CreasaeEfigsIe MSerlgteaa. - zware contributie gesteld. Ik zeg, nutteloos; want waar lijk j dat wij ons verbinden geen nadrukken van Fransche en Engelsche werken te lezen, zal niet meerdere, of meer ver dienstelijke schrijvers in die talen doen opstaandan thans reeds het geval is, In Engeland en Frankrijk worden- ver dienstelijke schrijvers door hunne uitgevers vorstelijk betaald, en het monopolie in hun eigen land blijkt genoegzame beloo- ning te zijn voor de dienstdie zij der maatschappij be wijzen. Ons schijnt het daarom toe dat er, voor Nederland ten minste, geen reden bestaat, om met Engeland of Frankrijk een tractaat te sluiten Ier onderlinge erkenning van den lit- telarischen eigendom. Wij hopen en hebben veel vertrou wen, dat het goevernement de zaak ook zóó zal beschouwen. Wij twijfelen niet, dat, als eens onverhoopt cene regeling als die, waarvan wij het nadeelige en onnoodige hebben zoe ken aan te tonnen, tot stand kwam, de publieke opinie er zich zóó krachtig tegen zou openbaren, dat die regeling er voor zou vallenzoo als er reeds zooveel voor gevallen is. Maar het is verkieselijk, dat men vooraf het dwaze van de zaak inzie, en zich onthoude van een tractaat, dat aan een paar magtige gouvernementen zeer aangenaam zou zijn maar voor ons niets dan opofferingen zou ten gevolge hebben. Tot ontvanger der in- en uitgaande regleu cu accijoscn te Deventer is benoemd de lieer P. A. de Chalcloui, tbans in die betrekking te Ball). Onmiddelijk na de gemeentewet zullen de ontwerpen op de rcglerlijke organisatie en het belastingstelsel door de 2e kamer behan deld worden. Het koolzaad staat alom in vollen bloei cn belooft een ruimen oogst. Uit 's Llertogenbosch zal aan bet landhuishoudkundig congres cene uilnoodiging worden gerigt om in 1852 aldaar genoemd congres te houden. Het'banket van den kok Soijer aan de'redacteurs der_ Europisclie dagbladen heeft de vorige week plaats gehad, cn is mede door den Heer A. van Lee uit Rotterdam bijgewoond. De zus ter van Schinderhannes is te Neurenberg andermaal tot langdurige tuchthuisstraf veroordeeld. Prins Hendrik der Nederlanden is door den- .Russischen gezant te Londen prachtig gefêteerd. Hoeveel honger lijdenden zouden er niet door kunnen gevoed zijn geworden! De Zwcedschë landdag heeft 30,000 toegestaan om 100 minvermogende werklieden naar de Londonsche tentoonstelling te doen gaan. Lauiar- tine wordt weder als aanstaand minister in Frankrijk genoemd. De koningin van Portugal en haar echtgenoot durven zich niet meer in het openbaar vertoonenmen vreesde een aanval van het volk op het paleis-. Men zegt dat onze officieren voorlaan zonder de bekende geldstorting zullen mogen trouwen. Ycle jonge dames zijn hierover zeer verheugd. De Hecren Robidé v. d. Aa en vau Bevervoorde zijn overleden. Jhr. van Linden van Bceslerzwaag heeft zich, alleen van een stuurman vergezeld, met een jagt naar London begeven. De koning van Prnissen doet een uitstapje naar confrère Nicolaas te War schau. Te Groningen zal bet halve eeuwfeest der verbetering van het lager onderwijs op 17 junij, den verjaardag der koningin, pleglig gevierd worden. Twee vliegen in één klap. De vereeniging ter be vordering van den vrede is te Koningsbergen door de politie uit elkan der gedreven. De fransche president heeft de wedrennen te Gbantilly bijgewoond. Het schijnt voor hem lijd te worden zicli op bet rennen toe te leggen. Te Kampen is een verdediger van 't vaderland, op schildwacht slaande, door kwajongens gemolesteerd, waardoor een miniatuur oploopje is ontstaan. Den 15 dezer is te Almelo een aan vang gemaakt met de opmeting der perceelen om en in de lijn van het kanaal van bier naar Zwolle, Deventer enz. Wij hooren, dat er sterk gewerkt wordt, om de kanalisatie in de rigling van daar langs Denekamp naar de Eems bij Lingen te vervolgen, cn