Cicssneaagitle HSérlgtesa. tomm gebouw zal begeven, zal daar door de commissie ontvangen! en onder het aanheffen van God save the Queen door een koor van zangers, naar den troon geleid worden. zij aldaar gezeten is, zal prins Albert, aan het hooi er commissie aan Hare Majesteit een kort verslag voorlezen van het tot dus verre verrigte, waarop de Koningin zal an woorden. Daarna zal het oudste lid van het corps diploma tique aan Hare Majesteit eene aanspraak houden namens e vreemde natiëndie tot de tentoonstelling hebben bijgedra genwaarop mede door de Koningin zal worden geantwoord. Eidelijk zal de aartsbisschop van Canterbury een gebed doen om den zegen des hemels over deze onderneming af te smee- keh waarna door het koor een lofzang zal worden aange e ven. Alsdan zal de Koningin met haar gezelschap en gevog, voorafgegaan door de commissarissen en onder het spelen \an marschen op de tentoongestelde orgels een statigen rondgang door het geheele gebouw houden, en, naar den troon te ruggekeerd, de tentoonstelling geopend verklarenwaarvan aan het publiek door het steken der trompetten én door een koninkklijk saluut van eene in Hydepark geplaatste batterij zal worden kennis gegeven. Te gelijkertijd zulleu de tot dusver gesloten deuren van het gebouw worden geopend waarna de Koningin met dezelfde statie naar haar paleis zal terugkeeren. Yolgens eene specifieke opgave van den heer Rafter superintendent der groote tentoonstelling, is het getal der 8938 tot den 19 April ontvangen en ontpakte buitenlandsche goederen uit de volgende landen of steden herkomstig: België 1039; Brazilië 1; China 231; Denemarken 59; Egypte 41; Frankrijk 2913; DuitschlandOostenrijk 631; Hannover 11; Hamburg 120; Lubeck 3; Oldenburg 3; Beijeren 83; Baden 2; Hessen 100; Nassau 14; Pruissen 1059; Saksen 142 Saksen-Meiningen 5, Wurtemberg 134; Frankfort 36; - Griekenland 18; Holland 225; Italië: Napels 2Rome 26 Sardinië 84; l'oskane 93; Mexico 4Nieuw-Granada 1; Peru 4; Perzië 1; Portugal 105; Rusland 25.0; Spanje 228; Zweden en Noorwegen 24; Zwitserland 152; Tunis 202; Turkije 2; Yereenigde Staten 878 Westelijk Afrika 9; Hayti 2, Societeits-Eilanden l De Engeische koloniën hebben het volgend getal goederen te zamen 1111, bijgedragenNieuw Zuid-Wallis 12; Zuid- Australië 29; van Diemens-Land 8; Nieuw Zeeland 2] Ber muda 4; Canada 345; Kaap de Goede Hoop 36; Ceylon 10 Hong Kong 19; Indië 436; Malta 49; Nieuw Brunswijk 2; Nieuw Schotland 35; St. Helena 4; Antig ua 1Bahama 8 Barbados 3; Britsch Guiana 12; Montserrat 2; Grenada 1; Trinidad 21. In ons No. 15 wordt melding gemaakt van een adres van Bestierderen van het wéés- en kinderhuis te Deventer aan de 2de kamer der Staten Generaaltegen het ontwerp van ge meentewet. In het Bijblad der Ned. StaatsCourant 18501851 II wordt de hoofdzakelijke inhoud daarvan medegedeeld. Daaruit blijkt, dat Bestierderen zich wel kunnen vereenigen met de bepaling dat de Rekening van Gestichten, daar be doeld, door het stedelijk Bestuur afgenomen en Bestuurderen door hetzelve worden benoemd, maar dat zij het onmogelijk achten een staat van begrooting op te maken voor de alimen tatie van een geheel onzeker personeel, en dat zij het wen- schelijk oordeelen dat de vervulling van eene vacature in het Bestuur niet geschiede dan uit eene voordragt van de fungerende Bestuurderen, op grond van onderlinge