Clcmeaigde ISerSgteii. les te kunnen bijwonen wat er zoude plaats hebben. Het eerste was de plegtige overgave van een depioma? behoorende bij de gouden medaille met ketting, die door 58 schutte rijen verleden jaar aan den Koning als opperbeschermheei was aangeboden, door den president commissaris van Leent, die daarbij eene aanspraak hieldwelke door den Koning (lie versierd was met de gouden medaille, beantwoord werd. Vervolgens heelt Z. M. een kostbaren banier uitgereikt aan eene commissie uit den Doelen Willem III te Vlissingen en daarbij eene aanspraak gedaandie van s Konings ingeno menheid met de Zeeuwen getuigde. De hoofddeken Smit beantwoordde 's Konings woorden en bragt zijnen dank uit voor het ontvangen bewijs van H. deszelfs toegenegenheid. Daarop nam het schieten op het doel een aanvang, waaraan 24 schutterijen deel namen. Die van Beek bij Breda was de anderen ver vooruit, deze won de eerste prijs, een gouden medaille, en een schutter van deze, die voor de meeste pun ten, Apollo van Utrecht de zilveren medaille, Vrienden kring van Breda de bronzen medaille, Eendragt en Vriend schap van Amsterdam de zilveren medaille, voor de meeste rozen met 8. De fraaije prijs van de koningin, voor het vol gend aantal rozen koude niet dadelijk worden toegewezen omdat er 6 schutterijen waren die ieder 5 rozen geschoten hadden, en onder dat getal bevond zich de Sophias boog- schuttcrij van hier. Het mogt echter aan deze niet gelukken dien prijs harer beschermvrouw te verwervenaan St. Sebas- tiaan van Tilburg viel zij ten deel, en de afstands-medaille aan de Batavieren van Hulst. De koningin reikte zelve haren prijs uit. De beide eerste prijzen voor het vogelschieten werden be haald door de schutters Fassaert en Kegelaar van Hulstde derde door Verbiest van Breda. De Koning vergezeld van prins Hendrik kwam na het diner terug om de prijzen aan de overwinnaars uit te reiken waartoe de gilden met hunne banieren zich in een groolen kring geplaatst haddendeze uitreiking ging gepaard met toespraken van den Koning die zeer streelend waren voor hen tot wie ze werden gesproken en ook met gepastheid werden beantwoord. Daarop ving na eenig toeven het feestmaal aan in de daarvoor opzettelijk gebouwde tentdie met groen en bloemen was versierd en fraai verlicht, terwijl de wapens der provinciën en van de Overzeesche bezittingen aan de binnenwanden prijkten. Daar. was voor 200 gasten plaats bereid aan wel voorziene tafelsen tot verrassing van de meesten bevond zich onder hen de dichter der Nederlandsche LegendenMr. J. van Len- nepaan wien door Z. M. het voorzitterschap was opgedra gen. Die keuze was vereerend voor den vaderlandschen schrij ver zij was hoogst aangenaam voor de gasten die daardoor in de gelegenheid waren den uit zijne werken zoo gunstig bekenden man ook te waarderen in de hoedanigheid die hij thans bekleedde; want wie dronk niet van harte mede op den Koning, op de Koningin, op den prins van Oranje, op prins Hendrik en op de overige leden van het koninklijk ge slacht, toen men daartoe achtervolgens door zijn welsprekende taal werd uitgenoodigd? Wie stemde niet in met zijnen dronk aan de overwinnaars, cn met zijne opmerking dat de prijzen door enkelen verworvenaan allen genoegen gaven en niet met afgunst werden beschouwd? Nog meerdere toas ten werden door den voorzitter ingesteld maar toch bleef er nog gelegenheid voor enkelen om zich ook te doen hoo- renen daaronder