Herigteaa. terugkomst der Koningin van hare buitcniandsehc reis, op j Zondag ld. De volgende dag was voor de eerste VVed- rennen bestemd en als toen had een wedloop van Officieren 1 van dc Dragonders, Rijdende- en Veldartillerie plaats, waarbij de 2de Luit. van Doorninck met deszelfs paard Bayard den Koninklijken prijs, zijnde een rijpaard met het volledig har- nachement van het wapen der Dragonders waartoe die Heer behoort, verwierf, misschien ten koste van het zijne, het welk bij die gelegenheid veel geleden heeft; de 2de prijs een paar pistolen, viel den 2de Luit. van Orsoy Vecrcn ten deel. Deze en de mededingende Officieren werden dien dag door Z. M. aan het diner genoodigd. De 17de Junij de verjaardag onzer geëerbiedigde Koninginverwekte hier eene algeraéene deelneming, die zich op verschillende wijzen openbaarde en zooveel te grooter wastiaar ook 's Konings verjaardag tevens gevierd' werd. IIM. schonk aan de armen en aan het weeshuis ieder 100. Het voor zoodanige feesten min gunstige weder, belette de groote Yalkcnjagt waartoe men het voornemen had; maar heeft geen hinder toegebragt aan de uitvoering der fraaijo vuurwerken in het park, waarbij een ieder mogt tegenwoordig zijn, en waarvan H.H. M.M. benevens derzelver aanzienlijke gasten waaronder de Prinsvan Oranje, de Prinsen Frederik en Hendrik zich bevonden, te midden een er vrolijk dankbare bevolking ge tuigen waren. De 18de Junij brak aan, en het toen geloste gesehut verplaatste menigeen in den geest 36 jaren terug. Ook de koning zag het belangrijke van dien ge denkdag niet voorbij en had dcnlcLv.cn voor een militair (eest bestemd. Z. M. had een wedstrijd met den buks voor officieren verordend en was daarbij tegenwoórdg in de unifbrm der Grenadiers; 's Konings minzaamheid, zoo mede die van Prins Frederik, Wordt hoogelijk geroemd; Z. M. be- handigde den fraaijen buks met toebchooren aan den over winnaar, den 2de Luit. Sik kin. ge van het 4de regiment Infant., en het gouden horologie met keten aan den 2de Luit. Klerk van de Grenadiers. Ook de Koningin is eene wijl tegen woordig geweest bij dit militaire feest, dat 's avonds door een feestmaal besloten werd in cene tent vooraan in het park geplaatst. Daar was de Koning wapenbroeder van de hem omringende Officieren, van hoogeren en lageren rang; daar sprak hij zoowel over zijnen overledenen vader, die zóóveel toebragt aan de overwinning bij Waterloo, als over zijnen Zoondie op H. deszelfs verlangen op het Instituut te Noorthey wordt opgevoed, opdat de klove zich sluité, die wegens zijne geboorte, tusschen hem en andere knapen, zoude kunnen bestaan en hij zich voorbereide tot de groote bestemming die hem eenmaal wacht; daar sprak de Vorst, over den grijzen Lord Wellington, die eenmaal zeide: »ik heb geen woorden tot lof van den Prins van Oranjedaar uitte hij den wensch, dat de verschillende wapens van het ÏSederl. leger zich verbroederen zouden in liefde voor het Vaderland. Zoo eindigde die dag, die bij allen, die aan dit feestmaal aanzatenonvergetelijk zal blijven. Den I9den Junij werden dc Engclsche wedloopen besloten door eene Hollandsche harddraverijwaarvoor de Koning den be langrijken prijs van 1000 in geld en een zilveren zweep ter waarde van 400 had uitgeloofd, de eerste verwierf de Heer J. van den Brink, de tweede de Heer G. A. Ab- bring. Het hof en een groot aantal vreemdelingen van wijd en zijd/ waren hierbij tegenwoordig. En nu wacht ons nog eene feestweck de Handboogschutterijen -wor den Zondag verwacht om Maandag mede te dingen naar de uitgeloofde prijzen; en 's avonds aan den fefotdiseh plaats te nemen, door den Koning hen aangeboden. Vrijdag daar aanvolgende zuilen de scherpschutters-gilden uit vele plaat sen van ons