verantwoordelijkheid. Plet Bestaur der Afdeeling Zwolle van de Overijsselsche Maatschapgij ter bevordering van LandbouwTuinbouw en Veeteeltbrengt voorjoopig ter kennisse van de belangheb benden, dat door haar te Zwolle op Donderdag den zesden November 1851 zal worden gehouden eene Tentoonstelling van Landbouw, Tuinbouw en Veeteelt, waarvan de plaatsing en het uur der opening nader zullen worden medegedeeld. Ter mededingingnaar de bij deze Tentoonstelling uitge loofde of nog uitteloovene premien zullen worden toegelaten alle landlieden woonachtig in de Afdeeling Zwolle en in zoodanige Afdeelingendie hun verlangen daartoe aan dé Afdeeling Zwolle kenbaar zullen gemaakt hebben. 2. De voorloopig uitgeloofde premien zijn Van wege de Afdeeling Zwolle, 1°. Voor de drie schoonste melkkoeijen van eenen eige naar mits zich minstens drie partijen ter mededinging heb ben voorgedaan. ƒ25.00 qo Z°°r de schoonste dragli!?e melkkoe'boven de3 jaar «15.00 Voor het zwaarste varken van gekruist ras 5 5.00 ia l°0r ^es^e ploeg °P zandgronden 5.00 Voor de beste ploeg op kleigronden 5.00 Van wege den Heer Kommissaris des Koniogs in de Provincie Overijssel 1° Voor de schoonste ën zwaarste in Overijssel vetgewéide Poe 20.00* 2° Voor het schoonste in Overijssel aangefokte merrie veulen 10.00 3° Voor het schoonste aangekochtte merrieveulen 10.00 4° Voor het schoonste aanhouders vaerskalf 10.00 Van wege den Heer van Fridagh, lid der Gedeputeerde Staten van Overijssel. 1° Voor den schoonsten anderhalfjarigen stier (fijnheid van kop hoornen en leden vooral in aanmerking nemende) 15.00 2° Voor de schoonste auderhalfjarige pinkvaers 10.00 3. Van zoodanige premien, welke alsnog mogten worden uitgeloofd zal de Afdeeling kennis worden gegeven. 4. Ingeval er premien mogten worden uitgeloofd voor gelijk soortige voorwerpenzullen de hoogste premien in de eerste plaats en van gelijke premien de eerste uitgeloofde het eerst worden uitgegeven. 5. Indien de Commissie van oordeel mogt zijn, dat voorwer pen welke men ter mededinging of op de Tentoonstelling mogt willen inleveren daarvoor niet kunnen worden toege laten staat het haar vrij die te weigèren. Zwolle, den 28 April 1851. liet Bestuur der Afdeeling Zwolle voor?ioemd J. B. HELM1CH L. Voorzitter. M. S1CHTERMAN, Secretaris. Te Berlijn bestaat een Curatorium voor de stedelijke verlichting," wel te verstaan met gas. 't Heeft prinsen en princessen gestormd op Londen af. Bij ons, in 't wijze Nederland, wordt niet alleen aan de Tweede Iiamer gepetitioneerd, maar ook aan den paus.De uitpom- pers van de Haarlemmer meer schijnen bang, onder, ais zij droog mogt worden, op zwart zaad te zullen zitten. Te Delft is een buis afge brand en eene 7éjarige vrouw daarbij omgekomen. Een reizend üuitsch muzijkant heeft zich, wegens geldgebrek, bij Driebergen door een spoortrein laten overrijden. Liet verschil lusscben den graaf v. Bijland en een boog geplaatst persoon (geen torenwachter) is afgedron ken. Dij is kommandeur van 't 'Eiken kroontje geworden en zal com- missaaris des konings in Z. Holland blijven. Prins Hendrik is met de Cycloop naar London vertrokken. De Dijn- en IJsselstoom- bootmaatschappij beeft in 't afgeloopen jaar 6727 centenaars goederen meer vervoerd dan 't vorige jaar. Pen 22 April zijn te Amsterdam de eerste peulen ter markt geweest. Te Coevorden beeft een twec- beenig