voor de machines enz. uit den vreemde komenen dan noemt men nog wel die boot «de Stad Deventer". Met den Graaf van Rechteren" handelt men iets billijker. Mij. dunkt, bet komt Deventer ook wel eens toeom een kapitein op dezen Graaf van Rechteren te leverenof moet Deventer hierbij ook al lijdelijk blijven. De aandcelen Rijn cn Ussel-Stoom- boot-Maatschappij gedaan a 30'/', met eeoe aanhoudende nei ging tot achteruitgang Eenigen willen, ten gevolge van den eindeloozen oorlog tusschen de priesters van onzen Miris en de turfveenbazen over het tellen der turven anderen wil len het toegeschreven hebben aan de wijde schoorsleenen op de bootenenz. De kanalisatie vat] Overijssel is begonnenen Zwolsch- natuurlijk bij die stad. Deventer wordt met dat kanaal al weder gccanailliseerdzoo als trouwens altijd gedaan wordt, als zij met de residentiestad in aanraking komt. Het Zwol- schc dundoek za! lang reeds van af die stad de wateren van het nieuwe kanaal bedekken, wanneer van Deventer af de rig- ting des kanaals slechts volgens de vlaggetjes der bakensover heide en veld kan nagespoord worden.. Onvoorziene zaken onwil één graaf Jan en van het treurspel de Overijsselsche Spoorweg" wordt het 2de bedrijf opgevoerd echter ditmaal zoude het alleen voor Deventer zijn of moeien zijn. Zegt het voort. In Deventer is het burgerlijk en stilmen drijft er philan- tropie genoeg, maar men beredeneert alles misschien te veel en daardoor wordt er uit weelde niets gedaan maar houdt de geldbeurs misschien ook te veel gesloteoalthans dit jaar. Wij maken, niet zonder nat.ionalen trots, melding van het verslag van den heer Ed. Dulaurier. te vinden in de Revue des Revues van 15 Julij, over het Bataviaansche Genootschap van kunsten en wetenschappenwaarvan die heer aan het slot zegt d Het Bataviaansche Genootschap bewijst door het veelsoortige, het uitgebreide en het belangrijke van zijne werk zaamheden dat het op gelijken tred met de uitstekendste Gezelschappen van het Oosten en Europa voorwaarts streeft. De eerste zitting van het te London gehouden vredes-con- gres, waarbij Engeland over de 1000 vertegenwoordigers, en onder dezen ruim tweehonderd geestelijken telt, heeft zich vooral onderscheiden door eene aanspraak van den eeraar J» A. James, van Birmingham, die verklaard heeft, het er voor te houden, dat het tot dusverre voortduren van den oorlog hoofdzakelijk te wijten is aan de bedienaren der gods dienst, want, zoo deze zich van hunnen pligt hadden gekwe ten met het uitmuntende van de evangelie-leer te prediken en tot liefde en vrede aan te dringenzou de oorlog thans niet anders meer, dan bij herinnering aan het verledene, be kend wezen. De leeraren Broek en Aspinal en vooral Cocquerel, van Parijs, hebben deze meening ondersteund. In de. volgende zitting stelde de heer Cobden voor, dat de staande legers, die de verschillende natiën van Europa, te midden hunner wederkeerige betuigingen van vrede en vriend schap, op de been hielden, even zooveel rijke bronnen waren van finantiële verwikkelingen en daaruit ontstaande lasten voor de verschillende volkerenterwijl zij tevens aanleiding tot bestendige onrast en ontevredenheid gavenwaarom hij het congres ernstig uitnoodigde de regeringen voor te hou den, het ontwikkelen van nuttelooze krijgsmagt zooveel moge lijk te laten varen. Dit voorstel werd van vele kanten on dersteund en algemeen aangenomen. Wij vernemendat eenc der voorwaardenwelke de di rectie van onzen Rijn-spoorweg zich heeft moeten laten wel gevallen ten einde de aansluiting van de Duitsche spoorwegen verkrijgen is eene vernaauwing van het spoor, terwijl bij die gelegenheid tevens een tweede spoor over den ganschen weg zou worden gelegd. Tot bestrijding van de zeer aanzienlijke kosten der spoorver- naauwiDg zou de regering niet ongenegen wezen eene bijdrage uit s rijks kas te verstrekken en vermoedelijk zal eerlang een daartoe strekkend wets-ontwerp bij de Staten Generaal aanhangig worden gemaakt. Men verneemtdat omtrent het zegelregt der dagbladen door de commissie van rapporteurs aan de regering is voor gesteld, het ontwerp in zoo verre te wijzigen, dat een maxi- mam van zegelregt van 2 centen worde vastgesteld en een minimum van een halve cent voor papier van eene oppervlakte van 15 palmen. Men m^ldt nit Hattem, dat aldaar eene opschudding heeft plaats gehad die veel naar oproer geleeken dat wel ten gevolge dat men bij een' kleinen slagter een gedood varken dat reeds gezouten was, uit het huis heeft gehaald. De pu- heke verkoop daarvan werd door eene dreigende menigte verhinderd en de betrekkelijke ambtenaren konden zich ter naauwernood door eeü overhaasten vfugt van geweldadi"heden vrijwaren. Men vreest, dat de gewapende magt zal moeten worden ingeroepen om die groote gisting in het kleine stadie tot bedaren te brengen. Bij de menigte uitgaven der Gemeentewetdie reeds be staan, zagen wij dezer dagen nog eene aangekondigd door C.' van der Post Jr. te Utrecht, als uitmuntende door correctheid Nieuwsgierig om dit uitmuntsel te zienlieten wij er ons een exemplaar van bezorgendoch hoe groot was onze te leurstelling toen wij