Vaderland elkander den prijs betwisten. ïn de Betuwe maakt men zich ecnigzins ongerust over eene kwaal die zich op enkele plaatsen in de te veld staande tarwe en rogge open baart; namelijk dat de stengels van onderen afrollen en breken. Do. Corell te Avesaath heeft zondag 1.1. zijne 4Ójarige evangelie-bedie ning gevierd. De postwissels zullen vbortaan ook, even als gewone wisselbrieven, geëndosseerd kunnen worden; zeer ten gemakke van buitenaf wonenden. In den raad der stad Gouda heerscht groote on- eenigheid, ter oorzake der nieuwe gemeentewet, waardoor de jaarlijk se!) e inkomsten met f 30,000 a f 40,000 zullen verminderd worden. Ken gegijzeld schutter heeft te Rotterdam zijne gevangenis willen ont« vlugten en is daardoor van ccnc aanzienlijke hoogte naar beneden ge stort, Een jonge heer aldaar is bij 't visschen voorover gevallen en verdronken. Graaf Bocarmé zal door een hennepenvenster kijken zijne echtgenoot is vrijgesproken. Ofschoon voor alle ongeluk gevoelig, bekennen wij weinig sympathie voor gedrochten als dezen hooggeboren icer te ondervinden. Wij twijfelen of in dc minste klassen der maaO sciappij een voorbeeld van zooveel afschuwelijke laagheid en misdaad gevonden wordt. Ten gevolge der besluiten in Warschau en Olmutz genomen worden in Duitschland alle niet-adelijkc ministers uil de kabi- ue en verwijderd, om daardoor te nadrukkelijker het revolutionaire be- gmse e keer te gaan. Jdet wetsontwerp der 2e kamer ter schade loosstelling van de leden der torige le knmer/is door de trouwoor- dige le kamer mét 1.9 tegen 14 stemmen verworpen. De verj-tariW der koningin is hier rustig afgeloopen. Te Meppel is 'bij dié; gelegen' lipid de zi#veren bruiloft dés Burgemeesters gevierd. Van de viering van den gedenkdag van den slag van Walcrkool hebben wij niets ver nomen. le Zierikzee werd op dien dag een oud man van 72 jaar wegens bedelarij naar de Omrnèrschans getransporteerd. Een Frank furter bankier, die drie briefjes van een zelfde nommer in de Baden- sclie lotihgleehing verkocht had, op welk nommer eene premie van f 50,000 gevallen is, heeft zich met deze penningen uit de voelen ge- maakt. Pè Staats-Courant deelt dit als een waarschuwend voorbeeld mede, om in geene bui'lenlandscbe, loterijen te spelendoch vergissen wij ons niet, dan hebben de annalen onzer Neder!, staals-lo'erij ook dergelijke voorbeelden aan Le wijzen. Z. M. beeft het Zeeuwsche vee tri oogenschouw genomen. i)c Minister Thorbecke heeft van zijn be zoek aan het iandhuishoudkundig congres le Goes afgezien. In GUiua nemen de binnenlandsche onlusten zeer toe. Reeds wordt dit rijk de Europesche diplomalie als een kluifje aangewezen. De heer Rochus- sen zal na de overgave van het bestuur nog eenigen Lijd op Java blij ven, om de bevalling zijiier vrouw af le wachten, die tegen Juriij of Julij rekent. Een verliefde bakkersknecht beeft zich tusschen Olden- zaal en Almelo aan een boom opgehangen. De fabriek van land bouwkundige werktuigen, van den heer Jenken te Utrecht zal eene aanzienlijke uitbreiding ondergaan. Er zijn hem verscheiden dorseh- werktuigen besteld, waarmede op één dag een last rogge en twee las ten haver kunnen gedorscht worden; en die hij ondervinding probaat zijn bevonden. Mol 1852 zal eene regtstreeksche stoomvaart worden geopend tusschen Engeland en Australië, langs de Kaap de Goede Hoop. Een bloemist te Erfurt heeft dezer dagen J0,000 francs voor een magnolia besteed. Prins Mettcrnich heeft zijn zetel weder op den Johannisberg gevestigd. De Osnnbrncks.che adel heeft bij de Bond- vcpgadenng op de herstelling zijner in 1848 beperkte regten en privile giën aangedrongen. Zoo zal Duitschland allengskens tot den goeden ouden tijd tcrugkeeren of een hevigen