Creis&engdle IHerigtfeaa. woonhuizen, de koepelkerk der Hervormden, het openbaar s<, too gc ouw cn twee schuren in ligte laaije vlam stonden, e"j KU' erinS (^cr school, die men voor het grootste gef ee e ce urmen redden, tot den grond toe zijn afgebrand. e sc a e hierdoor veroorzaakt is voor alsnog niet te be- IC Um'1oc °iaS a's zeer belangrijk worden aangenomen. c zijn, behalve de kerk met een fraai orgel, de meeste gebouwen voor brandschade voorzekerddoch betrekkelijk zeer aag, en heeft men nog cenige goederen kunnen redden; tan vee zeer veel is verloren gegaan, en bepaaldelijk daar om er a e reeds ingeoogste granenhooi, enz., waarvan, zoo mei e \an de meubelen, huisraad, bouwgereedschappen cn ven ere roerende goederen bijna niets was verzekerd, gelijk zu s mede het geval was met twee bijna afgewerkte nieuwe 01 gels van den lieer Armbrost, orgelmaker alhier. Ciica 50 huisgezinnen zagen zich in weinige oogcnblikkcn van hunne woningen goed en bestaan beroofd en hebben bij unnc medeburgers of in publieke gebouwen hunnen intrek moeten nemen. Gioot was in het eerste oogcnblik de schrik en verslagenheid (ie zie Y*n aden had meester gemaakt, doch grooter nog is de moedeloosheid van hen, die alles hebben verloren en aar, den naderenden winter denken, zonder eigen dak, zonder levensbehoeften en de meesten zonder eenige middelen, om zich zelf .iet noodige te kunnen aanschaffen. Onderscheidene ingezetenen tot de blussching van den brand toegesneld ep daarmede ijverig werkzaam vonden bij hunne tehuiskomst hunne eigene woningen en goederen door het vuur verteerd. Ge ukkig dat deze lamp nog bij den dag eenen aanvang nam; hieraan toch mag men het toeschrijven dat geene men- schenlevens zijn te bccreuren en dat met uitzondering van cene koe en eene geit, welke aan bovendoelden bakker be hoorden geen vee is verongelukt. Door de bijzondere ligging van het dorp, was er al spoedig gebrek aan genoegzaam water, evenwel zijn met groote kracht inspanning en moeite, den geheelen nademiddagavond en aarop volgenden nacht, zoowel de brandspuiten dezer Ge meente, als met den moesten spoed en bereidwilligheid ter hulp gesnelde twee van Eibergen, twee van Neede, eene van Groenlo, en cene uit Animeloe (Pruissen), met het. daarbij behoorend personeel onafgebroken tot in den volgenden mor gen werkzaam geweest, om den verderen voortgang der vlam men te stuiten die bij het eenigzins draaijen van den wind eene algeheele vernieling van het Dorp dreigden en de meesten reeds voorzorg tot berging hunner goederen deed nemen. Ofschoon door den verren afstand de van elders gekomen spuiten eerst nadat alle voren bedoelde gebouwen reeds wa ren aangestoken, arriveerden, mag men echter aannemen, dat door hunne hulpden verderen voortgang der vlammen grootendeels is gestuit. Openlijke dank wordt dan ook aan allendie van elders ter hulp zijn toegesneld toegebragt, voor de door hun bewe zen belangrijke diensten en bepaaldelijk dank den Heer Bur gemeester van Neede en Heeren Brandmeesters, zoo van deze laatste als van die der overige Gemeenten voor de zorg en de moeite waarmede zij tot de blussching hebben bijgedragen of die hebben bevorderd. De Commissaris des Konings in deze provincie heeft zich Woensdag jl. naar Haaksbergen begeven en in overleg met den gemeente-raad middelen beraamdwelke tot leniging van den ramp kunnen worden in het werk gesteld. Men schrijft uit Hoorn d.d. 17 dezer het volgende Gisteren in den vroegen ochtend werd eene 82-jarige vrouw de wed. K., dood in hare woning gevonden, waar zij door middel van ophanging een einde aan haar leven had gemaakt daar men geene andere oorzaken voor deze onvergefelijke daad kentschrijft men