bij het openslaan op pag. 24 en 25 ter stond vonden gemeenebesturen voor gemeentebesturen (art. 124) nalatingen voor nalatigen (art. 127)om van andere minder in 't oog vallende fouten niet te spreken. Yijanden van alle bluf en kwakzalverij als wij zijn meenden wij het Publiek met een woord op dit product van Utrechtschc correctheid te moeten opmerkzaam maken. ©-eMCESgde SSerigÉca. De voorspelling van Napoleon, dat Europa kozaksch zal worden, be gint zich reeds te verwezenlijken, daar in Oostenrijk reeds een korps kozakkeo zal opgerigt worden. De keizer vau Rusland gaat tegen den herfst naar Weenen logeren. De Prins van Oranje is over Kam pen en Elberg weder naar 's Hoge geretourneerd. Tn den Apentuin te Amsterdam zijn twee Mouflons gelukkig aangekomen, Te Rotter dam is bij gelegenheid van Z. M. bezoek veel kool verkocht. De kommandaut der schutterij verzekerde dat liet ontvangen vaandel haar steeds de haan van roem en eere wijzen zal! (Een donkere kast, ter, huize van den majoor). Een Amstcrdamsch Jongeling is dezer dagen van eene stopnaald verlost. Door de duisternis van de laatste nach ten is het vee op verschillende plaatsen verdwaald en in slooten te land gekomen. De synode heeft Ds. van Eeden te Zalt-Boxumei van de in 1843 tegen hem uitgesprokene schorsing ontheven. Het glazen paleis zal na de tentoonstelling bepaaldelijk worden afgebroken. in Ierland komen door de toenemende landverhuizing handen te kort om den oogst in te zamelen. Ook te Nieuwlcuscn daalt de prijs der lan derijen, ten gevolge der vele landverhuizingen. Voor het aanslaande hondsdagen-examen hebben zich reeds omstreeks 850 jongelieden aange meld. Te Parijs is in een omnibus brand ontslaan, door het breken van eene flescli zwavelzuur die een der reizigers in zijn zak had en die in aanraking met lucilers kwam. Volgens de Huisvriend heeft zich in ons land een nieuw genootschap tot verheffing van den dienstbaren stand gevormd, waarbij onder anderen bepaald wordt, dat liefde op houdt eene misdaad te zijn, en iedere meid in het getal en de keuzo barer minnaars geheel vrij is; terwijl zij voorts, uitgaande, het regt heeft bij zonneschijn van den parasol, en bij regen van den paraplui van mevrouw gebruik te maken. Door het ministerie van hinn.cn- landsche zaken zullen drie werklieden van Enschede en twee van Gro ningen naar de Londonsche tentoonstelling gezonden worden. Bij het leggen van den eersten steen aan eene brug te Boom (België) door deu gouverneur van Antwerpen en verdere hooge personaadjeszakte eens klaps den steiger, waarop deze stonden, en de gezamenlijke autoriteiten kwamen in liet water teregt. Een hoogleeraar te Lyon is overleden ten gevolge zijner poging om tijdpijn met sterk water te genezen. In Drenthe neemt de aardappelziekte toe. De koningin van Spanje heeft zich in groote staatsie naar de kerk van Atocha begeven, om den Hemel voor hare gelukkige verlossing te bidden. In andere landen laat men dit gedeelte door 't volk verrigten, dat er toch wel 't minste bij geïnteresseerd is. Men verzekert dat Z. Exc. de minister v. binnen!, zaken na den afloop van de werkzaamheden der Wetgevende Kamers, verschillende provinciën des Rijks zal bezoeken. In den Arnbemschen Raad is de vraag behandeld of door art. 254 der Gemeentewet de poort gelden reeds dadelijk afgeschaft zijn. In afwachting van antwoord van de hooge regering is hieromtrent nog geen besluit genomen. De Rijn en IJsselstoorabootmaatschappij sluit over het afgcloopen maatschappe lijk jaar met een batig slot van ruim 11, wanneer namelijk geene uitdeeling aan de aandeelhouders gedaan wordt. Een effectspeculant beweert dat dit slot nog veel voordeeliger zou kunnen zijn, zoo iedere aandeelhouder jaarlijks een don gratuit deed. STADSNIEUWS VAN DEVENTER. De zoneclips is bier gelukkig afgcloopen, zoo liet schijnt bij helderder hemel dan elders. Slechts enkele poozeu bedekten wolken het gezigt. De verduistering is echter algemeen tegengevallen in zooverre men scheen te meenen dat het zoo donker zou wordendat sterren te zien zouden zijn terwijl de duisternis niet grooter was dan dezer dagen bij regenbuijera geheerscht beeft. Wij vernemen dat sommigen toen de duisternis be gonvan angst in 't bed zijn gekropen. Tot onze spijt moeten wij zeggen dat dit meerendeels leden van het schoone geslacht waren; alsof die meer dan anderen reden hadden ongerust te zijn!! Maandag avond II. werd door de Liedertafel Davo eene luisterrijke serenade gebragt aan den Heer C. van Arcken, ter gelegenheid van diens vertrek naar Arasterdam. Het personeel der werkende Leden zong hem, in de open lucht bij fraai fakkellicht, de volgende afscheidswoor den toe, op de wijze van: Fleuve du Tage! die bij de nachtelijke stilte een treffend effect deden: Hoor ons, gij brave, Hoor Da voos laatsten groet; Kent ge onze toonen Die 't afscheid klagen doet? Aan Davo hebt gij 't leven En kracht en glans gegeven Hoor nu zijn groet, Dien 't afscheid klagen doet. Blijf steeds gedenken Den kring, door U gevest; Gij zult er leven Zoolang hem adem rest.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1851 | | pagina 3