Bessie lig de ISerigteu. rijn regtmatig gebied kent, en magtig is te handhaven. Kos tersknechts, die de gestoelten openen, verwaarloozen mede niets om hun gezag zoo veel te doen gelden en uit te rekken als het immer doenlijk is. Ze matigen zich niet zelden eene soort van gebied aan, over degene, daar ze van leven moe ten en die ze verpligt zijn te dienen en ik twijfel of er veel fatsoenlijke lieden van beide seksen gevonden worden die over de trotsche en bitse bejegeningen van dat volkje niet te klagen hebben." koorts wordt daarbij ter sprake gebragt in 'hoever men regt heeft, na het tweede zingen, bij 't begin der preek, op ledig zijnde vaste plaatsen te gaan zitten. Hoewel wij de plaatsinrigting onzer Hervormde kerken hoo- gelijk. afkeuren, niet alleen om de onchristelijke afscheiding van zoogenaamde grootelui-gestoeltenmaar vooral omdat alleen voor geld eene geschikte plaats te krijgen en ieder dien deze schatting niet convenieert nagenoeg van de open bare godsdienst uitgesloten is, willen wij ons echter in deze tpedere materie niet gaarne als regters opwerpen. Wij gelooven echter dat wij moeijelijk. zouden te bewegen zijn Zoo wij eenmaal op eene ongebruikte plaats gezeten waren en niemand hinderdendie op 't enkele commando van een hondenslager te verlaten. Ons aan de kleerep komen zou hij toch wel niet durven, althans zou eene wettelijke aanklagt daarvan hem zuur kunnen opbreken, en 't schandaal dat hij mogt verkiezen tc maken zou op zijn eigen hoofd terug komen. Mogt de mildere geest des tijds zich ook op de midde!- eeuwsche plaatsinrigting der Hervormde kerken doen gelden 1 [Wij zijn verzocht het onderstaande adres, dezer dagen aan de 2e kamer gezonden, mede te deelen. Ofschoon wij hier door niet geacht willen worden in allen deele met hetzelve in le stemmen, meenden wij echter dit verzoek niet te mogen weigeren gedachtig dat de publieke zaak publiek moet be handeld worden. Red.] Aan de Tweede Kamer der Staten Generaal. De ondergeteekenden allen ingezetenen van het Arrondis sement Zutphen Prov Gelderland geven met gepasten eer bied 1e kennen, dat zij met bevreemding en leedwezen ken nis hebben genomen van een wetsontwerp van 26 Maart j.l. bij de Tweede Kamer der Staten Generaal ingediend de strek king hebbende eene verbindtenis te bekrachtigen, waarbij ten hehoeve eener landbouwschool over het gebruik en de inkomsten der Rijks domeinen, verbonden aan de opgehe ven koninklijke Stoeterij te Borculo, voor een tijd >an vijftig jaren om niet wordt beschikt. Zij achten zich hier niet geroepen het nut dat uit eene dusdanige onderneming op den voorgestelden voet ingerigt, op zich zelf beschouwdkan voortvloeijen te betoogen of te betwisten, maar zijn van meening dat de voorgedragen mid delen om dat doel te bereiken, niet kunnen worden gebillijkt. Zij zijn va ft oordeel dat het de roeping van den Staat niet is in ondernemingen van den aard als die welke hier bedoeld wordt eenig daadwerkelijk aandeel te nemen. Het gelijke lijk verleenen van de meest mogelijke vrijheid en gemakkelijk heid aan particulieren om datgene tot stand te brengen wat zij vermeenen nuttig en noodig te wezen, het opruimen zoo veel mogelijk van alle beletselen welke hun daarbij in den weg kunnen staanhet zorgen dat daardoor de belangen of regten van anderen niet worden gekrenkt; ziedaar, waar toe volgens hunne meening de werkkring van den Staat be paald is. Adressanten deelen dan ook ten volle de overtuiging der re gering, uitgedrukt in de memorie van toelichting bij het gemeld wetsontwerp gevoegddat de oprigting eener land bouwschool door de zorg van bijzondere personen boven de meer onmiddelijke bemoeijingen van den staat tot in stand brenging van zoodanige inrigting de voorkeur verdient, maar kunnen daarmede moeijelijk den grondslag overeenbrengen waar het wetsontwerp op rust. Die grondslag toch is de afstand om niet van twee hon derd en zes en twintig bunders gronds, van meestal zeer goede geaardheid, alsmede van de gebouwen daarop staande, en zulks voor een tijdvak van niet minder dan vijftig volle jaren gedurende welke er bijna twee menschengeslachten zullen zijn voorbijgegaan: zoodanige afstand komt hu n voor meer te zijn dan eene 5 betrekkelijk geringe ondersteuning'* zoo als de regering dit noemt. Het belastbaar inkomen der bedoelde goederen moge vol gens de kadastrale opgaven, niet meer dan /3584 ,85 bedra gen elk die met de tegenwoordige steeds stijgende waarde van die gronden ook maar van verre bekend is, zal moeten erkennen dat zij in staat zijn bijna het drie dubbele bedrag af te werpen en bij eventuele veiling welligt meer dan twee tonnen gouds zouden gelden, welke penningen even als de koopprijs der andere domeingoederen aangewend wordende tot amortisatie van schuldop eene wijze zouden besteed w®fdenwaarbij elk ingezeten zijn voordeel zoude vinden. Maar er