die toe aan het volgendeEenige weken geleden werden er in het hoofdkussen van een kind dat reeds geruimen tijd gesukkeld had zoogenaamde kransjes roozen en andere door de bedveeren gevormde bloemen ge vondende ouders riepen op het ontdekken van deze onbe- driegelijke kenteekenen van hekserijeenige buren ter raad pleging te zamenmet algemeene stemmen kwam men al spoedig daarin overeen, dat het zieke kind bekold was, maar nu was de vraag door wien? de noodige bezweringen werden te werk gesteldeen zwarte haan werd geraadpleegd en spoe dig was de tooverkol ontdekt, zijnde niemand anders dan de wed. K., die van dat oogenblik af, telkens wanneer zij zich vertoonde, blootgesteld was aan verregaande beleedigingen van het gemeendat haar voor tooverkol en heks scheldende en uitmakende, zeker verder en tot mishandeling zou zijn over gegaan indien vrees voor de regterlijke magt dit Diet had j.^6' on8elukkige voorwerp dezer domme bijgeloovige inbeeldingen heeft zich dat zoo sterk aangetrokkendat zij gedurende de laatste dagen van haar leven naauwelijks het hoofd buiten de deur durfde te steken en het wordt door niemand betwijfeld of zij heeft, ten gevolge daarvan zich van het leven biroofd. Wat zeggen onze lezers van dit staaltje van verlichting en beschaving in eene llollandsche plaats, in het jaar 1851? Men werpt schatten weg om Chinezen en Patagoniërs en Hot- tentottenen de Hemel weet wat altot het Christendom te bekeuren, maar laat zijne eigene Jandgenooten in zulk. eene gruwzame en gevaarlijke domheid en duisternis, als waarvan bij die volken misschien geene voorbeelden bestaan. Een onbekende te Rotterdam heeft f 200 aan 's Rijks Schatkist ge schonken. Mogt dit navolging vinden, vooral onder hen die er zoo lang en zoo ruim van geprofiteerd hebben. Men verwacht eerstdaags <1 aanbieding van een wetsontwerp op de jngt. De minister Thorbecke heeft te Nieuw-Beerta bij den Heer Zijlker gelogeerd eene omstandigheid die wij voor beide mannen even vcrccrend vinden. Tc Parijs is men weer druk niet drukpersvervolgingen bezig; een bewijs van den bcnarden toestand eerier regering. Er zitten op 't oogenblik reeds drie redacteurs van het dagblad l'Eveneme.nt achter de tralies. in de volgende mand zullen Ie Utrecht concoursen der handboogschutterijen gehouden worden, waarhij men op de tegenwoordigheid van Z. M. den koning hoopt. Te 's Bosch bevindt zich eene hortensia, die 9 Ned. ellen in den omlrek is en 390 volle bloemen (waaronder zoowel rooile als blaauwe) telt. Een bende Parijschc zakkeroldersdie reeds ruet veel succes eenige expedities naar London gedaan hadden, zijn met hun buil in handen der politie geraakt. De koning van Pruissen heeft zijn confrère van Hannover eene visite gebragt. De koning van Denemarken is op de loop geweest, docii is weer teregt. gekomen. De prins van Joinvillc begint in Parijs steeds meer als kandidaat voor het presidentschap in aanmerking te komen. De 2e luit. Boom, die als liefhebber eene expeditie tegen de Kabijlcn (die hem zeker nimmer kwaad gedaan hadden) mede gemaakt heelt, is tot ridder van het legioen van eer benoemd. Wij zouden het beoorlogen van menschen die ons niets misdaan hebben uit een ander oogpunt beschouwen. Te Kampen worden de helden van het Neder!, leger gebruikt ter in legering bij arme belastingschuldigen. Zeker geen zeer eervol emplooi! Te Straatsburg zijn 600 soldaten van het 62e rigement aangewezen om den landlieden den oogst te helpen binnenhalen. Gewis een geze- gender arbeid! In de Ned. Staatscourant worden sollicitanten naai den post van Rector der Latijnsche scholen te Boxmeer opgeroepen. Op een tracternent van f 400 en f 6 'sjaars van iederen leerling!! Mei