CleBMcngde lêerlgteu. Bij een KoninkL besluit van 1826 is de bestrating geoc- trooijceid van den grooten weg van Deventer over Zutphen en Winterswijk, tot de Pruissische grenzen. In 1827 en volgg. jaren 18 die bestrating aangevangen en voltooid tot de ge meente Y\ interswijkmaar in het jaar 1829 is de voortzetting van daar tot de grenzen geschorst, tot in den aanleg of ver betering der wegen op Pruissisch gebied in gemeenschap met den Winterswijkschen weg, zou zijn voorzien, of die aanleg zou zijn.verzekerd. Eerst thans is het laatste het geval. Door ondersteuning van de Pruissische Regering, is de aan leg van den weg over Borken en Aeding tot de Nederl. grenzenaansluitende aan den grooten weg op Nederlandsch grondgebiedverzekerden tengevolge daarvan is het beletsel opgeheven, hetwelk zich tot dusverre tegen de verlenging van den weg van Winterswijk tot de grenzen had opgedaan. De Koning heeft dan ook, naar men verneemt, bij een be sluit, dezer dagen genomen, de wederopening en voortzetting der werken in verbinding met den nieuw aan te leggen weg op Pruissisch gebied gemagligden de onderneming tot de uitvoering in staat gesteld door het verleenen van de vcr- eischte magtiging tot liet aangaan eener supplctoirc geldlee- ning, op den voet van het bestaande octrooi. Men mag alzoo verwachten, dat dit werk weldra zal worden ter hand genomen cn nog in den Joop van dit jaar volledig zal kun nen worden tot stand gebragt, waardoor van die zijde eene nieuwe gemeenschap met Pruisscn zal worden geopenddie onmiskenbaar zal zijn in het voordeel van beide Rijken. Wij vernemen, dat door Zijne Exc. den minister van binnenlandsche zaken eene speciale commissie benoemd is tot het examineren der kandidatendie zich hebben aangemeld om dit jaar tot de Koninklijke akademie te Delft te worden toegelatenen dat die commissiewelke in den loop dezer maand zitting gehouden heeft, is zamengesteld uit de volgende heeren: G. Simons, directeur der genoemde akademie, voor zitter; P. L. Rijke, buitengewoon hoogleeraar in de wis- en natuurkundige faculteit te LeydenG. L. Houeladviseur bij het departement van financiën te 's GravenhageM. C. Men- singdoctor in de wis- en natuurkundige wetenschappen en arrondissementsijker te Rotterdam; M. A. Masthoff, prueceptor van de nieuwe talen en aardrijkskunde aan het gymnasium te Delft; G. van Wieringhen Borskileeraar in de Nederduitsche taal- en letterkunde aan de akademie te Delft, en M. A. M. 's Gravesande Guicherit, leeraar in de aardrijkskunde en ge schiedenis aan de akademie te Delft. Een Haagsche blad meldt Hetgeen te Amsterdam bij 's Konings verblijf aldaar gebeurd is, doet zien, dat ten minste de minister van Binnenlandsche Zaken het verlies zijner portefeuille niet vreest. Zijne Majesteit de Koning namelijk, wilde aldaar eenige ridders benoemd hebben. Hij ontbood daartoe den heer Thor- beckedoch deze verklaardedat de ministers niet gezind waren zulks op hunne verantwoording te nemenomdat vroeger bij dergelijke benoemingen zoo veel misbruiken waren ingeslopen en een ridderkruis alleen behoorde gegeven te worden aan hen die uitstekende verdiensten hadden. Zijne Majesteit moet daarop gevraagd hebben: IVel, Professorhoe komt gij er dan aan? Het antwoord op die vraag was zeer eenvoudig: Juist omdat ik dit niet weetschijnt het mij ongepast dat de ministers nu ook zoo zouden moeten handelen Wat ons minder bevalt is het volgende, dat wij mede uit dezelfde bron ontlcenen. Er is alhier een gerucht van wijzigingen in het ministerie in omloop. De ministers van Justitie en van Buitcnlandsche Zaken zouden aftreden om vervangen tc worden door iemand die het vertrouwen der Koningin-Weduwe bezit, en door een ander, die den Koning aangenaam is. Die wijzigingen wor den tevens te gemoetkomingenaan alle plublieke en intrige rende opiniën genoemd. Men schrijft uit Zwolle 1 Junij, aan de Amst. C.