de presidenten der hier gevestigde boog- schutterijenalsmede die van Apollo te Utrechtwelke laatste ook eenige dichtregels voordroegen daarvan twee couplet tenmet zijne medeleden in vierstemmig gezang deed hooren. De Koning en prins Hendrik waren ook bij dit gedeelte van de feestviering tegenwoordig, en wie der aanwezigen zal im mer de indrukmakende woorden vergeten die de Koning sprak, in antwoord op de toasten aan zijn doorluchtig huis toegebragten over zijne voornemens en wenschen betrekke lijk zijnen eenigen Zoon Voorzeker niemandwant het was de vaderdie voor zijn zoon het beste wenschten bij hem zoekt aan te kweeken de hoedanigheden van zijn overgroot vader in de raadzaal; die van zijn grootvader in den krijg. De president van Apollo bragt nog eene regtmatige hulde aan de Commissie tot regeling van het concoursbestaande uit de hoeren Jr. Mollerus, Jr. van Bronkhorst en Bas Backer; wier moeijelijke taak met zulk eene schoone uitkomst be kroond was; en die, naast den Koning, aanspraak heb ben op aller dankbaarheid. De fraaije muzijk der Dragon ders heeft dit feest opgeluisterd en de toevloed der vreemde lingen was zeer groot. De goede orde is geen oogenblik ge stoord. Heden zien wij weder de buksengilden binnenkomenom morgen aan het concours deel te nemen. L.l. Zalurdag is de bliksem in T kasteel van den heer baron van Bal veren te Echteld geslagen zonder echter brand of belangrijke schade te veroorzaken. Den volgenden dag heeft te Purmerend eene ontzet tende hagelbui gewoed, waardoor verscheiden vogels gedood zijn. Mejufvrouw Wakker hoopt zich verder met haren man met vrucht van liet bekeeringswerk te kwijteu. Een luitenant der Dragonders is bij Maastricht door eene bende kermisgasten afgeklopt. De geschiedenis Bocarmé wordt in Parijs reeds op 't tooneel vertoond. Te Amsterdam heeft dezer dagen eene vuurproef', met eene brandwaarborgkast uit de fabriek van Giesbers te Roermond plaats gehad die volkomen gunstig is afgeloopen. Van de 25 geëxamineerden voor de Delflsche akademie Zijn sledhts 4 afgewezen. Ligt dit aan de commissie of aan de jonge lieden? De Londonsche tentoonstelling schijnt liet vooral op Neder land gemunt te hebben. De 7 leden der 2e kamer, die haar bezoch ten, hebben met twee stoombooten na elk indcr averij gekregenzoodat ze over Dover en Calais hebben moeten terugreizen en de vergaderin gen der 2e kamer daardoor verhinderd zijn. Aan den ijzeren spoor weg over de landengte van Panama wordt druk gearbeid. Men denkt dat de gcheele weg in U/a 4 2 jaar gereed zal zijn. De oudste doch ter van koningin Christina van Spanje, die den franschen president met 10 millioen fr. was aangeboden, doch waarvoor deze bedankt had, is thans met den kok van 't paleis op den loop gegaan, Yerwacht 14 Aug. te Schagen een groot Zangfeest In de Geref. Kerk en tentoon stelling van vee. tiet landliiiishoudkundig congres zal 't volgend jaar te Leeuwarden worden gehouden. Den 28 Julij zal er eene totale zonsverduistering plaats hebben, wanneer maan en sterren zullen zigt- buar zijn. Volgens berigt van den Pruissischen minister van Bionenl, zaken heeft het democratisch commilté te London besloten de bankno ten van alle staten na te maken en in omloop te brengea. Ieder wachte zich voor schade. De Pruissische politie wil aan geen gehuwd .man meer een pas geven dan mei bewilliijiuij zijner vrouw. Te London is eene vergadering gehouden van Nederlanders ten einde middelen