ongevederd dier (een inensch raag men hem baast niet noemen) een spint aardappelen cn S pond roggenbrood achter elkander opgegeten. Een schip vol levende- gedierten is te Amsterdam aangekomen zijnde 'een geschenk van den ex-gouverneur-generaal van O. Indie voor den Apen tuin. In Frankrijk zal bet viervoetig vee geteld wor gen. Mejufvrouw van Munster te Zwolle zal door haar neef van. slrooboeden voorzien worden. Te Delft is een speldefabrijk opgerigt. Te Zwolle staat een school voor afgescheidenen en 2 dito voor I\. K. opgérigt te worden; ter bevordering van verdraagzaamheid!! Anders denkenden zullen daar niet weinig verketterd worden. In dc Zuider- kerk te Amsterdam is een oude vrouw van den stoel gevallen en heeft het been gebroken. Te Rouaan is een pastoor van den preekstoel gevallen en heeft den nek gebroken. Te London is een arbeider in eene bierbrouwerij in een kuip porter gevallen en verdronken. Een Deensch Israëliet is in den adelstand verheven. Op 15 Julij zal door het fransche gouvernement de leverantie van 36 millioen sigaren aan besteed worden. Dc keizer van Marokko heeft wegens pecuniëlen nood zich de bezittingen van eenige zijner rijkste onderdanen toege ëigend. Een gemakkelijk middel op de schatkist op te lappen. Te Tuchel (Pruissen) heeft zich eene vereeniging gevormd om voor de Chinesche bekeerlingen kousen le breiden. Men meent dat aan iels dergelijks bier le lande door de Heeren Suringar, Heldring enz. gedacht wordt. Ter gelegenheid der tentoonstelling zal le London eene ver zekering-maatschappij tegen zakkenrolderij worden opgerigt h 1 schelling per hoofd. De koning van Griekenland is na eene afwezigheid van 7 maanden naar zijne Staten teruggekeerd. De 2e kamer zal den 6 dezer weder bijeenkomen, en in de eerste plaats beraadslagen over de schadeloosstelling aan de voormalige le kamer. Mogt het volk in dezen uitspraak doen dan zou die belooning zeker frappant zijn. De gewone gebeden in de kerken voor de interessante positie van II. M. zullen eerstdaags weder aanvangen. Men wil dat II. M. npg voor haar ver jaardag, 17 Junij, in 't Vaderland zat terugkeeren. Met fransche Ier/er zal in kurassen van gegalvaniseerd gom-elastiek gestoken worden, •twelk voor alle kogels ondoordringbaar is., Prins Hendrik is bereids met koningin Victoria naar de tentoonstelling geweest. -Mijnheer <m lilevrouw Robin hebben voor bet Engeische hof gegoocheld. De ko ning zal heden avond te Amsterdam de komedie bezoeken. De Mtms- ter°Thorbecke is in N. Brabant en Limburg met de ondubbelzinnigste bewijzen van hoogachting en toegenegenheid ontvangen - De eerste kamer heeft met 19 tegen 11 stemmen beslist dat de Heer Tonckens, door zijne herbenoeming tot kantonregter, beeft opgehouden lid der kamer te s zijn Volgens het Zondagsblad vechten de Hollandsche boeren 10 Amerika legen de Hottentotten. - Een bejaard Heer zoekt een meisje van 50 jaren tot zijne vrouw. De koning wordt Woensdag e. k. op bet Loo verwacht- aldaar is den 26 April de eerste steen gelegd aan de konink lijke school door Jhr. van Bronkhorst, in tegenwoordigheid van twee zijner mede-Commissarissen, de Heeren G. J. Mulder, Iloogleeraar te Utrecht en Baron van Verschuer, schoolopziener in het le District van Gelderland, (zijude Dr. Simons afwezig) van de Ilceren Burge-

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1851 | | pagina 3