »Men zegt het is geschied door uitgekochte joden. "Nu heeft men eenen raad, uit zeven vastgesteld, «Waaronder meii, 't is vreemd, geen vrijen burger telt; Noch buiten 't Grol's patois geen andre taal verstaan »0! kiezers van Groenlowat hebt gij toch begaan? Gij hebt u als de raaf door vleitaal laten winnen (2), En thans is het te laatiets anders te beginnen Getroost u dus zes jaarten spijte van u al God weet wat dat het geeft, of wat het wezen zal!" Aan de zeer geachte Redactie der Kaleidoshoop. Wij hebben de eer ter uwer kennis te brengen den uitslag der herstemming voor 2 Leden van den Gemeenteraad. Het getal ingekomen stembriefjes was volgens den burgemeester 551 van onwaarde of in blanco 4 rest 547 Na de stemopneming werd door den voorzitter verklaard dat op zich vereenigd hadden De Heer Mr. M. J. van Löbensels 505 stemmen. H. J. Thooft 269 A. van Hoijtema 252 E Gr. Nieuwenhuijs 248 Zutphenden 23 September 1851. Namens de Yereemging: Redding door Bezuiniging P. WELTER, Adjunct-Secretaris. De ondergeteekende en éënige in de zaal aanwezige kiezers buiten het stembureau, heeft onmiddellijk tegen deze uitspraak geprotesteerd; uithoofde er, zijns inziens, namen waren aan genomen die nieten overgeslagen die wel hadden behooren aangenomen te worden. P. WELTER. APELDOORN24 September 1851. Bij de herstemming voor den Gemeenteraad, die Maandag 11. alhier heeft plaats gehad, zijn de volgende personen tot Leden deszelven verkozen: (1) Dit beantwoordt niet aan 6 van het gewijzigd adres in ant woord op de troonrede door de Tweede Kamer. (2) Fabel 2 van de Lafontainb. Op de koninklijke school op hef Loo zul'.eh'wvorden kovge* laten zonen van ingezetenen..-dezer 'gèméê^ièf', v-óór dé dag school van 6 tot 12 jaren en voor de avondschool boven do 12 jaren. De ouders die daarvan gebruik wcnschen té maken kunnen zich aanmelden aan het Bureau van hut Koninklijk domein naast den schouwburg op het Loo. Lola Monies geeft tlinns le Brussel in tien schouwburg 'voorstellingen 4el dienstjaar 1850 heeft een overschot van nicer dan 3 niillioén opgeleverd; terwijl ook over de 8 eerste maanden' van 1851 reeds'eene bate van één ntillioen bestaat. Ongelukkig wordt dit hoofdzakelijk door de meerdere opbrengst der patentbelasting (en dus. ion koste der nijver heid) veroorzaakt. Zoolang uien hierin een middel zal hebben om de belasting willekeurig productiever le maken, kunnen wij ons over deze uitkomst weinig verheugen. De invoering der postzegels wordt door den minister mei 1 Januarij aanst. toegezegd. Den 10 October zal in bel hoofdkiesdistrict Groningen de verkiezing van een nieuw lid voor de 2e kamer, in plaats van Mr. B. Wichcrs, plaats hebben. Mogen dc Groningers onze goede verwachting voor een waardigen opvolger niet te leur stellen. Zijn er nog gceue Zijlkers, Reindcrsen of Westcrhoffs? Do. Hascbroek zal 12 November zijne intreepreek le Amsterdam doen. le Rotterdam is een ijzeren kanon onder den grond gevonden. Te Amsterdam, de zetel der Maatschappij lol verbetering van het volksge zang wordt zeer geklaagd over het zingen van schandelijke staaldcu- pcn. De gouverneur-generaal van N. 1. heeft den ambtenaar Senri van, Basel uit de dienst ontslagen, uit hoofde zijner afkeuring van het O. I. regeringstelsel. Liet moet wel eene zeer kwade zaak zijn die geenc beoordeelirig lijden kan. Te Sleen is per abuis over 7, in plaats van over 8 leden van den raad gestemd, zoodat eene geheel nieuwe stem ming moet plaats hebben. In de provincie Gro'ningen is de eerste bijeenkomst der nieuwe