CJemeisgste üerlgtess. vorigen jare tot dat einde benoemd"rapport tullen hebhen uiigebrogt. Daarna tullen door verschillende Zuid-Ncder- iandsche leden nog eenige letterkundige voorlezingen worden gedaan, en den derden dag voordragten over geschiedenis en andere onderwerpeninsgelijks door Belgische leden. De vergadering zal worden besloten met het bepalen van tijd en plaatsen de [benoeming van een bureau voor het volgend congrenswaarna de leden een vriendenmaal zullen houden. Wij hebben voor eenigen tijd bereids medegedeeld dat, in verband met den thans reeds onder handen genomen Oost- Frieschen spoorweg waarschijnlijk weldra ook een spoorweg zou worden aangelegd door het Oldeoburgsche naar Bremen waardoor alsdan het spoorwegnet door gansch Noord-Duitsch- land geheel volledig zou worden. Thans vernemen wij dien aangaande naderdat inderdaad voor eenigen tijd door Neder- landsche ingenieurs en ondernemers, en wel door zoodanigen die deel gehad hebben in 't aanleggen van onderscheidene spoorwegen in DuitschlandNederland en Belgieconcessie is aangevraagd voor het leggen van dien spoorwegen dat daarbij de volgende voorwaarden zijn gemaakt: 1. De regering verzekert aan de concessionarissen gedurende 40 jaren 3 pet interest van het gefourneerde kapitaal. 2. Het gratis afstaan van alle onbebouwde staatsdomeinen noodig voor den aanleg. 3. De uitvaardiging van eene onteigeningswet. De spoorweg zal de rigting van Oldenburg over Rastede naar Brake en Yarelalsmede van Oldenburg over Deimenhorst naar Bremen nemen, terwijl men het voornemen heelt later een zijtak van Rastede naar Leer aan te leggen. Dit project, hetwelk eerst weinig bijval bij het publiek vond, dewijl men de verwezenlijking er van zoo goed als on mogelijk beschouwde, begint thans meer belang in te boeze men en de dagbladen houden er zich thans mede bezig. De regering heeft een naauwkeurig onderzoek in het werk ge steld, welks ïesullaten met belangstelling te gemoet worden gezien» Wij kunnen thans onze lezers mededeelen dat het geheele plan van dc eerste Sectie der Overijsselsche kanalisatie, zijnde het kanaalvak van Zwolle tot aan de rivier de Reggedoor de hooge Regering is goedgekeurd geworden en dat dezer dagen de bestekken behoorende tot dat werk ter goedkeu ring zijn opgezonden zoodat men in het laatst der maand Augustus zal aanbesteden 1. Het graven van een kanaal van de Zenthaasterbuis tot aan de Regge, lang 19,100 ellen. 2. Het bouwen van drie schutsluizen bestaande ieder uit twee steenen hoofden met eene schutkolk van rijshout en ba- zalt bekleeding. 3. Het bouwen van drie sluis-wachters woningen. Yerder kunnen wij nopens deze onderneming berigten Dat de finale opneming van de tweede sectie, zijnde het gedeelte van de Regge tot aan Almelo, genoegzaam is vol tooidzoodal ook voor dit gedeelte met de onteigening wel dra kan worden aangevangen. De werkzaamheden voor de derde sectie, uitmakende de tak van Deventer naar Dalmsholte worden geregeld voortge zet, zoodat de onteigeningsplannen voor meer dan twee der den gereed zijn. Eindelijk meldt men ons, dat door de Hannoversche Rege ring de heer Wasserbau-Inspector Dinklage, en door de Hol- landsche Regering de heer Ingenieur van de Kasteele benoemd zijn, om bepalingen te maken omtrent het bouwen eener stuw in de rivier de Yecht, nabij de Gringen die het water uit die rivier, dat tot voeding van de kanalen moet dienen, tot een bepaald peil zal opstuwen. Yolgens berigten uit Pellain den staat Jowa, van den 24sten Junij, gaat de uitwendige outwikkeling der daar ge vestigde Hollandsche gemeente zeer voorspoedig. Ook wordt er een seminarie gevestigd en eene staats-bibliotheek. Pella wordt waarschijnlijk de hoofdstad van den staat Jowa de plaatselijke gesteldheid is zeer guuslig voor de nijverheid. Deze gaat dan ook eene groote toekomst te gemoet. De al daar gevestigde Hollanders zouden gaarne aan het hoofd dier ontwikkeling blijven, maar haar gang is hun te magtigzij zijn niet talrijk genoeg. Hoogst welkom zou hun de aan komst van een goed aantal, met eenig kapitaal voorziene nieuwe kolonisten uit Nederland zijn. Zoo die geen plaats vindt, zal het Hollandsche element in de kolonie op den duur al tc zeer door het Amerikaansche worden overschaduwd. De heer Asa Whitneyeen vermogend en zeer geacht ingezeten van New-Yorkheeft een eigenaardig plan ont worpen om een spoorweg 2000 Engelsche mijlen lang, van het meer Michigan tot aan de kusten van den Stillen Oceaan te maken, zonder kapitaal op te nemen en^ptn winsten .