verhandelde in fie 2e kamer aan onze lezers mede te doelen. De troonrede "Had gezégd: 6 De goede uitzigteo omtrent den toestand van siüj.ks geld middelen vroeger gekoesterd, zijn niet te leur gesteld, maar ten aanzien van het jongst verloppen jaar overtroffen. Ook het tegenwoordig jaar belooft eene voordeetige uitkomst. In den aanvang van Uwe zitting zal Uwe medewerking lot maatregelen var» schuldvermindering worden ingeroepen." Door-5 de commissie tot het adres was voorgesteld dit aldus te beantwoorden: „Nederland bezit boven veie andere lujken het voorregt, dat de openbare geldmiddelen, na den schok der laatste-jaren gelukkig le hebben doorgestaan in ecnen toenemend gun- sti°en toestand verkeeren. Uwe Majesteit zal ons steeds be reid vindenmede te werken tot bevestiging van dien toe stand. Handhaving van spaarzaamheid en orde in het gelde lijke beheer beschouwen wij daarom steeds als een eersten pligt, Levendig is ons aller besef, dat inzonderheid trapsge wijze vermindering van den drukkenden rentelast de toekomst onzer frnantien duurzaam kan verzekeren. Hoogst aangenaam was het ons dan ook het uitzigt op verdere schulddelging geopend te zien.'5 Deze paragraaf heeft in de zitting van 23 dezer aanleiding gegeven tot eene belangrijke beraadslaging betreffende het stelsel van belasting. De heer Jongstra heeft een amende ment voorgesteld, waarbij ook wordt gewaagd van eene grondige verbetering van dit stelsel als zeer wensehelijk. Onderscheidene leden hebben dit ondersteund; andere hebben het bestredenen bij de commissie scheen dienaangaande ver schil van gevoelen te bestaan terwijl de minderheid der- zeJve (de'~ heeren v. d. Linden eu Engelen) zich daarvoor verklaarde. De voorstanders van het amendement waren van oordeel, daar men nu reeds sedert drie jaren telkens dezen wensch had geopenbaard, er geene reden bestond, om dien thans te verzwijgen inzonderheid bij den tegenvv-oordigen zoo gunstigen toestand der geldmiddelen. Dè bestrijders van het amendement meenden dat het opeu- baren van dien wensch overbodig was, daar de regering hare bedoeling had te kennen gegevenom tot eene v/ijziging van 'jet belastingstelsel over te gaatidat daar- to< reeds ontwerpen waren voorgedragen en dat men in elk geval veel le ver ging, met het omverwerpen van al het be staarde le verlangen. >- lid verklaarde zich voor het amendement, als bevat- lende eene verklaring tegen eene, naar zijn inzien, le groote o .-ingenomenheid tegen de laatstelijk voorgestelde .belasting wetten. Uij stemming hebben 24 leden zich voor en 24 zich tegen hel amendement verklaard, en wordt alzoo de beslissing lot eene volgen.de zitting uitgesteld. In de zitting van den volgenden dag zijn' de beraadslagin gen hervat. Langdurige discussien zijn daarover gevoerd, waarin al de gewigtigë beschouwingen, gisteren in het midden gebragt in het breede zijn behandeld en nader toegelicht. Aan het einde der beraadslagingen, heeft de minister van financien verklaard, dat het gouvernement zich onthouden heeft, en dit nog zal doen, om eenige meening over het amendement uit te drukken, vermits noch de aanneming noch de verwer ping kan beschouwd worden als eene goed- of afkeuring der handelingen van de Regering. Ten slotte is het amendement, met eene meerderheid van 28 tegen 25 stemmen, verworpen. Foor de E.H. Blussé, de Fr emeryBachienede Poorter, Reinders, Poortman, Huguenin, Dullertde Mar», Zijlker, de Moraaz v. Zuylen v. Nijevelt, v. HoëvellMetman, MugenholtzYVesterhoff, v. d. Linden, v. Eek, Storm v. 's Gra vesandeJespers Bor rel, Engelen v. d. Veen Dommer v. Poldersveldt en Jongstra. Tegen de H.H. v. Goitstein, Ypey, Wintgens, v. Voorst, DirksLuyben, Groen v. Prinsterer, v. Lijnden, Gevers, Stol IeMackay, v. Hasselt, Schilfer, Meeussenv. Nispen, Baud, SI ich er v. Domburg, SchooneveldGouverneur, v. Dam v. IsseltHoffman, Provo Kluit, v. Walchrenv. Doorn, v. Akerlaken, v. Hall en Boreel v. Hogelanden. (Wij verzoeken onzen Lezers nota van deze namen te ne men 'om bij eventuele aftredingen en herkiezingen daarop te kunnen letten.) De der commissie is daarop onveranderd aangenomen met 48 tegen 5 stemmen. Tegende H.fl. Storm v. 