toegezegde herzieningen van ons belastingstelsel, deze grief van een zeer aanzienlijk deel der bevolking weggenomen zoude worden. Onlangs echter is op nieuw die hooggespannen verwachting bitter te leur gesteld. Slechts de afschaffing van den Turf- accijns is voorgedragenenhoewel degenen welke den vloek dier belasting ooit ondervonden hebben dankbaar te gein be t zien dat de wetgeving hen daarvan verlosse zoo was het alle plattelands bewoners eene spijtige verrassing dat de afschaffingten plattenlande althanszelfs niet ter sprake kwam, van de weiten op het Gemaal en Geslagt en op het Personeel en de Patenten, in de toepassing van deze laaste op de boeren-paarden. Het doen malen van zelfsge wonnen zaad en het bakken van eigen brood het slagten van zelfgemesle of voor eigen gebruik aangekochte varkens en kleine runderenhet wederkeerig elkander helpen met paarden en handen-arbeid Van boeren en daghuurders; het leenen, verhuren zoo men wil van werkpaarden aan grondeigenaars, ligt zoo diep ge worteld in de zeden 'der bevolking ten platten lande, dat geene belastings-wetten dat ooit zullen kunnen uitroeijen al worden die ook gehandhaafd door de meest voorbeelde- looze gestrengheid van directeurs, controleurs, ontvangers en commiezen. Spijt alle pogingen van den fiscus, zullen de plattelands bewoners zich aan die gewoonten blijven bonden zij zullen vonden en uitvlugten blijven bepeinzen ten einde die wetten zoo mogelijk te ontduiken zij zullen blijven smok kelen als er maar de miste kaus is om niet betrapt te wor den zij zullen, gelijk thans, eenen leugen prijzenswaardig houdenwanneer er slechts een commies door verschalkt wordt; zij zullen zich al meer en meer bekwamen in het vinden van uitvlugten en bedriegerijen; zij zullen al meer en meer worden gedemoraliseerd, (gelijk onze grensbewoners gedemoraliseerd zijn door de in- en uitgaande regten), veel eerder dan van die gewoonten afstand te doen. En laat men de zaak beschouwen gelijk zij werkelijk is: deze wetten kunnen niet ten platten lande worden toegepast, zonder het vernietigen dier gewoonten; of, gelijk thans plaats heeft, zonder een groot deel der bevolking te maken tot smokke laars, dat is, om den regten naam te zeggen, tot leugenaars, bedriegers en dieven. Maar hoedanig de bedoelde wetten onophoudelijk de be volking ten platten lande kwellentergen en bederven be hoeft hier geen nader uiteenzetten. Hel is te overbekend dat er geen twee landbouwers te zamen kunnen komen of al aanstonds wordt daarover geklaagd en gemord dat er geen week voorbij gaat, of de boer smokkelt (meestal zeker des onbewust) in overtreding van de wet op het personeel en de patenten door zijne paarden, gelijk de wet het heet, als voerman te leenendat er geen jaar voorbijgaatof in elk huisgezin wordt gesmokkeld,- in overtreding van de wet op het gemaal en geslagtdat er geen molenaar ten platten lande bestaat, of hij is werkelijk smokkelaar, of wordt dag en nacht met arendsoogen door de administratie bespiedals voordurend geneigd tot smokkelendat de zwerm commiezen welke het land overdektaangevuurd door vroeger en later aanschrijvingen van hooger hand, al drukker en drukker werk heeftin het constateren van overtredingendat het afmaken dier zaken met de bekeurdeneene hoofdbezigheid uitmaakt van directeurs en controleursom nu niet te spreken van de tallooze nevenkwellingen die voortspruiten