schoenenpoetsen zou dit misschien ook te verdienen zijn. °Ds. Ver schoor van Arkcl heeft dezer dagen zijn 25jarig emeritaat gevierd. De Commissaris des Konings in Zeeland zijn 25jarig bestuur. De ge wone najaars-exerciliën zullen dit jaar bij ons leger geen plaats heb ben waardoor veel geld, nadeel en last wordt uitgewonnen. Tc Amsterdam zijn de Hondsdagen door Burgemeester cn Wethouderen tut 31 dezer verlengd. Onze regering is tot de Duilsch-Oostcnrijksche telegrafen-vereeniging toegetreden. Prins Nicolas Lobanolf de Roskoff, neef van den Keizer van Rusland, heeft met een Russisch schip een paar dagen aan 't Nieuwe Diep vertoefd, en in streng incognito verder gezeild. Te Hoogeveen heeft men een roggehaltu met 2040 korrel» gevonden. De machinist van de stoomboot Drusus van de Rijn- ea IJssel-Stoomboolmaatscbappij beeft verleden week het ongeluk geliait zijne hand in de machine zoodanig te kwetsen, dat hem twee vingers moesten worden afgezet. Ilij is echter aan de gevolgen bezweken, eene weduwe in bedenkelijlcen toestand en zes nog onverzorgde kinderen na latende. Men schrijft uit Leer nopens de spoorweg-aangelegenheden van Oost-Friesland, het volgende: »De werkzaamheden aan den spoor weg zijn in den laatsten tijd op eene verblijdende wijze gevorderd; niet alleen gaan bijna op de geheele streek de werkzaamheden van het aan leggen der baan ijverig voort, maar men is ook reeds begonnen met het leggen van eenige bruggen. De berigten nopens de aardappel ziekte uit Friesland luiden treurig, niet alleen is het loof veelal zwart en verstorven, maar de knol blijkt ook erg aangedaan te zijn. STADSNIEUWS VAN DE VEIS TER Het Muzijkgezelschap Accelerando verschafte Deventers Publiek Woens dag 1.1. een zeer genocgelijken avond. In den Collegietuin van Ellen broek (waartoe voor een matig entréegeld de toegang voor een ieder open stond) werden door hetzelve eenige muzijkstukken uitgevoerd, op eene wijze die van ijverige studie cn gelukkigen vooruitgang getuigde, en den verdienstelijken Directeur, den heer Tanzer, alle eer aandeed. Door eene sierlijke verlichting van den tuin bij het liefelijkste zomer weder, werd het genot zeer verhoogd, terwijl het bont gewoel van liet talrijk Publick een eigenaardig gezigt opleverde. Na afloop van het concert werd op de bovenzaal een bal gegeven dat echter, niettegenstaande de loffelijkste pogingen der Directie, door de menigte dans- en kijklustigen in verhouding tot de ruimte der zaal, vooral in den beginne, wel iets te wenschen overliet. Wij geloovcn echter dat alle aanwezigen over 't geheel zeer voldaan en het Gezelschap, waarvan dit uitging, dankbaar zullen zijn. Wij meenendat hier de juiste toon van gepast volksvermaak voor den be schaafden stand, gelukkig getroffen is, en zouden wcnsschen dat derge lijke gelegenheden meer algemeen werden. Zoo wij het zeggen mogen, zouden wij die bij voorkeur op Zondag wenschen, als den dag mede aan betamelijke uitspanning gewijd, en het minst verhinderend voor dien stand, die van deze gelegenheid het meest gebruik gemaakt heeft, en voor wien wij ze hoofdzakelijk wenschen. Woensdagavond 1.1. is Z. Exc. de Heer Minister van Binnenl. Zaken met zijne Echtgenoote, op zijne terugreis naar den Haag, hier aange komen, en, na in 't logement de Keizerskroon nachtverblijf te hebben, gehouden den volgenden morgen vroeg weder vertrokken. Velen zijner vereerders en bewonderaars (die hij hier in menigte lelt) speet het ten hoogste hiervan geene kennis te hebben gedragen, ten einde Z. Exc. een bewijs hunner hulde te kunnen brengen. Men hoopt op een later bezoek van den geliefden Staatsman.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1851 | | pagina 3