strijd le beslaan hebben. In Groningen circuleert thans een adres aan de 2e kamer houdende ver zoek om bij de regering aan te dringen, dat onniiddelijk ecne.alge- meenc inkomsten-belasting worde ingevoerd ter vervanging der accijn- een op geslagt, gemaal, turf en steenkolen en der belasting op de palenten. - Dr. Gordon heeft de ontdekking-gedaan dat de bladen van den koffijboom volmaakt dezelfde slof bevatten als de bladen van de thee-struiken dus voor thee kunnen gebruikt worden. Er worden le Utrecht vele toebereidselen gemaakt vo^r de feesten van 25 dezer en vólgende dagen. De maskerade belooft zeer luisterrijk te zullen zijn. ln de. gemeente Nieuw leuzen (Overijssel), zijn weder eenige huisgezinnen, die hel. plan hebben gevormd, om in den loop van de zen zomer naar Noord-Amerika te vertrekken; zij behooren tot de Christ. Afgescheidene gemeente aldaar, en zullen door hunnen leêraar Smit vergezeld worden. Een der te Weeneh uitkomende bladen meldt, dat tusschen Nederland, Oostenrijk, Pruissen Nassau en Hessen onderhandelingen gevoerd worden, over eene gemeenschappelijke spcor- wégvereeniging. Te Boskoop zijn valsché vijfstuivers in omloop, die le Gouda schijnen vervaardigd te worden. Een ontvanger uit N. Bra- band is met 's lands kas naar de Londensche tentoonstelling gereisd. Alsof ons land zich daar nog niet genoeg had le schamen. Ur. GutzlafF heeft zich formeel aan het zendeling.swerk onttrokken. Zijn er onder onze ijverige zeloten geene liefhebbers om hem op te volgen? Jufvrouw Wakker is druk aan 't vrijen. De gravin Bocarmé zai te Parijs in een klooster gaan. Den 29 dezer zal een begin gemaakt worden met het bidden voor de gezegendheid van II. M. Zoodag aanst. zal er op den Amstel eene groote pimpelparlij plaats hebben. A. Steflfens, die den tooneelisl Torrens, in den nacht van 2 op 3 Maart 1.1.le Zulpheri gewelddadig heeft aangerand, is door 't Geldersche hof lot het zwaaijen met het zwaard over 't hoofd en 15 jaren tuchthuis straf veroordeeld. CORRESPONDENTIE. Het ingezonden stukje over het uitgestelde stoom-togtje van Kampen naar Deventer schijnt door sommigen verkeerd begrepen. Ofschoon wij de duidelijkheid van redactie niet willen verdedigenmeenen wij toch dat hel genoegzaam blijkt, dat hier volstrekt geene sprake is van de gchoudene reis vam Deventer naar Kampen en terug; niaar van eene geprojecteerde van Kampen naar Deventer v. v.; terwijl met het kat- tenmuzijk aan het Katerveer iu geenen deeie bedoeld wordt, dat van het Deventersch muziekgezelschap Accelerando (dat zelfs door onpartïj- digen en min gunstig gezin den hoogelijk geroemd wordt); maar liet gewone muzijk, waarmede hel Z.wolsche publiek bij mooi weder des zondagsmiddags aan het veer de ooren wordt, en waaromtrent bij allen die eenig gehoor hebben, zoojsvel te Zwolle als elders, maar ééne stem bestaat. Ieder het zijne! PREDIKBEURTEN: 22 Junij. Eerste Bcdieni ng des IJ. Avondmaal*. Groote K. half 10 u. Anspach, Bed.; half 6 u. Metzlar, Dankz. Berg K. 7 u. v. Rijndorp; half 10 u. Molhuijsen. Christ. Afgeseh. Geref. K. half 10 en 5 u. Frieling. Luth. K. half 10 u. Loiuan. Doopsg. K. 10 u. Halbcrtsma. 26 Junij. Bevestiging van nieuwe Leden en Voorbereiding. Berg K, 's avonds half 6 u, Molhuijsen. 27 Junij. Christ. Afgeseh. Geref. K. 's avonds 8 u. Frieling, alge meen Biduur. WATERHOOGTE tb DEVENTER, 's morgens S ure. 15 Junij 30 palm 0 duim. 16 30 6 17 d 30 7 18 30 8 19 Junij 30 palm 1 duim 20 29 4 - 21 29 0 MARKTPRIJZEN tb ZWOLLE, 20 Junij 1851. TARWE f 7.25 a f 7.75. ROGGE f 5.90 a f G.20. WEIT f 6.00 a f 7.00. BOTER n. p. f 0.50 .4 f 0.55. ton 12.25 k f 12.75. AARDAPPELEN f 2.00 4 f 3.25. BOEK-

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1851 | | pagina 3