Wk 3% g W-' *A'\ 3p;lean sorps Zoö 'goed u^crkcï? ^n het kan zeci wel zijn dat de ingezetenen wijze driemaal betalen', wat zij anders op eene a^erc^Wjze zouden moeten voldoen" Tot hiertoe meeml.onfnen het eene waarheid, dat de leden der Staten Generaal", in welk distrikt zij ook gekozen waren, «eene bijzondere ]daatsgeene provincie, maar het gansche Nederlansch volk vertegenwoordigden, geene bijzondere doch alleen algemeene belangen in het oog hielden. Ook al eene re latieve waarheid. Omtrent deze wet moet ieder lid^bezield zijn met een esprit de clocher, en denken om het belang van de plaats vanwaar hij is afgevaardigd. Zoo moet dus de h. Schooneveld zorgen voor de residentie, en voor deze zou het systeem van het west-ontwerp doodelijk zijn. Doch schrik er niet van. Het is maar weer relatief gesproken. De heer Schooneveld vervolgtlk meen dit niet in dien zin dat de stad zou te gronde gaan Zoo konden wij nog eene gansche menigte relatieve waar heden uit de redevoering van den heer Schooneveld bijbren gen, .doch deze zullen wel voldoende zijn. Eene toch mag niet onvermeld blijven; zij is deze, dat de heer Schooneveld geheel en al de ideën deelt van den geachten spreker uit Zutphcn (den heer van Zuvlcn). Hij kan wel niet beoordee- Icd of de opgegevcne cijfers geheel en al juist en waar zijn, maar hij vereenig-t zich toch volkomen met dien geachten spreker. Hoe gemoedelijk, zoo te berusten in 't geen men niet eens weet ol' het juist en waar is! en wat is die rela tieve of advokaten-waarheid toch eene kostelijke zaak die ons het geheel kan doen eens zijn met iemand die in alles Jijnregt het tegenovergestelde beweerd heelt, en van de rela tieve waarheid niets af weet, doch zooveel te meer van de wetenschap en hare theoriën. Eindelijk zegt de heer Schooneveld: Ik neem aan dat het oogenblik daar is, om de yerbruiks-belostingen zooveel mogelijk te verminderen. Dan neem ik ook aan ftiet dien geachten spreker dat de propor tie, tot dus ver bestaande tusschen de rijks- en plaatselijke belastingen, 1 18, volgens de nieuwe wet zou komen als 1 6. Maar zelf in dat denkbeeld deelende, zeg ik toch: de sprong is ons oneindig veel te groot!!! Ja, mijnheer van Zuylen gij prijst de wet en ik ben het in alles met u eens relatieve waarheid, die beteekentde wet deugt niet, want de sprong is te groot, is enorm, en gij zult al de nadeelen vinden van eene extravagante heffingDat heet redeneren dat is puik van advokaterij Overijssel .bevat in haar No. 180 een kort resumé van de hoofdpunten der nieuwe Gemeentewet en besluit dit stuk met de volgende opwekking Burgerij! gij ziet dus dat alles zoo ingerigt is, dat wanneer de Wet over eenige dagen bij de eerste kamer zal zijn aan genomen de lijsten der kiezers zullen worden bekend ge maakt en gearresteerd om onmiddelijk tot de verkiezing over te gaan en op den eersten Dingsdag in September aanstaande den nieuwen door U gekozen Raad te doen zitting nemen. Van U, gemeenteburgers, hangt het af door wien gij de ver latene kussens der oude gemeenteraden en Wethouders, welke laatste vroeger door den Koning werden benoemdweder wilt doen bezetten. Maakt van uw gemeente-burgerlijk regt een nuttig ge bruik het is U nu bij de Wet zoo ruimschoots toegedeeld gij kiest nu zelf, staat daardoor op U zeiven om te kiezen wien gij wilt. Afhankelijke ambtenaren neringdoenden nijvere werkba zen patentpligtigen en landliedenschroomt niet uwe stem uit te brengen op die personen welke gij voor de regtscha- pensten houd, die uwe gemeente met hart cn ziel zijn toegedaan. Stoort U niet aan de in den verkiezingstijd zoete aristocra ten die U gouden bergen belooven en aan het einde het goud dat gij hebt gedolven voor zich zelve houden en U in de overblijvendc zandstuive laten ronddoolenonverschillig omtrent hetgeen (J verder overkomt; dezulken zijn U vleijende tot zoolang zij uwe s.tem in de bus verzekerd hebben. Wacht u in de Steden voor dat soort van intrigranten wacht U ten plattelande voor den invloed van die burge meesters, hunne klerken of veldwachters, die U bij het ver kiezen van personen zoo gaarne inlichtingen geven, ja zelfs de billettcn voor U willen invullen, U te dier gelegenheid, doch anders nooiteen stoel om te gaan zitten aanbieden nog meer, een glaasje dit of dat voor U overhebben want hoe zeer wij deze burger vaderlijke handelwijze vroeger zoo gaarne gewenscht haddenin plaats van de brutale behan delingen door sommigen den burger en landman aangedaan bij elke gelegenheid van verkiezing en nu vooral bij de ver kiezing van leden voor den gemeenteraad raden wij elk ten sterksten af naauwe verbintenis te houden met zulke Burge meesters die niet U, maar hunne belooning en hunne magt op de gemeente beoogendikwijls om hunne familie voort te j helpen. Is het uit de jongste verkiezing niet