's Gra- vcsandeJongstra, Bachiene, de Poorter en Reinders. Voor circa 32 eeuwen werd de stad Abdéra, gestichthaar stichter was Herculeseen buitenbeentje van Jupiter en Alcménedochter des konings van Argos en gemalin van Amphytrionkoning van Therinlederhalve wel in echtbreuk verwekt, maar toch van onbetwistbaar .hooge geboorte. Niet- tcenstaande deze Vorstelijke stichtingbij vele vrijheden en privilegiën, was de stad bijna altijd ten prooi aan onderlinge verdeeldheden afgunst, blinde naijver, trots en lage kruiperij barer inwoners, en hieruit- voortvloeijende dwaasheden en domme zetten maakten haar dan ook weréldberucht en deden haar zelfs ten spreekwoord worden. Eindelijk werd ze door de Romeinen verwoest, doch het lias is bewaard gebleven eu vertoont zich soms nog in zijne oude en volle glorie. «Abdériten- strekentont co mme ches nous!" zoude Démoeritus, haar (bij uitzondering) wijze, burger hebben uitgeroepen; maar het Fransch was toen nog minder algemeen. Te Zutphen is de herstemming nu ook afgeloopen en, tegen alle verwachting en waarschuwing aan, bijna het geheele reg tori-ijk personeel, dus een collégie, in den Raad geen ach t- neerd deze zal alsnu bestaan uit I burgemeester, I pre sident van de regtbank2 regters, 1 kantonregter2 nota rissenregters-piaatsvervaogers1 procureur, 1 rentenier, 1 kassier, 2 steenbakkers, 1 loofjer en koopman. 1 houtkoo- per en 1 landeigenaar: de laatste 9 heeren, waaronder I algemeen geacht notaris en regtcr-plaatsvervangerwaren kan didaten der burger-vereeniging Redding door Bezuiniging alhier. Door zwarte dragonders cn 'l busdragers-gild Werd vlcijen en dreigen bij logen gespild KsSt§>3»efl«Iia2g vaas deea ©gsséasMt Sbb Clafaaa» Mei de jongste overlandposfc zijn, over Duitschlandberig- tei: aangebragt, gedagteekend Canton, 22sten Julij, waaruit het volgdendc blijkt De Keizerlijke troepen zijn in massa afvallig geworden en hebben zich bij het leger opstandelingen aangeslotendie 40 mijlen diglcr naar Peking voortgerukt zijn cn wier aan voerder toen aan T hoofd zou staan van een leger van niet minder dan 180,000 man. Godsdienstig en nationaal f'anatis- mus schijnt bij dezen opstand in het spel te zijn. De geloofs leer van Confucius wordt door de insurgenten in al hare gestrengheid opgevat en beproefd haar te doen gelden. Het Hof van Peking wordt door hen als ongodsdienstig en godde loos uitgekreten. Het Christendom heeft van deze bewegingin geval zij 'niet onderdrukt mogtwordenbepaaldelijk niets tc hopen, veel eerder nadeel te verwachten". De Keizer van China heeft zendelingen naar Tarlarije gezonden, om de hoofd lieden der Tataren tot de mcesc mogelijke hulp aan te spo ren. De insurgenten daarentegen hebben het voornemen alle Tartaren le verdrijven en de Tartaarsche dynastie omverre te werpen. Men meldt uit Stuttgart, dat aldaar de uitvinder der be roemde spreekmachine, Jozef Faber aangekomen is, en zijn werktuig gedurende eenige dagen zal ten toon stellen. Wat men vroeger voor onmogelijk hield, heeft hij, na jaren lange studie over de zamenstelling en werking der menschelijke spraak-organen en de zamenvoeging der grondtoonen tot woorden, door zijn machine mogelijk weten te maken, die het spreken zingen ja zelfs het fluisteren zoo natuurlijk na bootst, dat men geen hoöger volkomenheid wensehen kan. Het werktuig, dat reeds voor jaren een voorwerp van we tenschappelijke studie was voor beroemde physiologen als Muller, Poggendorlf en anderen, bestaat uit de natuurtrouw en zeer kunstig gevolgde spraakdeelenbesloten in eene menschelijke gedaante. De mond, bij voorbeeld, heeft juist dezelfde afmetingen, als in de natuur, en kan alle bewegin gen makendie tot het voortbrengen van gearticuleerde geluiden noodig zijn. Een blaasbalg, die de plaats der lon gen bekleedt, brengt door eene buis van caout-choue de lucht in het strottenhoofd. De keelbanden, wier zamentrek- king en uitzetting mede de toonen voortbrengen zijn zeer kunstig aangebragt. In den mond bevindt zich een volmaakt naar de natuur gevormde tong, een gehemelte, een vaste boven en een beweegbare onderkaak en lippen. Ook de neus en het neuskanaal zijn met de meeste zorg bewerkt. Door 16 toetsen brengt men naar wilkeur de grondtoonen voort; bij zamenslellingen tot woorden moet men soms ver schillende te gelijk aanslaan. Dit niet vlugheid doende bootst men de spraak naauwkeurig na. Deze volmaakte machine is in menig opzigt hoogstmerkwaardigzooveel physisch al physiologisch. Alle talen kunnen er mede ge sproken wordenen onlangs zelfs heeft het werktuig met orgelbegeleiding »God save the King" gezongen. In het onlangs door een aantal schippers aan de Tweede Kamer ingediend adres tegen de tolheffing op het Zwolsche diepwordt eerste plaats op een parlementair onderzoek verzocht, in de grond, dat de Commissie van Ingenieurs

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1851 | | pagina 2