- VOLKSVERMAKEN. lieHgSess. het standbeeld van Willem II, en krijgen een »Art cKrétien" op den koop toe. Men leze blz. 7 over het Hemelverdie- uende k-olossale kerkenbouwen enz. Het franseh-hollandsch ware geschikt tot een vertatingsboek voor de jeugd, ware het niet dat haar gezond verstanddoor die dweeperijen be dorven zoude worden. Een onzer correspondenten uit Gelderland zendt ons het volgende berigt uit Noord-Amerika van zijn zoon: Toen ik in 't najaar van 1849 door de liefdadigheid van een paar bemiddelde menschenvTienden naar de Yereenigde Staten van N.-Amerika werd overge.holpen om tiaar door den landbouw mijn fortuin te maken en na eenc gelukkige zeereis van 6 weken, daar gekomen zijnde, was mijn geld bijna ten einde. Ik had ecn aanbevelingsbrief aan den predikant YV... te Al bany, welke mij een dollar ten geschenke deed om per spoor tot Auburn te kunnen komen, omdat W... mij, daar het in .December was, geen werk konde bezorgen. Te Auburn kreeg ik werk als boerenknecht, hetwelk mij zeer verheugde, cn daarenboven nog 75 dollars jaarlijks en alles vrij. Toen het jaar met December 1850 ten einde was, wenschte ik gaarne meer te kunnen verdienen maar mijn meester wilde mij niet meer geven, omdat het winter was. Ik ging weg, en ging toen ruim eene maand bij Nederlanders te Auburn een gering kostgeld verteren. Na dien tijd kwam een ander mij opzoe ken mij vragende, of ik hem wilde dienen. Ik nam zulks aan voor 90 dollars en weder alles vrij. Nu dien' ik daar en moet, met behulp van twee paardeneene zaagmachine drijven om zware boomen tot kageheihout te zagen cn des zomers helpen hooi en zaad maaijen. Ilet is hier voor een ieder, die iets geleerd heeft, wat het ook zij, een zeer goed land en vooral ook voor dienstmeidendie verdiénen 52 dollars jaarlijks, indien ze met vee kunnen omgaan, en een weinig naaijen en breijen verstaan. De meeste huizen zijn hier van planken; maar ze zijn zeer mooi en netjes gebouwd, of het kleine paleizen zijn want in de meeste huisgezinnen lig gen tapijten op de vloeren. Ook zijn er nog vele gebouwen van steen, en natuurlijk zijn deze nog veel fraaijer. In den grond van mijn meester zitten van die fraaije steenen van 8 tot 4 ellen in 't vierkantdaar worden hier de voornaamste huizen en kerken van gebouwd en loch is de grond boven mate vruchtbaar. Ook is het alhier niet eenzaam overal vindt men woningen en landhoeven verspreid. Ik woon thans 5 Eng. mijlen van Auburn, niet ver van den spoorwegdie van Albany naar Buffalo loopt. In Auburn waar de genoemde spoorbaan doorgaat, vindt men 6 prachtige kerken en allen met orgels versierd. Ook vindt men er het groot gevangenhuis van den Staat New-Yorkwaar thans over de 700 gevangenen in zitten. Het is hier een land dat floreert, men bouwt, men maakt spoorwegen, kanalen enz., ja, de gansche volks menigte is er steeds in beweging. Dus bestaat er nog een gezegend land, waar men ziet: dat de arbeid den mensch zoekten niet (zoo als bij u) de mensch den arbeid. (Z. B.) Naar men verzekert moet er ernstig sprake zijn van een plan tot aansluiting der Nederlansche spoorwegen met die van België te Antwerpen. Door deze aansluiting zou Nederland met België niet alleen, maar ook met Frankrijk, en het net van spoorwegen in Duitschland vereenigd zijn en wij mogen dus het opgevatte voornemen in het belang v.an handel cn nijver heid gelukkig achten. Hiermede zoude ook in verband staan, de beschikking, welke de Minister van Binnenl. Zaken onlangs ten aanzien van een gedeelte van het personeel van den Waterstaat genomen heeft, en moet den heer J. VV..Conrad,- Hool'd-ingenieur van den Waterstaat te Maastricht, bepaaldelijk belast zijn met de leiding der werkzaamheden voor het opmaken van het ont werp van dezen spoorweg. Bij Koninklijk besluit van 21 April, is aan M. J. Appelius wed. van J. A. van Lanschot Hubrecht, in leven ontvanger der in- en uitgaande regten en accijnseo en entreposeur te Deventer, een pensioen verleend van f 1483. Men wit weten dat onze gezant te Londen graaf Schim- melpenninck zijn ontslag genomen heeft en in Mei definitief uit Engeland terugkeeren zou, terwijl als zijn opvolger ge noemd werd baron Benlinckgezant te Brussel. Anderen mcenen, dat eerst de terugkomst van den Heer Rochussen ui worden afgewacht. Overijssel is alles eigen behalve volksvermakenvan waar dat, is de burgerij er afkeerig van? geenszins! Is de regering j er tegen, wij weten het niet, zeker is het echter, dat alles l wat strekken kan om zoodanige onschuldige vermaken teaPn te gaan wordt toegepast. Vel heeft men sedert korte jaren te Enschede, eene hard draverij met pa a rden gehouden door particulieren opgeri°t onderstand en aangemoedigd. an de Dedcmsvaart eene hardrijderij op schaatsen in na- vo ging waarvan er in 1850 ook eene te Zwolle plaats had. - u had men hoop dat te Zwolle eene Tentoonstelling van an bouwvoortbrengselen van wege de Maatschappij tot be- vo.r ering van landbouw enz. in