gemeenteraden op heden (27 Sept.) bepaald. Door den heer v. Swindcrcn is bij Ezingbc eene wille zwaluw gescho ten; geen minder zeldzame vogel dan eene witte raaf. Ook in Grie kenland is eene democratische zamenzwering ontdekt, ten gevolge waar van eene schier algcheele verwisseling van liet personeel der staatsamb ten heeft plaats gehad. Prins Mcttcrnich beeft op zijne reis naar Weenen op het koninklijk paleis te Stuttgart gelogeerd. Zoo durven de Duitsche regeringen hare sympathie voor de mannen van behoud reeds openlijk belooncn. tloe zal het enden? - De Oostenrijkschc ambtenaren moeten op niéuw eeu eed van trouw aan den keizer en den staat (niet meer aan de constitutie) afleggen. Te Koppenbage is een luchtreizi ger verongelukt. Zoo gaat het meer met hen die le hoog vliegen. tiet Engélsclie ministerie is voornemens ecu wctonlwerp voor te stellen lot uitbreiding van hel stemregt, en dit regt toe le kennen aan allen die de lagere scholen -hebben bezocht, en aan al de ambachtslieden die eene zekere som in de spaarkassen hebben gedeponeerd. Hoe steekt hierbij;,. lipt gedrag van zwakke, aristokratiscbe regeringen af. De BelgisÖhé? letterkundigen Snellaerl en Conscience zijn Nederlandsche Leeu wenridder-s geworden. Zeker verdienstelijker mannen dan een zwerm St. Nicblaasridders. Volgens sommige couranten loopt er thans in wel onderrigte kringen een gerucht van een huwelijksontwerp tusschen de koningin-weduwe der Nederlanden cn Leopold koning der Belgen; waar mede' eene nadere verecniging van Nederland met Belgie wordt in ver-' band gebragt. Het handelsverdrag tusschen Nederland en Belgie is geklonken. Terwijl cr in onze 2e kamer, door staathuishoudkundigen der vorige eeuw reeds bedenkingen zijn geuit of onze fabrijken er ook door geschaad worden, schreeuwt men in Belgie dat liet te voordeclig voor Nederland is. Mogt men toch meer bij Say en de Bruijn Kops ter schole gaan. Te Dalen is Gecsje Mepscn in den ouderdom van 91 ja ren overleden. Te Meppel is in de Bank van Leening een valscli 25 cenlssluk ontvangen. Door bet overlijden van den Heer G. J. van Heek zai te Enschede op 7 Oct. dc verkiezing voor een nieuw lid der prov. stalen plaats hebben. WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens 3 ure. Sept. 30 palm 1 duim. 29 4 29 0 29 5 25 Sept. 30 palm 6 26 32 3 GRAANMARKT te DEVENTER, 26 Sept. De aanvoer heden over het geheel minder aanzienlijk, cn daarentegen voor de onderscheidene Granen genegene koopers zijnde, ruimde een en ander tot ecnigzins hoogere prijzen vlug op. Voor Nieuwe TARWE is naar deugd besteed f 7.50 a 8.00, enkele nog iets hooger. ROGGE van ƒ5.80 lot ƒ6.10. BOEKWEIT ƒ4.75 a 5.10. GARST ƒ4.20 a 4.60. HAVER 3.20 a 3.60. BOTER: 1. soort ƒ13.50 14.00. 2. soort ƒ11.50 5 ƒ12.25. AARDAPPELEN: 1.30 a 1.60 bet mud. Ter markt 25 5 30 mud. Per schip verzonden 800 a 900 mud tegen 1.40 a 1.90 het mud. GRAANMARKT tb ZUTPHEN, 25 Sept. 1851. I11 weerwil der menigvuldige drukte met don landbouw, was er ech ter nog eene vrij voldoende hoeveelheid van ROGGE aangcbrngl', die weder lot eenige verbooging vlug opruimde, te noleren van 5.70 tot f 610. TARWE van 7.40 tot ƒ8.25. BOEKWEIT minder aan gevoerd eu lager afgegeven, van f 4.50 tot 5.10. GARST en HA VER onveranderd. BOTER 12.25 a 13.00 het V8 Vat. AARDAPPELEN geladen 900 mud tegen ƒ1.50 5 1.90 per mud. BURGERLIJKE STAND te ZWOLLE. OnDERTnoowDB. J. Mulder, wedr. van M. J. Volkering, 41 j., met G. Brand, wed. van U. Lukassen, 61 j.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1851 | | pagina 3