~ Den lldcn dezer maand zal er alhier eene vergadering worden gehouden van al de commissarissen der Overijsselesche kanalisatie-maatschappij om het door de daaruit benoemde commissie van uitvoering, voorgestelde concept-bestek tot het verdiepen en verbrecden van het eerste pand van het kanaal, loopende van Zwolle 1'/- uur gaans, ter tafel te brengen en vast te stellen. Bereids is dit concept (met de opmerkingen van den heer hoofd-ingenieur van den Waterstaat) aan Z. Exc. den minister van Binnenlandsche Zaken ter on derzoek toegezonden. Men zal derhalve eerstdaags kunnen overgaan tot de aanbesteding hetgeen zeer gewenscht is, want eenige honderden van onze beste arbeiders loopen ledig hebben geen werk en zijn in een voornaam gedeelte van den zomer broodeloos]: men had dit werk vroeger kunnen uitvoe ren had niet de baron mr. G. W. van Dedem tot den Berg namens zijne zuster, tijdverlies veroozaakt in de onteigening. Van Zwolle door Dalmsholte tot in de Regge ruim 4 uren gaans is alles onteigend.'* Men schrijft uit Arnhem. 2 Junij. Men verneemtdat zich tot deelneming aan het zesde Nederrhijnsch-Nederlannsch zangerfeest, dat op den 9 en 10 Augustus aanstaande hier zal gevierd worden, 1017 zangers 'hebben aangegeven, behoo- rende tot 23 Nederlandsche en 9 Nedearhijnsche liedertafels. Het décoratief van de zaal in Musis-Sacrum is aan kundige handen toevertrouwd zoodat het zich laat aanzien dat dit feest dé vorigen in genot ver zal overtreffenvooral ook omdat de keuze der zangstukken als- bij uitnemendheid ge lukkig geroemd wordten de goede uitvoering gewaarborgd wordt, door de erkende bekwaamheid van de directeuren, de heeren C. R. Marx uit Arnhem en A. Weinbrenner uit Elberfeld. (Arnh. C) De eenvoud van den ouden tijd. Anderson verhaalt in zijne handelsgeschiedenis van Enge land merkwaardige contrasten met de weelde van onzen tijd. In 1234 sliep de koning van Engeland voor het eerst op eenen stroozak vroeger had hij op de planken geslapenin 1246 waren de meeste huizen nog met stroo bedekt, cn in 1300 kende men in Londen nog geenen schoorsteen veel minder eenen haard. Men warmde zich nog aan vuurtecien. Wijn werd als geneesmiddel in de apotheken verkocht. Rijtuigen kende men niet. De aanzienlijken reden tc paard, met de vrouwen achter zich. In 1340 bedroegen de belastingen 30,000 wol zakken; regters en advocaten werden met kaneel en peper betaald. In 1343 kwamen de eerste spelden uit. Vroeger bedienden de dames zich van houten pinnetjes. In 1344 werd in Engeland het eerste goud gemunt. De eerste zijden kousen droeg koningin Elisabet in 1547, nadat de koning van Frankrijk in 1542 die mode het eerst in de wereld had gebragt. De keizer van Rusland is bij zijn Oostenrijkscben confrater te visite, te Olniutz. De koning van Pruissen was ook verzocht, maar heeft laten bedanken. Lucas (de ex-minister, niet de Evangelist) is met f 5000 gepensioneerd. Eenige voorname Nederlandsche letterkundigen schijnen de mindere