uit het persoonlijk gevoelen der ambtenaren ten aanzien der ver klaring van de weten uit hunnen grenzenloozen ijver in hare toepassing. Laat men echter de zaak niet verkeerd verstaan. Geen onwil heerscht er ten platten lande in het betalen der be lasting. Het zijn de formaliteiten van innendie deze on dragelijk maken. Wanneer gemaal en geslagt daardoor te ontwijken zijn, wanneer, ten gevolge daarvan het den boer zal vrijstaan om als van oudsvracht te rijden zooveel en voor wien hem gelust, dan is men ten platten lande volko men bereid om zelfs meer te betalendan die belastingen thans opbrengen. Het is om 'teven onder welken naam, of dien van hoofdelijken omslag, of dien van patent, of dien van admodiatie, wanneer het slechts eene directê belasting zij die betaald kan worden zonder tusschenkomst van commiezen wanneer de plattelands bewoner daarin slechts geene onop houdelijke aansporing vindt tot leugen en bedrog. Dringend en ernsting wenden zich de ondergeteekenden allen wonende f. met de bede om verlossing van eenen last, die ten langen leste duldeloos wordt. ISea'IgüeBï. Thans wordt door de zoogenoemde groóte bladen het berigl medege deeld dat de aansluiting van de Prufës'tsclie aan de Nederlandsche ijzer- baan weder als onbepaald uitgesteld moet beschouwd worden. Wij heb ben dit reeds voor. verscheiden weken bcrigt. Daar met Pasehen zich slechts zeer weinig jongelieden voor de theologische faculteit aan de Pruissische Hoogeschöleri hebben laten inschrijvenducht men voor de toekomst een groot gebrek aan Theologanten. Een der Nederlandsehe commissarissen voor de Londonsche tentoonstelling heeft zich opgehan gen; doch is dadelijk door een ander vervangen die nog leeft. Ge noemde tentoonstelling is met veel plegtigheid geopend in tegenwoor digheid van Prins Hendrik en een Chinees. De admiraal Codringlon bekend uit den slag van Navarino, is op zijn bed gestorven. Bij de schutterijen zullen ook medailles voor 12 en 25jarige getrouwe diehst ingevoerd worden. De Haagsche kermis is onder zeer ongelukkige auspices begonnen: Z. M. naar Amsterdam, H. M. naar Wurtemburg, Prins Hendrik naar Londen, Prinses Marianne in Italië: de hoop berust nu vooral op de 2de kamer. Z. M. heeft te Amsterdam Zalurdag de komedie en Zondag de kerk bezocht. De Koningin van Spanje is aan de rekening. dezer zijn een veertigtal landverhuizers naar Noord- Amerika uit Gelderland en Vriesland van 't Nieuwe Diep vertrokken. Uit Dokkum is een middel Ier genezing der schurft naar de Londonsche tentoonstelling gezonden. In de prov. Groningen zijn valsche 25 c. stukken in de wandeling. De gemeentebesturen zijn aangeschreven om de kiezerslijsten voor den gemeenteraad, ingevolge liet in behande ling zijnde onlwerp-gemcentewet, gereed le maken. Hopen wij dat deze wet spoedig in werking koine en ons van veel boozes verlosse. De generaal tlaynau is bezig niet het schrijven zijner gedenkschriften. De Londonsche bierbrouwerij zal zeker niet vergeten worden. Te Weenen duurt de kruistogt tegen ver-lachte hoeden onverminderd voor!. Alle hoeden van 'geen orthodox fatsoen worden door de politie ingepakt. De verjaardag der franse lie republiek (4 Mei) is zeer waterig afge- loopen. Het beruchte voorstel om de leden der voormalige beste ka mer een jaargeld van 1500 Le geven is door de 2de kamer met 32 tegen 28 stemmen aangenomen. Een nieuw bewijs (lat van