©iade Hfioaaaa. D. J. van Dooeninck 538 W. LI. Cost Joedens 526 W. J. A. JONCKBLOET 505 G. J. Lugard 494 TI. J. Ankersmit Je. 476 P. Kommenie 4-52 ZWAGERSCHAP. 475 510 540 572 508 514 ook kunstmatig gekweekt. Onlangs ontving een enkel man- tienmaker ,te Kampen eene bestelling van 1500 manden tot verzending van appelen en peren. Scheepsladingen boschbe ziën groerjen er in de Elspeter, Gortelsche, Soerelsche en andere bosschendie niet geplukt worden, of in onbedui dende hoeveelheid. Nu willen wij niet spreken vaD hetgeen een Overijsselsche boot aan goederen in het nieuwe Diep zoude kunnen innemen. Ook hun, welke in zulke materiën het minst ervaren zijn, hoopen wij eenige overtuiging gegeven te hebben, dat eene vaart tusschen Overijssel, de Veluwe en Londen geene min der schoone vooruitzigten geeft, dan tusschen Harlingen en Londen, terwijl bovendien Harlingen het trausio van Hano ver en Munster moet missen. Alles zal er nu slechts van afhangen, of deze aangelegen heid genoegzaam de belangstelling van de nieuwe Stedelijke pesturen van Zwolle en Kampen en der particulieren in Over- yssei en Gelderland zal opwekken, om het noodige kapitaal daartoe te vinden, hetwelk niet zeer aanzienlijk zal behoeven te zijn. De deelneming zoude gewis bevorderd worden, bijaldien de aandeden zoo laag mogelijk gesteld werden. In Engeland zijn lot nuttige zaken groote kapitalen bij aadeelen van tien p. st. en minder bijeen gebragt. S. t. O. (P. O. C.) Er paradeert weder een legioen vertelsels en anecdotes van verkeerde practijken bij de verkiezingen voor gemeentebestu ren. Aan den eenen kant valt op die vertelsels gewis het noodige af te dingen. Verkeerd verstaan, vertel- en ver- grootzucht, inbeelding en oogmerken zullen niet hebben stil gezeten. Aan den anderen kant zullen ook wel verkeerdhe den onverbabbeld onder de roos zijn gebleven. Altijd is er wel zooveel van aandat eene verzameling van zulke anecdotes een aardig en leerzaam boekje zou opleveren. Een goed bur gerdie er tijd, lust en gelegenheid toe had, zou met de uitgave van dat boekje een goed werk verrigten. Maar nu de gevolgtrekking? Üit die vele verkeerdheden en practijken wordt gretig betoogd, dat regtstreeksche ver kiezing door zoo uitgestrekt een aantal eene dwaasheid is. En de slotsom luidt, dat de inrigting veranderd en op vroc- geren voet gebragt moet worden. Een klein aantal hceren die de wijsheid in pacht hebben en dus ook aanspraak op de magt maken zou de u- ^.PAnnry regelen". ïuec andere woorden: als Michels hooi nat-re<>ent moet hij zeggen 't is gods weer. Als de bliksem ergens inslaat, moet Michel zeggen: 't is gods vuur. En als een bewindsman verschijnt, moet Michel zeggen: 't is gods wiii% De anecdotes zijn zeer van dienst om aan te tooncn, dat al les liever weder gedreven moest worden onder gods firma als van ouds. Wij nemen de vrijheid daartegen in te brengen dat het wel wonder zou zynindien een volk, hetwelk zoo lang onder gods firma, in 't bedwang der heeren en buiten zijne eigene zaken is gehoudenmaar aanstonds kant en klaar zou staan om van verbeterde inrigting een onverbeterlijk gebruik te maken. Onder gods firma was juist gezorgd, dat het volk nog te onhandig moet ziin. Jiieruit maken wij de ge volgtrekking, dat liever het volk moet worden uit den dom mel geholpen en eerlijk voorgelicht, dan achteruitgezet en hard gevallen, 't Is niet noodig, dat het volk alleenlijk leere door schade en schande. De volkbeschimpers zouden beter doen, en tevens voor hunne eigene belangen zorgen, door misbruiken te helpen weren, en het volk vrij te helpen van den leiband der gedienstige geesten en den herdersstaf der club-vocalen. Eij elke gelegenheid het volk te helpen tot in alle bijzon derheden is een werk zonder eind. Het volk moet bekwaa plaatshebbende stemming ter benoeming van leden van den gemeenteraad, niet onwelkom zijn. Zwagerschap in den eersten graad bestaat alleen tusschen stiefvader en stiefzoon, schoonvader