Junij aanstaande alhier zoude p aats hebben, ook al weer mis; de burgerij en de platte- anc ewoners spitsten er zich op, doch te vergeefs;, geen onsc uuiig volksvermaak alzoo; wat zou er de reden van zijn wij weten het nietmaar gelooven gaarne dat daar- c ooi bij de burgerij lusteloosheid ja onverschilligheid zal on s aan die alweder tengevolge zal hebben, dat de Maat- sc appij bovengenoemd, spoedig gezegd kan worden te iiebben BESTAAN' (Overijss.) fEHDAïïï23 April. Heden morgen zijn de stem- ru jes geopend van kiezers in het 2de hoofd-kiesdistrikt cezei stad ter benoeming van een nieuw lid in de Proviciale Maten van Noord-Hollandin plaats van den heer mr. J. Z, de bruijn Kops. ciri de achthonderd en tweeëntachtig kiezers in dit hoofd distel kt kwamen vierenzeventig biljetten in. Drie daarvan waren van onwaarde en alzoo de volstrekte meerderheid zesendertig stemmen. Van de geldige stemmen ontving de heer mr. J. Heems kerk Az. 38, en is alzoo met achtendertig stemmen benoemd tot hd der Proviciale Staten van Noord-Holland. [Ecu treurig bewijs van de geringe politieke belangstelling <.ei Amsterdammers. Moge de leeuw uit hun wapen door een uil en eene slaapmuts vervangen worden Een Aurerikaanseh luchtreiziger is bezig niét liet vervaardigen van een monster-b-dlonwaarmede bij rondom dei» aardbol wil vliegen. Zoo bij maar niet naar de Maan belandteven aU zoovele andere hoogvliegers! Voor bet eiland Sardinië worden landverhuizers ge vraagd, genegen van de Ituliaansehe staatkunde te profiteren. °üe la Marti tie. schijnt in Frankrijk weer nicer bi gunst te komen. Éene groole partij wit zijne kandidatuur bij de aanstaande 'presidentskeuze voorstaan. Te Delft lieetl ecu schoolmeester zijn vijftigjarig school- mceslerscbap gevierd. - Te Amersfoort is een artillerist gesneuveld door bet behiedaninicr vocht. Iemand die twee jaren stom is ge weest, heeft plotseling zijn spraakvermogen terug gekregen en is thans druk met zalvende predicalies Ie boudeu; zoo wordt uit Smilde ge schreven. liet riekt verbazend naar Afgesclieidendom of andere dwee- perij. Te Rotterdam zijn op een dag 4000 elften aan den afslag ge weest. Men voorspelt hieruit een overvloedig znlrnjaar. De uitvoer van bloedzuigers uil Rusland is voor 6 jaar verboden. Mogten er van bier wat been mogen gestuurd worden. Den 1 Mei des namiddags tc 1 uur zal de Loodcnsclie tentoonstelling door Victoria geopend worden. In de Kaapkolonie is eene verbazende hoeveelheid st.. (guano) ont dekt.De fransche president is in de Chari-vari ten toon gesteld. Onze'koningin zal ziel» in 't begin van Mei naar Baden begeven om de kuur te gebruiken en zal het zomer te ISizza doorbrengen. De Ko ningin (der keulsche stoombootmaatschappij) beeft le Arnhem ccne kleine scheur gekregen, zonder verdere ongelukken. Volgens de 's Grav. N. B. zou er thans ernstig sprake zijn van de aftreding des ministers van justitie, ten gevolge het ongunstig onthaal dat het wets ontwerp op het regt van vcreeniging en vergadering in dc afdeelingen der 2e kamer ondervindt. De ex-minister Baud gaat ook naar Lon don. Hij heeft zoolang van een glazen huis gedroomd, dat hij nu ook eens een glazen paleis zien wil. Overigens worden cr de knapste afzet ters van Europa vei wacht. Of de ex-minister van Hall er ook zal ko men schijnt nog onzeker. 's Rijks middelen hebben in de 3 eerste maanden van dit jaar bijna een millioen meer opgebragt dan in 1850 over 'l zelfde tijdvak. De hatelijke patentbelasting zou bierdoor dus ge makkelijk kunnen vervallen; doch wij twijfelen of de nijvere burger van dit forluinlje wel veel merken zal. De griffier bij liet kanlongeregt te Zierikzee is wegens geldafpersing tot eene maand gevangenisstraf ver oordeeld. Binnen 4 dagen zijn te London 18 schepen met ijs uit het Noorden aangekomen. De commissaris des konings in Z.-Holland staat gepensioneerd Le worden. Een prinsje ,van Saksen NVeimar zal niet ecu Wurlcmburgsch prinsesje trouwen. De geheimzinnige vitriool- spuiters gaan te 's llage voort de. dameskleedercn te bederven.Aan den Rijn klaagt men over de ontzettende menigte meikevers welke ziel» daar vertonnen. Prins Metternicli zal weer Le Weeneu gaan wonen, 't Kan vcrkeer'ën! Prof. Licbig ontkent op chemische gronden de zoo boog opgevijzelde kracht der Goldberger kettingen. Voor ver schillende regtbankèn zijn weder processen wegens de onzalige postwet aanhangig. De gó'cde burgers worden met de kosten daarvan gebene- fieieerd. In N.-Braband is de landverhuizing naar N-Amerika weder in vollen gang. Een transport van 162 personen is reeds te Rotterdam aangekomen. Zoo wordt meer en meer litl nijvere deel des volks door het verderfelijk belastingstelsel verdreven, om slechls rijken en armen over te laten. 20 21 22 23 WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens S ure. April 37 palm 1 duim. 37 1 37 3 37 3 24 April 37 palm 5 duin», 25 37 5

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1851 | | pagina 3