geblol.cn dat zekei' Baron Burgemeester eenige burgers bij zich verzocht in ver eeniging met eenige bekende aristocraten van den eersten of tweeden rang, dat hij dat gezelschap op wijn, onthaalde die vroeger voor geen burger of boer den hoed Wilde afnemen en welke groene wrange vruchten zijn er niet van geplukt die aristocraten-clubs heeft toen het hare gedaan oui Groen voor rijp te verklaren. Is het toen niet gebeurd, dat de grand seigneur zich afgaf met het gespuis (de burgerij door hen zoo genoemd), op publieke plaatsen bij hen aanzat, handjes gaf, den wijn als water schonk; doch waartoe meer van die aristocratische kunsten opgeleid ;j waartoe de geschiedenis van het verledene verder opengeslagen wij willen U burgers en landlieden bij deze gelegenheid slechts waarschuwen, voor inlichtingen van hen die gevaar loopen van het kussen af te raken, cnzal het wel zijn, dan moet het grootste gedeelte van de gemeentebesturen in deze provicie worden vervangen door andere leden. Nog eens, burgers en landlieden, schroomt niet uwe stem op uwe regtsohapen en geschiktste medeburgers uit te bren gen die door alle tijden been uw belang hebben behartigd; gij hebt vveliigt nog vrees, dc hoer of mevrouw, die ik als kalant in mijne nering heb, zal mij de klandisie afnemen, of de lanter zal mij de pracht verhoogen of geheel opzeggen, of wel de geldschieters zullen het hijpotheek of opgenomen geld loskondigen, en door dat alles leef ik en beweeg ik mij. Weest echter gerustde Wetgever heeft voor U alleD ge zorgd niemand moet zijn billet, dat in de stembus gaat, onuerteekenenwant is het onderteekend dan heeft het geene waarde en wordt niet medcgetcI<T:--hpe gemakkelijk kan men de namen door zijne vrouw of kind oY een ander vertrouwd vriend er op laten schrijven men behoeft het ~zelf niet te doen, en dit is daarom bij de Wet bepaald, om uwe uitge- bragte stemmen voor anderen geheim te houden men stemt dus vrij op wien uien wil. Van eene geloofwaardige zijde wordt berigt, dat het voor nemen om eene verbinding tuschen de Belgische spoorwegen en den Rhijn-spoorweg daar te stellen onderworpen geworden zijnde aan het oordeel van onzen waterstaat door deze de meening is geuit dat die vereeniging met de minste bezwaren zoude kunnen tot stand komen tusschen Mechelen en Veen- endaal gaande langs Turhout Tilburg 's BoschLith en Tiel en dat de uitwerking van dit plan zoude zijn opgedra gen aan den Heer Ingenieur Fijnje Apeldoorn, 26 Junij 1851. Vrijdag 20 dezer is er eene Tooneelvoorstclling in dc fraaije zaal van het Paleis gegeven, waarbij vele aanzienlijke personen en officieren tegenwoordig waren;, ook de burgemeester dezer gemeente was er genoo digd. Na den afloop was er souper ten hove, en dc voor plaats van het paleis met veelkleurige ballons verlicht. Zaturdag 21 dezer zijn de laatste wedrennen gehouden en tot besluit een boeren-wedrehwaarbij de prijzen van f 50, f 25, f 15 en 10 behaald zijn door B. Kamphorst, B. Kamphorst, Kleinpas en Wilbrink, en eene boerenharddra- verij waarbij gelijke prijzen gewonnen zijn door W. Goetzee, II. de Graaf, J. van Asselt en Klopman. Reeds dien dag waren er Handboogschutterijen aangekomen voor het schut tersfeest van Maandag, maar de meesten kwamen Zondags aanals wanneer dc uitgestokene vlaggenbet lossen van het geschut en het klokkengelui het feest aankondigden. De Apeldoornsche commissarissen tot het feest bevonden zich met den Burgemeester in de zaal van den Doelen van Koning Wil lem 111, om de aangekomene schutterijen met een glas wijn, namens den honing welkom te heeten. Ondanks het groot aantal vreemdelingen hebben allen, dank zij de zorg van het gemeentebestuur, een geschikt nachtverblijf gevonden. Des maandags ten 8 uur ging men in optogt met muzijk aan het hoofdnaar de weide waar het feest zoude plaats heb bende prijzen werden gedragen, van af het huis van Jr. van Bronkhorst, door de volgende knapen, versierd met het insignie van den Mauritsdoelen en met smaak gecostumeerd A. W. GalléJ. H. Haak Bastiaanse, C. Boddens, D. Schil fer Jr. P. Kok Ank ersmitJ. F. W. van Veeren, G. van Zalingen, B.van Zalingcn A. J. Broese van Groenou, J. J. Tubergen B. TidemanW. Broese van Groenou, T. San ders en A. Janssen, alle kweekclingen van den heer van Doorn kostschoolhouder alhier. Ook de beide hier be staande boogschutterijen waren in den treinvan die van Willem III, de president van Talraa, de vaandeldrager Ber- telde schutters: Goetzee, Roclolfs, Reiche en de Jong, van die van Sophia de president Kok Ankersmit, de vaan deldrager Groeneveldde schutters: Kamphorst, v. 't Ende Bloemink en van Baaien. De weg die den trein nam was met tallooze' toeschouwers bezet, die gedeeltelijk medetrokken om zooveel mogelijk al-

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1851 | | pagina 2