dat de Uannover- s'che autoriteiten op deze uitbreiding zeer aandringen, terwijl reeds op het Hannoversche grondgebied, door eenen Uollandschen waterbouwkun dige opmetingen moeten gedaan zijn, die zeer gunstige resultaten zou den hebben opgeleverd. Naar men verzekert, zou onze koningin den 17 dezer Stullgardt verlalcn, korten lijd ecne Nassausche badplaats be zoeken, en, zooals men zich vleide, H.ds. verjaardag op het Loo vieren. De aansluiting van de Nederlandsche spoorwegen aan die van Belgie tusscbcn Antwerpen en Rotterdam schijnt meer en meer waarschijnlijk te worden. Het stedelijk bestuur van Breda heeft deswege reeds een adres aan Z. M. ingediend. Te Delft is plotseling eene brug ingestort; een boer, met zijne vrouw van de markt huiswaarts willende keeren, wilde juist de brug overrijden, doch had nog even den tijd, om zijn paard in te houden. Naar men meldt, zullen aan den handboog- wedstrijd, die van wege Z. M. den Koning den 23 Junij op liet Loo zal plaats hebben, 36 handboogschutlerijen deel nemen. Na den afloop van den wedstrijd zal van wege Z. M. aan de schutterijen een feestmaal ge geven worden. Volgens de Kerk. Ct. zou bet geschil over liet liuis- zillenhuis te Leiden op bet punt zijn van beëindigd te worden, heb bende de kerkeraad eene nadere memorie aan den stedelijken raad inge diend, waarjn dezelve ccnige punten toegeeft en op andere punten.des- zelfs goed regt overtuigend aantoont. Men zegt, dat de Regering eer lang eene nieuwe wet op de Nat. Militie bier te lande zal aanbieden. Er worden tegenwoordig veel brieven vermist op sommige postkantoren. Eene hoogst fatsoenlijke dame is dezer dagen met de noorderzon ver trokken, uit hare'woonplaats Apeldoorn, de verzekering achterlatende, dat zij nog wel eens zal terugkomen om hare schulden te betalen; een ieder wachlc zich voor schade! Jufvr. Wakker bevindt zich in China ia eene verblijdende positie. De Koning beeft een fraai rijpaard be stemd lot prijs voor de officieren der Lanciers, rijdende- en Yeld-arlillerie, bij gelegenheid van de aaanstaande wedrennen op bet Loo. Een fat soenlijk jong meosch, door drukte zijner fatsoenlijke zaken verhinderd met jufvrouwen te converseren, vraagt een fatsoenlijk meisje van kloek uiterlijk tot zijne fatsoenlijke vrouw. Een weduwenaar, in eenen edelen werkkring geplaatst, geeft de plegtige verzekering dat het hem heilige ernst is, nogmaals eene vrouw te bcgeeren, van goeile gezond heid, deftige geboorte, beschaafde opvoeding en reinen godsdienstzin. De koning is van het Loo voor eenige dagen naar 's llage teruggekeerd. Op een inslitnut in den Benedenrijn wordt een Secondant gevraagd. Op het platte land verlangt men een Lutheraan die niet Huwelijks- gezind is; maar daarentegen begaafd is met administrative en tech nische kennis en 40 jaren oud. Eenjge boogschutters te Alkmaar hebber} een vogel uitgevonden, die, van de staak gescholen zijnde, er van zelve weder op vliegt. WATERHOOGTE tb DEVENTER, 's morgens 3 ure. 18 Mei 38 palm 6 duim. 22 Mei 34 palm 5 duim, 19 38 0 23 33 6 20 36 9 21 35 6 MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 23 Mei 1851. TARWE f 7.00 5 f 8.00. ROGGE f 5.65 «4 f 6.25. BOEK WEIT f 5.00 a f 6.10. GARST f 4.20 A f 4.60. IIAYEK f 3 20 A f 3.60. BOONEN f 6.20 A f 6.60. AARDAPPELEN f 1.50 a f 2.50. BOTER. h. p. f 0.50 A f 0.57«/«. Vs lon 12.00 a f 12.50. GRAANMARKT tb DEVENTER, 23 Mei. TARWE vond bij matige aanvoer heden goede kooplust cn ruimde tot nagenoeg vorige prijzen op, zijnde verkocht van f 7.25 tot f 8.00. ROGGE vond eene zeer levendige vraag, cn hoewel de aanvoer niet onbeduidend was, werd dezelve lot verhoogde prijzen gekocht, zijnde hiervoor besteed f 5.75 A f 6.10. BOEKWEIT, hoewel met geringe aanvoer, vond weinig koopers, len gevolge van dc te hoogc prijzen, zijnde gedaan van f 5.80 tot 6.20. Garst en Haver in een doen, beide bij geringe aanvoer: voor GAR3T is betaald f 4.20 A ƒ4.50. HAVER f 3.30 a f 3 00. BOTER: 1. 