strijdt ook zelden voor een beginsel; het moet een meer lastbaar doel in 't oog hebben, ecne wraakoefening, cene voldoening van zijn haat, eene plundering. De wraak over de onder drukking door de regering is in de vorige eeuw genomen, de liaat tegen dynastie en adel en geestelijkheid heeft naar lust gewoed. Maar een ander voorwerp is als wraak verdie nende aengewezen men heeft het volk haat ingescherpt te gen de burgen] (la bourgeoisie), tegen de nijvere middelklasse der ingezetenen welke in 183Ü hare beurt van zegepralen gehad heelt. Thans zijn het de werkbazende hoofden van fabrieken allen die het volk in dienst hadden en werk en loon gaven, die de tyrannende uitzuigers, de moordenaars van het volk heeten die zijn het thans wie de geregte wraak moet treffenen wier bezittingen het loon zullen opleveren voor ecnen moedigen sti ijcldaar de algemeene plundering en de omkcering der maatschappij de palm der overwinning wezen zal. Men voelt wat slag van menschen het zijn, moet, die zich door zulke uitziglen laten belezen en welk een schrikkelijken ramp zij over de menschheid zouden brengen, indien zij een wijl, hoe kortstondig ook, de overhand moglen bekomen. Er worden thans requester) ingediend, ten betooge., hoe drukkend en zedeverpestend sommige onzer belastingen zijn. Dat is ook te zien uit de Arnh. courant van 7 dezer eu uit dit ons nummer. Wij ontwaren daar alweder uit, wat bij de vorige Oranje- schoot op den voorgrond stond, namelijk opgedokt geld; wat op dep achtergrondnamelijk gerief en zedelijkheid bij de opdok kers. Wij willen er eens bij opmerken, hoe, volgens die oude schoolbelastingzaken moesten worden uit den weg gemaakt door transactie. En hieraan herkennen wij zeer bijzonderlijk dc onvervalschte trekken van het echte bloed. Want de transactie wordt beklonken tusschen de ambtenaren en den stumper. Anders kraait er geen haan naar. Wat bedongen wordt, is binnen. Wat dc transactiën over het gehecle lijk opleveren, kan niemand narekenen.' Waar dc transacticgel- den blijven of opgestoken worden, kan alleen bekend geia- ken uit hetgeen de transactiemakers er ons genadiglijk van aan den neus hangen. De opbrengsten der transactiën moeten even verschillend cn wisselvallig ztjo, als de donder-, blik sem- en bluf-kunst bij den ambtenaar en bij den patient de domheid, onwetendheid, benaauwdheidbedonderdheid, pro- .oeMcn - Wen cn kouten-wees. Dat is te zeggen met andere woorden, dat die opbrengsten niet slaafsch gekluisteid liggen aan de hardheden der wet, maar dat zij met engelen-vleu gelen bewaaijerd worden door de mollige discretie der amb tenaren. Een steiloor zou kunnen beweren, dat juist het evenwigt tegen de hellewinsten der sluikers en ontduikers, ligt in de onverbiddelijkheid der wet, zoodra zij betrapt en veroordeeld zijn; maar dan zouden alle boeten moeten voor den draad komen bij de Rekenkamer Als wij die dingen wel in hun geheel overziendan is het gcene kunst te profeteren, dat de requesten niets zullen ba- tcD, en dat de transactiën evengoed zullen worden gemain- tineerd als de accijnsen en grensreglen cum suibus. Eew ifiieuw ©oort viua goBadfiakcBisclBC ËsoeiuKlers. Yolgens »de Huisvriend1' is in Amerika uitgevonden, om de hoendernesten met eene soort van zelfwerkende klep te voorzien, die, zoodra de hen een ei legt, opengaat, en het ei laat doorvallen. De ben na de legging omziende en het nest ledig vindende, legt dadelijk een ander, enz. Yoor domme Noord-Amerikanen moge dit, en dan nog eerst op hoenders toegepast, eene uitvinding heeten. Yoor ons steeds verligle Hollanders is deze wijze van eijer doen leggeDzelfs door de natie, sedert langen tijd in praktijk. Jaren tang reeds was onze schatkist met zulk eene klep voorzien(kwaadwilligen zeiden, dat zij bodemloos was. O! lage lastertaalDe Natiegeassisteerd door Broeders van Barmhartigheid, met name: controleurs, visiteurs, taxateurs, commiezenenz. enz.eenmaal met haar legorgaan er boven gebragt, deed als de Amerikaansche hoenders al maar (gouden) eijeren leggenterwijl Hagenaars en consorten ze opvingen en bragten waar ze wezen moetenHet is nog te zien in den Haag! Wij hopen dat onze nieuw uitgestukte Tweede Kamer zal zorgen dat deze schatkist-klep een weinig bedaarder werke daar de natie zich anders vroeg of laat aan ont(be)lasting zou doodleggen. Wij wenschen dat bij deze verbetering der schatkist tevens een hokje voor een broeinest der goudlaken sche hoenders zal afgezonderd wordenen een andere van Hall deze bij uitstek productief aan eigen eijeren zal weten te makenopdat ze niet