en schoonzoon; in den tweeden graad, alleen tusschen schoonbroeders en tusschen behuwd-grootvader en behuwd-kleinzoon. Volgens art. 350 van het burgerlijk wetboek bestaat zwa-' gerschap in de betrekking, welke door aanhuwelijking gebo ren wordt tusschen den eenen der echtgenooten en de bloed verwanten van den anderen; en bestaat er geene zwager schap tusschen de wederzijdsche bloedverwauten der ecthge- nooten. Eij gevolg bestaat er geene zwagerschap tusschen twee mannen, wier vrouwen zusters zijn. Er bestaat alleen zwagerschap tusschen den eenen echtgenoot en de bloedver wanten van den anderen. Bij voorbeeld tusschen A. en den vader, grootvader, broeders en halve broeders zijner vrouw; maar niet tusschen A en de behuwd-broeders of zwagers zij ner vrouw. Meermalen is dit beginsel nit het oog verloo» ren doch het is der aandacht van het publiek overwaardig. DEVENTER, 13 September 1851. De stemming voor den Gemeenteraad is ook hier geregeld afgeloopen. Van dc 802 Kiezers hadden 655 hunne briefjes ingeleverd2oodat 328 stemmen de volstrekte meerderheid uitmaakten. Hiervan vereenigden op zich, de Heeren: H. vanLoghem, Burgem. 599 stemmen. G. E. Joedens 534 d S. van Delden Pz. 548 H. B UITEN WEEFE 544 J. B. van 't Zant. 450 T. "W. van Marle .429 B. J. Wernink 420 W. A. VAN de Graaff 4 Tl L. F. PlEKEMA 578 A. Binkhorst 576 welke 16 dus met volstrekte meerderheid als Leden van den Rj»r>H 7.ijn geknrpo Daarop vnlgdon de Heeren G. J. Beekman met 500, en LHulschee met 286 stemmen tusschen welke dus eene herkiezing moet plaats hebben. Beide Kandidaten achten wij bij het Deventers publiek ge noeg bekenddat ieder voor zich zijne keus daaromtrent kan bepalen. Wij onthouden ons dus van alle oordeel en alle aanbeveling van den een of den ander. Waren die Heeren, ot een derzeive, in analoge publieke betrekkingen geweest, dan zouden wij 't van onze roeping geacht hebben hun ge drag hier te onderzoeken, om de waarschijnlijke gevolgen daaruit af te leiden. Dit zoo niet zijnde, zouden wij tot hun burgerlijk en huisselijk leven moeten indringen, 'tgeen ons even ongepast als ongeoorloofd voorkomt. De Redactie ver klaart dus voor zich zelve op geenerlei wijze op die keuze te zullen influencerenmaar die volkomen aan het welover wogen oordeel der kiezers over te laten terwijl zij omtrent deze zaak geene andere dan onderteekende stukken plaatsen zal. -Jan de geachte Redactie der Kaleidoshoop Wij hebben de eer ter uwer kennis te brengeu den uitslag der Verkiezingen van Leden voor den Gemeenteraad ter dezer- - stede. er waren ingekomen 563 stembriefjes af in blanco 1 s gemaakt worden, en vooral zich zelf bekwamenom, bij alle verkiezingen, met eigen oordeel, de braafsten, bekwaam- sten en geschiktsten uit te zoeken, en zelf zich van zijne kie- zerspligten te kwijten. Eij art. 21 van de gemeentewet is bepaald, dat nbloedver- «wantschap of zwagerschap, in den eersten of tweeden graad «niet beslaan mag tusschen den Burgemeester en de leden van den raad, noch tusschen de leden onderling." Er bestaat, vooral in de gemeenten ten platten lande, groote onzekerheid omtrent de berekening der graden van zwagerschap en is men vrij algemeen van gedachten dat twee personen, wier vrouwen zusters 2ijn, niet te gelij^itting in den gemeenteraad kunnen hebben. Eenige teregtwijzing hieromtrentgetrokken uit de voor schriften tot toelichting van dc wet, zal dus, bij de thans bleef 562, volstrekte meerderheid tt-, 282 Stemmen. Uit de 10 Kandidaten voorgesteld door de Vereeniging: Redding door Bezuiniging, zijn als Leden van den Raad ee- proclameert!, de Heeren: u Pa ?iAS' Kassifmet 298 stemm. TI. A. D. Coenen, Fabriekant 405 F. C. Colenbrander, Fabriekant en Landeigenaar Mr. Jb. Dam, Procureur Mr. D. Evekink, Notaris en Begter plaatsvervanger J. P. Hasselo Landeigenaar N. T. J. VAN DE Kasteele Houtkooper. G. J. Boosegaarde, Koopman en Fa briekant

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1851 | | pagina 2