'soort f 10.50 A f 11.00. 2. soor.t f 9.00 A ƒ.9.50, AARDAPPELEN: 1.80 'n 2.40 hel mud. Ter markt 75 A'80'mud. Per schip verzonden 600 A 700 mud legen 2.20 a 2.50 het mud. GRAANMARKT te ZUTPIIEN, 22 Mei 1851. De Granen werden heden wel zoo hoog en vlug opgeruimd, als: TARWE van ƒ7.15 tot ƒ7.60, Oude ƒ8.50. ROGGE van ƒ5.50 lot 5.90. BOEKWEIT van f 5.90 tot 6.40. GARST en IiAVER niet aangevoerd. BOTER 10.00 A 10.25 het.y8 Vat. AARDAPPELEN 1.75 A 2.25 p. m. BURGERLIJKE STAND tb ZWOLLE. Ondertrouwd F. J. Wendt, 80 j.inet P. Godevree, 26 j. Gehuwd: J. E. v. Born, 34 j.met L. Kemeling, 27 j. J. M. Bosch, 25 j.met C. G. Sienaasappel21 j. J. v. d. Vegt, 44 j., met C. H. Mol, wed. van C. v. d. Yegte, 42 j. E. v. d. Berg, 23 j.met G. Haakman, 28 j. Bevallen: 15 Mei. G. Timmerman, geb. v. d. Bosch, Z. 16 dito. H. H. Bosch, geb. Vos, D. 17 dito. S. Doorn, geb. v. Spijker, D. 18 dito. J. Weerts, geb. v. Dragt, 2D. 19 dito. M. Üammink, geb. Gerrils, Z. 20 dito. A. M. Tuiert', geb. de Jong, D. 21 dito. A. Jacobs, geb. de Beer, Z. 22 dito. D. Schouten, geb. v. Kuik, D. Overleden: 17 Mei J. F. Trooster, 3 w. Z. A. F. Dingshof, 6 j. D. II. Eslerlink, wed. van li. W. Kamphof, 85 j. 19 dito. H. J. Nicnsleio, 19 w. D. 20 dito. J. v. Hameien, 83 j. Z. BURGERLIJKE STAND te DEVENTER. Ondertrouwd. J. C. Slichlenbree, 29 j., met J. J. Anspacli- 20 j. F. J. Stammers, 35 j., met J. F. J. Munninghoff, 27 j. J. Belt man, 19 j.., met E. Berends, 26 j. G. Mensink, 57 j., met D. Diks, 55 j. P. v. Delden, 32 j., met S. M. Busscmaker, 26 j. Gehuwd: G. W. Blocmink, 30 j., met J. G. Koopman, 21 j. E. J. Hengeveld, 28 j., met W. Meijer, 27 j. J. R. Sclionewald, 39 j., mei J. Leusveld, 32 j. J. Pcereboom, 39 j., met A. Hofstee, 28 j. G. Rodert, 30 j.met G. Smit. 27 j. Bevallen: 17 Mei. A. Rodijk, Z. II. Wolfscbot, geb. Riddcrink- hof, D. A. G. v. d. Bende, Z. 19 dito. W. Paalman, geb. Sa- rink, Z. A. Reimninga, geb. Kiezebrink, D. 20 dito. G. v. d. Wal, geb. de Winter, D. J. G. v. Ilam, geb. Zcegelink, Z. C. Goossens, geb. Scharlee, D. 21 dito. A. M. Becking, geb. v. Gcndt, Z. 22 dito. II. te Flierhaar, geb. Denekamp, D. 23 dito. A. J. Horsling, geb. Bopperweijs, Z. J. Beltman, geb. Kuiper, Z. Overleden: 17 Mei. II. Hakeboom man van E. Bovendorp, 65 j. 19 dito. H. Jansen, vrouw van A. F. Das, 37 j. D. Hcrbst, 7 m. V. U. Kisletnaker, man van J. Hoogeland, 50 j. li. Wijnberg, 1 j. M. H. W. Becks, man van F. Lamrncrs, 50 j. 20 dito. W. II. Bolderman, 29 j. V. 21 dito. O. Fijhof, 63 j. M. P. Progaska man van G. C. Looman, 57 j. J. Rijnborn, man van M. II. Hcn- sen, 49, ji 22 dito. A. Bosch, 7 j. V. II. J. S. Bruna, 3 m. M. J. v. Duuren, wed. van J. v. Nijhurg, 63 j. BURGERLIJKE STAND te ZUTPIIEN. GcnuwD: 16 Mei. J. Bieleman, 28 j., met G. Kerlen23 j. G. J. Kerlen, 24 j., met J. C. Sabel, 22 j. 2L dito. II. Geerts, 27j. met H. de Jonge, 22 j. A. Ocrleman, 24 j,met II. Wesscls, 25 j. Bevallen: 15 Mei. J. Iloogen Sloevenbeld, geb. Albers, D. ;i J. Dijkstra, geb. v. Dricl, Z. G. Loggers, geb. v. d. Maten, D. 16' dito. E. Schlingemanngeb. v. Prehn, Z. 19 dito. A. ten Ileuvel, geb. v. d. Kolk, Z. 20 dito. B. K. Tjeenk Willink, geb, Broesc, D. C. Willems, geb. Ticrncgo, Z. A. v. Hulst, geb. Kaps, Z. M. G. Evers, geb. Rictborst, D. 21 dito. C. Knobbe, geb. Meije- rink, D. G. Hamburg, geb. v. Gelder, Z. Overleden: -16 Mei. M. W. Klaassen, 4 m. 17 dito. P. Hamer, 9 d. 18 dito. R. Wellen, 40 j. 19 dito. J. Weverink, 10 j. M. Jochems, 18 ra. 20 dito. W. Riethorst, 12 d. C. Tiernego,. liuisv. van G. Willems, 36 j. 21 dito. L. Lamiuers, 82 j. 22 dito. K. J. Willems, 2d. M. E. Swarts, huisv. yan J. B. Dreut, 64 j.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1851 | | pagina 3