Bij resolutie van 10 Julij jl-No. 164, heeft de minister van financiën beschikkende op een verzoek dat de eventu- eele invoering van het bij de Tweede Kamer der staten-gene- raal aanhangige wetsontwerp tot afschaffing van den accijns op de steenkolen, niet op 1 Januari], maar later in het jaar znogt plaats hebben, te kennen gegeven, dat het groot aantal wetsontwerpenhetwelk bij. de nieuwe zitting der staten- generaal van 1851 op 1852 in behandeling zullen komen het van zelf noodzakelijk zal maken dat bepaaldelijk in de ont werpen van belastingswetten betreffende de accijnsen op steen kolen en turf, waarvan het tijdstip van ingang op 1 Januarij 1(15,2 was voorgesteld, voor zooveel die tijdsbepaling betreft, eene wijziging worde gebragtin dier voege, dat het tijdstip der inwerkingkoraÏDg ten vroegste op 1 April 1852 zal kun nen worden gesteld. Te Presburg is niet alleen eene belasting op de honden in gevoerd, maar wil men eerlang ook, op het voorbeeld van eenige Noord-Amerikaansche Staten, eene verordening in wer king brengen, die voor de eigenaars van honden zeer lastig moet zijnnaardien geen hond zou mogen rondloopen zon der door zijnen meester begeleid te wordenbij gebreke waarvan hij doodgeslagen en de eigenaar bovendien beboet wordt. Onder dagteekening van 31 Julij wordt uit Terborg ge schreven »Nadat wij eergisteren gedurende den voormiddag eene druk kende hitte te verduren haddenwaarbij de thermometer dié aan de noordzijde binnen 's huis geplaatst was-, 27° Fa.hr. teekende, en men door eene aanmerkelijke en schielijke da ling van het kwik in den barometer-buis eene belangrijke weersverandering kon voorstellen brak 's namiddags omstreeks half drie uren alhier een ontzettend on weder los waarbij de wolken zich van hagel en ijsbrokken hebben ontlast zoo als hier sedert jaar 1818 geen plaats schijnt gehad te hebben. De bliksem, schielijk opgevolgd door kletterende donder slagen, was zoo vreesselijkdat daarvan geene beschrijving kan worden gegeven, bij een aanhoudend geratel in de lucht, viel er eene donkere mist, waardoor als het ware de dag in nacht veranderd werd kort daarop volgde een ijsre- genwaarvan de stukken nu eens eene ronde, clan weder eene elliptische of hoekige gedaante vertoonden en onder welke er van de grootte van kleine keisteenen werden gevonden, een derzelve door eene schoorsteen gevallen en binnen 's huis opgevangen woog ruim drie oude Jooden. Waar geen buiten-blinden aan de vensters of ramen waren, of men dezelve niet spoedig genoeg kon sluiten, werden de glazen verbrijzeld. Daarbij ontstond er een or kaan uit het West-Zuid-Westen waardoor overal onder UI ft en Gendringen groote schade, aan daken, door het afwaaijen van pannenwerd veroorzaaktzelfs zijn er verscheidene huizen geheel ingestort. Boomen waaronder van zes palmen diameter, zijn met wortel en ontzagchelijke aardklompen neergestort; ja zelfs zijn er vele door midden geslagen of van boven tot beneden gespleten. Ook is onder ÜlF een appelboom in het midden doorgebroken waarvan de kroon de lucht is ingezwaaid, en op honderd vijftig passen afstand is nedergevallen. «Het ^etal der ontwortelde boomen, dat honderden be draagt, is nog niet juist op te geven. De boomen langs de openbare wegen zijn genoegzaam alle omgerukt; langs eene weide zijn meer dan twintig populieren naast elkander ter neergeslagen en hier en daar ziet men zware eiken als bij hoopen weggemaaid. Dit alles is nog slechts eene flaauwe schets van het vrees- se lij ke natuurtooneel dat hier plaats haden waarbij wij het niet wagen zullen te spreken van den schrik en de ont steltenis, die onder de menschen heersclite. 5 De rig ting, welke de verwoesting genomen heeft is: van het W. Z. W. naar het O. N. O. en woedde, voor zoo ver wij weten vooral in 's Heerenberg, Netterdcn, Gendrin gen, UlftEttcn, TerborghSilvolde en Dinxperlo, ten noorden Doetinchem, en ten zuiden Anholt sparende; wij behoeven hier naauwlijks bij te voegen, dat de tusschen de opgenoemde dorpen zich bevindende buurtschappenwaar-' onder vooral VasseJder, Oer, Yelthunten Silvoldsche buurt, en het Breedenbroekveel geleden hebben. b Behalve de onkosten voor reparatie aan woningen en schuren, en het herstellen van duizende glasruiten, bestaat het grootste der ramp voor de bewoners dier steken in de geheel-C vernieling van den oogst. De tarwe, rogge en haver zijn bijna geheel als uitgeslagen op het veld de zooveel be- lovende boekweit is op vele plaatsen totaal vernield; groote boonen en erwten worden op het veld opgezocht, om mis- schien nog tot voedsel te kunnen dienende aardappelen staan bladerloos, sriijboonen en-kool bestaan