te beramen om Nederlarnlsche industriëlen, hetzij meester of werkman, hel bezoek der tentoonstelling gemakkelijk te maken. De hertog van Wellington heeft deu 18 dezer zijn gewoon Waterloo-banket gegeven, dat door den Nederlarulschen generaal van Omplial is bijgewoond. De Eersle kamer der Stalen-generaal beeft te Scheveningen op het hadhuis gedineerd. Prins Hendrik wordt dezen zomer in Luxemburg verwacht om de baden van Moniiorf le gebruiken. Den 10 Aug. zal te Leipzig het standbeeld van Dr. Hahnemann worden opgerigt. In Holland hebben op verscheiden plaatsen dolle honden ongelukken aangerigt. Waarom in ons belastingrijke land gcene zware belasting op dit gevaar lijk en schadelijk vee gelegd wordt, zou onbegrijpelijk zijn, zoo dejagt- honden der groote lieeren er dan ook niet door getroffen zouden wor den. Jhr. M. Salvador zal te Haarlem de Voorlezingen van Dr. Jonck- bloet, theokratie en grondwet, in 't openbaar voordragen. Bij de wed- loopen en keuringen te houden door de Tweiilsche Vereeniging tot ver edeling van liet Paardenras, op de renbaan bij Enschede, op Maandag den gisten Julij aanstaande, zullen onder onderen namens Z. M. den Koning worden aangekocht één driejarig en ééu tweejarig paarden één eenjarig Veulen, welke na den afloop der wedrenneu, weder ieder af zonderlijk aan den meestbiedende op de renbaan zullen worden verkocht. In 't gebouw der tentoonstelling zijn 75 parasols en 175 zijden zak doeken achtergelaten. Een wetsvoorstel tegen het handeldrijven op Zondag is door 't Engelsclie lagerhuis met 77 tegen 42 stemmen ver worpen. In Noorwegen zullen dc Joden voortaan vrij enlrée hebben.' Tot hiertoe waren ze hier verboden. De machinist cn de stooker eener Engelsclie stoomboot, zijn vechtende met elkander in zee geval len en verdronken. Aanst. Dingsdag 1 Julij zullen de gewone ver gaderingen der Prov. Staten in de hoofdplaatsen der provinciën geopend worden. Voor eenige weken is er op den straatweg tusschen Zutplien en Vor- den gevonden, een mandje inhoudende 23 pakjes nieuwe spijkers van allerlei soort en grootte, zijnde alle pakjes van verschillende Initialen en numero's voorzien. Het gevondene vermoedelijk van een vrachtwa gen gevallen, is door den Vinder gedeponeerd aan het Bureau van Po- licie te Zutphen, alwaar men zich om nadere informatiën en restitutie kan vervoegen. 22 28 24 25 WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens 3 ure. Junij 29 palm 1 duim. 29 4 29 1 29 1 26 Junij 29 palm 1 duim 27 o 28 y MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 27 Junij 1851. TARWE 7.50 A 8.50. ROGGE 6.00 a 6.50. BOEK WEIT 6.00 a 7.00. BOTER n. p. 0.52 A 0.70. ton ƒ12.50 a 13.00. AARDAPPELEN 1.70 A 2.60. GRAANMARKT te DEVENTER, 27 Junij. De aanvoer lieden zeer onbeduidend zijnde, werden er op nieuw door enkele koopers verhoogde prijzen toegestaan, hoewel de opruiming min der vlag. Voor TARWE is betaald ƒ7.75 A 8.50. ROGGE 6.25 a ƒ6.75. BOEKWEIT nominaal f 6.00 A ƒ6.50. GARST ƒ4.40 a 4.75. HAVER 3.50 A 4.00. BOTER: 1. soort 11.00 A 11.50. 2. soort 9.75 A ƒ10.00. AARDAPPELEN: 1.60 A 2.00 het mud. Ter markt 25 A 30 mud. Nieuwen 30 Cent de 5 kop. GRAANMARKT tb ZUTPHEN, 26 Junij 1851. Van TARWE was eene voldoende hoeveelheid aanwezig, welke tot verhoogde prijzen vlug opruimde, van 7.50 tot 8.55. ROGGE alsmede gezocht en hooger afgegaan, van 6.35 tot 6.75. BOEK-

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1851 | | pagina 3