langer van de eijeren van mindere soort mooi weer spelen. In ecnen China-benicuwlichters-bid-en-preekstond binnen Zwolle is een gezang aangeheven door het orgel en twee of drie stemmen. De rest zweeg als moffen, en schijnt bestaan te hebben uit groenianinnen. Een volgend maal zullen ze allemaal pasalmcn zingen. Fideatur een overneemsel uit het Zondagsblad in de Kamper courant van 8 dezer. Nu verwachten wij, dat die kinderurnen gods de volgende keer hare pieken aan de kerkdeur zullen schuren zoodra dc preek begint. Want koning David was een knap man, maar heeft evenmin de preken gemaakt als de gezangen. Als de Volksstem voortgaatvan onze artikels over te wer ken tot drukproeven stampvol van raadseltjes, zal de lezer volstrekt het originele nummer van Kaleidoskoop er bij op de andere knie moeten leggen. Wij vernemen dat uit Deventer dezer dagen het onder staande adres aan de Tweede Kamer der Sta ten-Gene raai is opgezonden Mijne Hoeren! De ondergeteekendenalle inwoners van het Kics-district Deventer geven met allen eerbied te kennen dat zij met genoegen hebben kennis geuomen van de voor- dragt van het Wets-Ontwerphoudende wijzigingen in het belasting-stelsel waarbij als beginsel eene belasting op de in komsten wordt aangenomen. Immers, zij erkennen ten vollen de algemeen gevoelde be hoefte aan eene meer gelijkmatige verdeeling der lasten. Zij mogen echter niet ontveinzen dut zij zich teleur gesteld vondendat dit beginsel door den Minister niet verder is uitgestrekt geworden. Vooral hadden zij verwacht dat zoo wel ile geheele belasting op de Patenten als de accijnsen op de Brandstoffen op het Oeslagt en Gemaalop het Zout en de Zeep daaronder begrepen zouden zijn. Zij achten "genoegzaam bewezen hoe verderfelijk het be staande belasting-stelsel op den Handel cn de Nijverheid werkt; zoodat door geachte Staathuishoudkundigen daaraan grootendeels worden toegeschreven de kwijnende welvaart en toenemende armoede; terwijl door eene belasing op de Inkomsten zoowel de Nijverheid bevorderd en van knellende banden bevrijd zou worden als zij om de meer eenvou dige en minder kostbare wijze van' inning alle aanbeveling zou verdienen. Daar welligt echter eene algeheele afschaffing van alle bestaande belastingen door ééne enkele Inkomsten belastingen nog eenigzins voorbarig en voor den geregelden gang van zaken gevaarlijk zou kunnen zijn, wenschen de ondergeteekendenvooreerst slechts de meestdrukkende en onstaatkundige belastingen, namelijk die op het Patent op dc Brandstoffenop het Geslagt en Gemaalop het Zout en op de Zeepdoor eene Inkomsten-belasting te doen vervangen. Zij bedoelen hiermede eene gelijkmatige belastingen op alle inkomstenzoowel op diewelke door Nijverheid worden verkregen als die uit bezittingen of bezoldigde ambten en bedieniDgeu ontspruiten, ten minste tot het jaarlijksche be- bedrag van drie honderd Gulden. Om deze redenen nemen de ondergeteekenden de vrijheid U, Mijne Heeren te verzoeken; de voorgestelde Wets-ont- werpen niet aan te nemen; maar bij de Regering aan te dringen dat ten spoedigste eene Inkomsten-belasting als bo vengenoemd worde ingevoerd ter vervanging van de Belas ting op de Patenten en van de Accijnsen op Brandstoffen Geslagt Gemaal Zout en. Zeep of daartoe het initiatief te nemen en de noodige Yoorstellen aan de Regering te doen. 't Welk doende: enz. Deventer den Mei 1851. Men verneemt dat er in Gelderland en naburige Provincie^ onderscheiden adressen in omloop zijn en veelvuldig getee en worden, tegen de belastingen op de accijnsen en het perso neel. Een dier adressen, ons onder de oogen gekomen, en gerigt aan Z. M. den Koning, aan den Minister van Pinan- tiën en aan de 2de Kamer der Stateo-Generaalis van en navolgenden inhoud De bewoners van het platteland in Gelderlanden in al die provinciën, waar eveneens de bevolking verspreid uit een woont, worden op eene ondragelijke wijze gekweld, oor de Belastingen op het Gemaal en Geslagt en door die op ie Personeel cn de Patentenin zoo verre deze laatsten toepas selijk worden gemaakt op landbouwers-paarden. Lij zaam heid en onderwerping aan de wetten des landshgge" het karakter der plattelands bevolking, en daardoor heelt men slechts bij de eerste invoering openlijk verzet tegen deze wetten te betreuren gehad; maar krachtig werkte daarbij .tevens de algemeene overtuiging, dat die wetten te onzinnig waren in hare toepassing op het plattelandom lang in stand te kunnen blijven en dat bij de eerste der zoo vaak

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1851 | | pagina 2