er niet meer, zoodat het uitzigt bedroevend is. t Het is te hopen dat de goede God de bewoners van deze- streken die meest allen met kinderlijke onderwerping het geleden vérlies geduldig dragen, gelieve ter hulp te komen en ze voor eenen als mensch gesproken vermoedeliil-Pn hongersnood beware." j In de laatste dagen van Julij is het zuiden van Duitsch- land tot aan de oevers van den Main door zware onweders bezocht geworden. In Hamburg is in een Russisch huisgezin een kind door een' bliksemstraal doodelijk getroffenen de dienstmaagd, die zich bij hetzelve bevond, gedeeltelijk ver lamd- In Baden heeft men slagregens gehad, welke als düsgenoemde wolkbreuken konden worden beschouwd en die overstroorhingen hebben te weeg gebragt, ten gevolge van welke de Rijn voor Manheim in korten tijd tien voeten bo ven gewoon middelbaar peil is gerezen. De gemeenschap over de ijzerbaan is gestremd geweest, gelijk ook die tusschen Baden en vVurtemberg. Eltting.en /s overstroomd geworden. Aldaar zijn vele bruggen weggespoeld en is groote schade aan- égerigt. Van de brug over de Kinzig is een gedeelte bezwe ken. Aldaar zal in de gemeenschap der ijzerbaan gedurende een geruimen tijd met omnibussen moeten voorzien worden. Uit het dal van den Neckar luiden de berigten even treurig. Voor eenige dagen zag men voor eene der deuren van het glazen paleis der tentoonstelling eene landelijke schoone uit de onmiddelijke nabijheid van Londen verschijnen, wier lig- chaamsomvang van dien aard was, dat het volstrekt onmoge lijk was haar door een der talrijke ingangen binnen het ge bouw te krijgen hoezeer ook hare vrienden met krachtigen arm hulp boden: Men verbeelde zich den toestand der onge lukkige, voor de poorten van het aardsche paradijs, in het welk regts en links voor hare oogen geheele scharen gelukki gen binnenstroomden zich te bevinden en er niet te kunnen intreden en onder millioenen de eenige uitgeslotene te zijn, veroordeeld om weder huiswaarts te keeren zonder den aan- lokkeiijken prijs van dezen moeijelijken togt te hebben mogen med'enemen. Eindelijk verscheen een helper in den nood, in de gedaante van een oppasser bij de tentoonstelling, die uit medelijden met de wanhopige vrouw, haar langs een verbor gen weg naar een anderen ingang leidde, door welke vroe ger de olifant en andere groote voorwerpen naar het binnen ste des gebouws waren gebragt. Op iast van dezen hulpvaar digen man werden de dubbele deuren opengezet en de dank bare plattelandbewoonster waggelde onder eenen vloed van erkenlelijkheidsbetuigingen het gebouw binnen. [Wij zullen wel niet behoeven te zeggendat wij dit berigt voor even toeverlalig (om met de Drentsche Cour. te spreken) houden als de Russische berigten uit den Kaukasus.] Er heeft zich te Londen al wederom een nieuw genootschap gevormd, onder den titiel van vegetarian Society. Het is eene Pythagorische vereenigingdie tegen het vleesch-eten te velde trekt en wil, dat de mensch zich enkel uit het plantenrijk zal voeden. Het genootschap heeft eene vrijdag avond gehouden vergadering besloten met eon collationgeheel overeenkomstig het aangenomen onschuldig beginsel. Er zijn onderscheiden speeches gehouden om de Engclsche gastronomen te overtui gen, dat zij van erwten en meelpap nog veel vetter zouden worden dan van al hun tegenwoordig roast-beef. De heer Simpson1, die het voorzitterschap bekleedde, besteedde niet alleen zijne welsprekendheid tegen het vleèschhetwelk hij als niet voedend en zwaar te verteeren uitkreet, maar vooral hield hij een kruistogt tegen het dier, dat, zeide hij, onder de oude wet onrein verklaard en door de nieuwe wet nimmer van dien blaam ontheven was, het varken in één woord, het scrofuieuste en armzaligste voedsel leverde, hetwelk hij, die het nuttigt, langer dan eenig ander voedsel in zijne maag moet omdragen. "Volgens het programma van het derde Nederlandsch letter kundig congres den 30sten en Sisten Angusius en den Isten September te Brussel te houden zullen de vergaderin gen in de groote gehoorzaal der akademie plaats hebben. De werkzaamheden van den eersten dag zullen na de opening van het congres door den voorzitter der regelings-commissie en de benoeming van het definitief bureau aan de philolo- gie gewijd zijn. Onder de ingeschreven sprekers zijn de heeren Dr. Hirschig van Alkmaar, D. Buddingh van DelftDr. A, de Jager van Rotterdam J. van Dam van Woerden en L, A. Hissink van Zutplien. Op den tweeden dag zullen de debatten over de zamenstelling van een Nederlandsch woor denboek worden gevoerd nadat de beide commissionten

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1851 | | pagina 2