eens anders leer goed riemen snijden is; welk leer echter door het reeds zoo on barmhartig gevilde volk moet geleverd worden, waarom wij vertrouwen dat de ex-bestekamer schaamte genoeg zal bezitten voor dit toegeworpen kluifje të bedanken. Graaf Ben li nek is in plaats van graaf Schim- mel.penninck lot gezant te London benoemd. De majoor van Meurs is lid van de Haarlemmermeer-commissie geworden. Het beste middel om dit meer spoedig droog te krijgen zou zijn den leden vooraf voor hun gansche leven liet genot van tracterncnl en emolumenten enz. te verzekeren. Een Amsterdamse!) schilder zijn uit N.-Amerika acht "ka- pilale zeestukken besteld. Te Buffalo (N.-Amerika) zal een predikant uit Nederland beroepen worden, Men berigt van de Dedemsvaart dat de voorraad turf aanmerkelijk begint op te korten en de prijzen buiten gewoon hoog worden. Gelukkig dat de weersgesteldheid kunstwarmte minder noodzakelijk schijnt, te zullen maken. Te Zwolle zijn 8 dezec 26 personen wegens bedelarij voor 12 dagen zillens veroordeeld, met last van overbrenging naar de Ommerschans. Een treurig^ewijs van toenemende verarming, hoofdzakelijk ten gevolge van ons belastingstel sel. -De keizer van Oostenrijk laboreert aan de tering, en de presi dent van Frankrijk aan podagra. De beroemde kok Soijer heeft de redacteuren van dagbladen in Europa uitgenoodigd tot een feestmaal in zijn hotel te London. Op de Haagsche kermis is te zien een diorama der hel, waarin liet lijden der veroordeelden getrouwelijk wordt voor gesteld. Men zegt dat onder-deze verscheiden hoogaanzienlijke bekenden zijn. Men vreest dat de leerstoel voor de natuurlijke historie aan de Groninger hoogeschool vooreerst wel onbezet zal blijven, uit volslagen gemis aan daartoe geschikte personen. Prinses Marianne beeft hare zitplaats in de kerk te Voorburg opgezegd. Men denkt dat zij voortaan onder den preekstoel zal gaan zitten. WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens 8 ure Mei 42 palm 9 duim. 42 o 3 41 8 41 8 8 <Mei 42 palm 0 duim. 9 42 8 !(a) Uwe Majesteit (b) Uwe Excellentie (c) U Jt welk doende. MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 9 Mei 1851. TARWE 7.50 A 7.87%. ROGGE'5.50 ƒ6.10. BOEK WEIT 5.00 a 6.60. GARST 4.20 4.60. HAVER 3.20 a 3.60. BOONEN 6.20 5 6.60. AARDAPPELEN 1.80 k 3.00. BOTER n. p. 0.5272 a 0.62%. ton ƒ12.00 a 12.50. GRAANMARKT te DEVENTER, 9 Mei. De aanvoer heden minder aanzienlijk en daarentegen nog al verschei dene koopers ook van buiten zijnde, ruimde de aangevoerde hoeveelheid zeer vlug open waren de prijzen dooreen ruim zoo hoog als vorige markt. Voor TARWE wierd besteed f 7.25 a 7.75. ROGGE 5.5Ö 5 f 5 75, enkele 80 cents. BOEKWEIT 6.00 a 6.50. GARST 4.20 ixj 4.40. IIAYER 3.20 it 3.60. BOTER: 1. soort 12.50 A 13.00. 2. soort ƒ11.00 5 ƒ11.50, AARDAPPELEN: 1.60 a 2.20 het mud. Ter markt 60 5 65 mud. Per schip verzonden 700 a 800 mud legen 2.00 5 f 2.50 het mud. GRAANMARKT te ZUTPHEN, 8 Mei 1851. Voor de gewoonlijk hier voorkomende Granen bestond eene goede vraag. TARWE ruim prijshoudend van /- 7.00 lot 8.00. ROGGE als voren van 5.30 tot 5.60. BOEKWEIT met ruimer aanvoer, ia een doen 'van 5.60 tot f 6.25. GARST en IIAVER, ofschoon niet ter markt, goed vorige prijzen waardig. BOTER 11.50 a 12.25 liet Vat. AARDAPPELEN geladen 400 mud tegen 1.75 5 ƒ2.50 p. ra.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1851 | | pagina 3