is een ander grooter bezwaar in het wetsont werp gelegen. De ondervinding heeft bewezen dat elke onderneming van dien aard, welke niet in staat is uit eigene middelen te bestaan, en die ondersteuning uit den staat be hoeft, ook ondanks die ondersteuning te gronde gaat, of door gedurig vernieuwden onderstand kunstmatig in het leven moet worden gehouden. Adressanten meenen dat de geschiedenis der koloniën van weldadigheid nog wel zoo versch in het geheugen zal liggen, dat het hier voldoende zal zijn slechts even op dit punt gewezen te hebben. e regering schijnt zelve niet geheel vrij van deze vrees, mmeis zegt zij in hare memorie van toelichting «overigens oopt men zal de onderneming uit eigen middelen kunnen p estaan. - £)e Regering heeft dus daartoe slechts hoop geene zekerheid, zelfs geen gegrond vertrouwen. Eene loop ie zoo ligt kan lalen, en die adressanten zoo zeer vree- Z.en a^j (alen dat zij nog liever den geheelen afstand f ei et oelde gronden voor altijd zouden zien, mits er later nimrnei van nadere subsidies sprake mogt zijn dan den tij- e 'j ten alstand voor vijftig jaren, met die subsidies in het verschiet. J Het is om deze redenen dat adressanten eerbiedig verzoe- en cat de 1 weede Kamer der Staten-Generaa! het voor- ge lagen wetsontwerp niet moge aannemen, of wel zoo zij on\ei oopt mogt besluiten hare goedkeurende stem daaraan c>. t-CC ^!"enhetzelve alsdan in zoo verre te wijzigen dat de aa ze erheid. erlang®, geene latere aanvragen om onder- s euning te vreezen te hebben al moest die zekerheid dan oo met den altijddurenden afstand van die goederen wor den gekocht. 't Welk doende den tienden April des jaars een 8 Azend achthonderd één cn vijftig te Groenlo, (Gcteekend) Bijleveld, Controleur van 's Rijks belastingen. YV. A. Roelvink, lid der Staten van Gelderland. H. J. Swaving, lid der Staten van Gelderland. Aak Doren oud Majoor van het O. 1. leger, etc. J. Schindler geneesheer. L. Lasonder. H. Willink. H. H. Paschen. B. A. Roelvink, lid der Staten van Gelderland. J. H. Lindeman. Ten Bokkel Hcinink. C. Cremer. In Duitscbland lieerscht thans eene politieke windstilte. Ilanover en de Rijnstreken worden door rondreizende Jezuïtcn bezocht, die in den biechtstoel vooral niet de leederste huis9elijke omstandigheden der leeken trachten bekend te worden; tot groole ergernis, der verlichte katholijken. Frankrijk is van een nieuw ministerie verlost, dat ech ter een zwak schaap schijnt te zijn en geen lang leven voorspeld wordt. De bekende Joliann Ronge is te London met eene gescheiden gene- raalsvrouw getrouwd. In Engeland gaan velen tot de katholijke gods dienst over; dezer dagen onder anderen vier geestelijken van de Angli- caansche kerk. Bij de 2e kamer zijn eenige adressen ingekomen ón\ de tappers en kroeghouders hooger te belasten en de belasting der bier brouwerijen gemakkelijker te maken. Graaf Schimmelpenninck is naar London teruggekeerd; bet geschil omtrent bet "traktement is ge modderd. Het rapport der geneeskundige staatscommissie zal gedrukt worden. Dal zal helpen! Door de Vereeniging van Hervormde pre dikanten in Zuid-Holland is de vraag voorgesteld: Is bet goed dat de predikanten deel nemen aan staatkundige bijeenkomsten ter bespreking der verkiezingen voor de staten-gencraalde provinciale staten en der gelijke? Wij zouden meenen dat een predikant in allen gevalle een trouw staatsburger dient te zijn. Prof. v. Swindercn te Groningen is overledeniemand die van zijn rijkdom een zeer waardig gebruik maakte. Door bet groot getal militairen die van bet staande leger bij de Oost-Indische diénst overgaan, is er gebrek aan dienstdoende sol dalen en worden bij sommige korpsen* de plaatsvervangers van 1849, die zich met onbepaald verlof bevinden, opgeroepen. NVeder zooveel nuttige handen aan de nijverheid onttrokken, om de algemeene ar moede te vergrooten. Volgens Potsdammer waarnemingen zullen we dit jaar een warmen, droogen, zomer hebben. De zalm wordt hoe langer boe schaarschcr. Te Lekkerkerk is er een voor f 22 verkocht. Pater Malhew heeft in N.-Amerika reeds bijna 6 miliioen personen lot bet matigheids-genootschap bekeerd. Men verwacht hem nog altijd te Schiedam. Jennij Linds eerste concert te N. Orleans heeft f 50,000 zuivere winst opgebragt. Te Brussel is eene politieke kaart van Bel- gie verschenendie de heerschende politieke kleur der verschillende districten aanwijst. Zoo er zulk eene kaart van ons land bestond zou ons distrikt (de zetel der heftige liberalen, volgens zeker bekend docu ment) gewis in 't rcod prijken. Prof. Bleekrode zal naar de London- sche tentoonstelling gaan, om bevindingen voor 't Handelsblad te doen. De gouverneur-generaal Rocbussen is drok bezig zijn, in korte jare* gewonnen kolossaal vermogeo te gelde te maken. De herten uit bet

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1851 | | pagina 3