bekendheid hunner lettervruchten huiten 's lands aan de inkomende regten toe te schrijven, cn hebben een adres aan Z. M. gerigt ter opheffing daarvan. Waarom niet liever pogingen aan gewend dat periodieke werken binnen 's lands van dc zoo drukkende zegelwet ontheven wierden. Hierdoor zou de letterkunde zeker oneindig meer gebaat en de algemeene verlichting en beschaving bevorderd wor den vooral der mindere klassen, op wie het nu onmogelijk is door goedkoope sclniftjes en tractaatjes «te werken. Te Berlijn is het stand beeld van Frederik den Groote onthuld, in tegenwoordigheid van onzen Prins Frederik en een gansclien zwerm prinsen en princessen. In Parijs is liet dit jaar bijzonder druk met luchtreizen. Ook het bouwen van kasteelen in de lucht is alom in vollen gang. De fransche presi dent doet weer tournétjes en redevoeringenen tracht zich op alle wij zen hij het volk bemind te maken, met het oog op 1852. In Cali- fornie gaat de goudoogst onverminderd voort. Koning Otto van Griekenland is na eene afwezigheid van 9 maanden met veel gejuich in zijne hoofdstad terug ontvangen. De gemeentewet is thans geheel door de 2e kamer aangenomen. Hopen wij dat de Ie kamer er nu ook: ten spoedigste hare sanctie aan geven zal. Te Gouda zullen twee poorten en eene kerk voor afbraak verkocht worden. Het Nederl. let terkundig congres zal dit jaar op 19, 20 en 22 September te Brussel gehouden worden. Het Handelsblad wil weten dat die tijdsbepaling later op 80 en 31 Aug. cn 1 Sept. veranderd is. Te St. Jan Molenbeek heeft een man zijne vrouw 's nachts met een snoeimes vermoord cn na dit karwei zich zei ven opgehangen. Dc Heer Thiers is naar London vertrokken, zoo hij zegt om de tentoonstelling le bezigtigen. Men maakt echter dc opmerking dat liet glazen-paleis te doorschijnend is om liet ware doel van zijne reis te verbergen. Een franscli geleerde heeft op zijne studeerkamer zijn been gebroken. Koning Leopold zal zich tusschen 15 cn 20 dezer naar London begeven. Te Veendam is een valscli munthillet in de wandeling geweest. De hoofdkenmerken zijn: geen watermerk en zwaarder papier. Jlir. M. Salvador gaat voort te schrijven ten profijle der uitgevers van liet Handelsblad, die zeker ovCiv deze schrijfjeukle van den HoogWelGeborcn Heer in hun vuistje lagchen. Te Smilde heeft zich een Russisch lieer \crloond om onderzoek naar de vcengraverijen te -doen, ten einde die in zijn land in uilvoering te brengen. Te Madrid heeft een oproer van dames (siga- reninaakstcrs) plaats gehad, dat door de galanterie der Spaansche sol daten echter op vredelievende wijze is bedwongen. In Belgie heeft men eene nieuwe soort van scheepsbeschuit uitgevonden welke te ge lijkertijd het brood en liet vleescli kan vervangen, daar zij met vleesch- nat wordt bereid. Nabij Bouglirood Castle werd dezer dagen door eene gewone hen een merkwaardig ei gelegd. Het mat 75/4 Engclschc duimen in diameter en toen het bij ongeluk gebroken was, vond men daarin een ander ei, dat 5% Eng. duimen in diameter mat, en, even als het monster-eivan eene harde schaal, van wit en van door voor zien was. Uit New-York zijn 30 kisten met oesters tc London aange voerd, die zich in den besten toestand bevonden. Vele ingezetenen van Keur-Hessenen daaronder ook welgestelde familiehverlaten bij i voortduring het land, om een beter vaderland op te zoeken. Te Gor-

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1851 | | pagina 3