-te verkrijgen zonder dividenden. De heer Whïtmêy;' freefF'rhet volgende voorstel aan de regering der Yercemgoe Staten ge daan i Men geve mij eene stronk lands tweeduizend mijlen lang en zestig mijlen breed d. i te zamen ongeveer78,000,090 bunders gronasen ik zal mijn spoorweg er midden door heen leggen. Ik zal beginnen met afdeehngen van telkens tien mijlen. Den aanvang zal ik maken bij het rneer Michi gan, waar het land tevens het best en het meest bevolkt is. ïk zal vijf mijlen van' het land kunnen verkoopen voor het geld dat vereischt wordt, om tien mijlen van den spoorweg aan te leggen. Op deze wijze kan ik voortgaan, telkens mét tien mijlen, tot dat de eerste achthonderd .mijlen gereed zijn. Ik zal dus' de helft mijner beste landerijen als een reserve fonds nog bezitten waaruit ik ondersteuning zal vinden voor het afmaken der overige twaalfhonderd mijlen. De spoor weg zal het land bevolken en de bevolking zal natuurlijk, den spoorweg staande houden. Als alles gedaan is, zal ik mijn voordcel trekken uit den verhoogden prijs der lande rijende spoorweg wordt een nationaal eigendom, de prairie wordt bebouwd de bevolking zal een gemakkelijk en onmis baar middel van vervoer gevonden hebben en cr zal niets meer noodig zijn dan den tol of de belasting te hellen die aanvankelijk noodig zal zijn om den spoorweg te onder houden." Dit zijn de voornaamste punten van het ontwerp van den heer Whitney en het schijnt, dat hij kans heeft zijne plannen te zien uitvoeren. Hij wordt reeds ondersteund door eenen twintig staten in het Congres en een comité van den Senaat heeft reeds voor hem gunstig rapport uitgebragt. Het plan is zeker grootsch en eenvoudig of het uitvoerbaar is zal eerst de toekomst leeren. S&ateia penBEaesa«m&BB£Eff&€{UaÊUB« te BSk'seiSBSgBiss.su. Onder de industriële etablissementendie de Koninklijke Commissarissen en de vreemdelingengedurende de togfcen door dc verschillende fa brij ken van Birmingham bezoeken staan de werken van den heer Gillot zeer hoog aangeschreven. De manufactuur van stalen pennen vertoont nu eene bui tengewone ontwikkeling. Ongeveer 1822 begon de heer Gil lot het eerst ze te maken. Toen was het slechts een nederig toevoegsel tot zijn handel in stalen galanterie-waren. De fa- brij kant had niet slechts de voor de bewerking noodige werk tuigen uit Ie vinden, maar zelf moest hij ze ook maken. Be goede uitslag zijner pogingen deed de vraag zeer toenemen en veroorzaakte zelf weder additionele verbeteringen in de productie. In 1828 vond de heer Gillot uit en bragt in gebruik eene zelf handelende penmachineom met stoom te werken. Yau dien tijd af heeft hij zijn fabrikaat al meer en meer verbe terd. Aan het einde van het vorige jaar was hij genood zaakt zijne fabrijk in Grahamslreet zóó uit te breiden, als men ze nu ziet. Het nieuwe gebouw, dat weldra gereed zal zijn, kan 400 werklieden bevatten het geheele gebouw meer dan 1200. De geheele machinerie is eene uitvinding van den heer Gil lot. Hij vervaardigt jaarlijks ongeveer 180 miilioenen pennen.- Een Amsterdamsch vader beeft zijn Öjarig zoontje, wegens armoede, willen verdrinken. De droogmaking van 't Haarlemmermeer gaat ge zegend voor de commissie; dat wil zeggen, dat bet water genoeg zaam op dezelfde hoogte blijft. De Nederl. vice-consul te Smyrna is door roovers voor 50,000 piasters afgezet. Men schijnt in 't buitenland voor dc Ncd. diplomatie niet veel respect te hebben. Dc ondervoorzitter der fransche republiek is op GOjarigen ouderdom getrouwd. De prins van Wallis heeft in 't glazen paleis cenc oorveeg van zijne moeder ge had wegens het aanraken van ten toongestelde voorwerpen. De Beij van Tunis gaat zwanger van 't plan om zich onafhankelijk van de Porie le verklaren. Wurlemburg en Baden zijn ook door wolkbreu ken en stormen hevig geteisterd. De lofcl-mayor van Londen wordt in Parijs schitterend onthaald. Te Bordeaux is men bezig een plei- ziertogtje te regelen rondom de wereld. Een redacteur te Weenen die zich oneerbiedig over de R. K. clgaren bad uitgelaten, is met ge vangenis gestraft. Twee beelden en een altaar zijn in 't glazen paleis naar beneden gevallen. Te Parijs zijn proeven met eene vliegmachine genomen, die zeer naar weusch is uitgevallen. De mcnsch zal daardoor tot het vogelengeslacbt komen te bebooren. In deri Haag wordt druk gesproken van den aanleg van een haven te Scbeveningenen van een spoorweg van daar direct op Utrecht; om zoodoende, bij eventuele ge beurtenissen, ten spoedigste te land en te water te kunnen wegkomen. De koning' is, zegt men, voornemens in 't begin van September eenige steden in N. Brabant te bezoeken. De stedelijke budgetten zul len er van gewagen. Te 's Hage heeft zich eene berooide jufvrouw stijf en sterk voor Jenny Lind uitgegeven, en is door een politiediender naar Arasterdam getransporteerd, waar zij zeide zich, na hare terug komst uit N. Amerika, te hebben opgehouden. Mile Rachel speelt thans met veel succes in Belgie. De gedeputeerde staten hebben Yoor dienstzaken vrijdom van briefport verkregen. Te Rotterdam is een valsche gulden ontvangen. Bij Heerlen beeft een commies zijn kame-

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1851 | | pagina 3