©sa staats onbeschaamdheid der/voorstelling. Is dat een geschenk wan neer de staat bemerktdal hij een deel zijner burgers boven mate belast heeft, zoodat zij onder dien last verkwijnen, en zij dus zelve in plaats van bate schade lijdt, én tot dat inziet gekomen, di*n last tot zijn eigen voordeel vermindert? Wanneer er twee tot het dragen van gelijke lasten verpligt zijn, maar het pak van den eene ongelijk veel zwaarder is dan van den andere, en men herstelt die ongelijkheid, staat dat gelijk met diefstal en roof, zooals het nemen uit den zak van dén eene om het aan den andere te geven? Waarlijk de redenering is stout. Eet inkomen der nijverheid is belastzoodat zij er onder kwijnt, de renten zijn geheel onbelast; maar 'hier eenige verandering in te brengen de nijverheid voor een deel te ontlasten en de renten eenigefmate te belastendat is onregt. Men moet wel blind zijn van het coupons knippen, om de zaak zoo in te zien. 11 Hagenaars en haagsche practizijns zijn sterk voor appel leren. Want zij kennen alles wat om en bij hen hoezeert wel zoo stel, dat alle mogelijke appellen naar den Haa« moeten worden getrokken. Zij zijn clan ook zeer voor de invoering van appèl bij de hoogore strafzaken. Er vlieden altijd splinters af. Zij zijn ook tegen provinciale hoven. Want waarom zouden de provinciën er wat van mee heb ben: Alwat róndom den Haag ligt, tot .aan de grenzen van het koninkrijkje, zijn provinciën. Wij in onze onnoozcl- h£1,jGn geacht, dat de regterlijke organisatie eene voortreffelijke gelegenheid zou aanbieden om de academie van Utrecht of van Leiden in te korten tot een athenaeum, en clcn Eoogen raad in de plaats te geven. Dan hadden nog des te eer alle geregtshovcn kunnen wegvallen. Wat blieft je? t Haagje zou iets afstaan? Neen, clan ken jelui 't Haacjc niet. Liever alle appellen naar den Haag, alle zonder on derscheid. Evenwel gcene appellen over staatsregt, versta jelui? Ook geenc processen over staatsregt. Dat komt niet te pas. Wij in onze onnoozclheid hadden wel eens gedacht, dat bij voorb.- strafregt en personenregt onder het staatsregt behoorden. Kan wel waar wezen maar er behoort méér onder. Daar moet vooral de regterlijke magt niet hare vurige vingers afblijven. Komen er dan van zulke zaken geenc appeilen naar t Haagje, dat hoeft ook niet: want dan wor den ze allemaal, zonder appél, aanstonds in T Haagje uit<*e- wezen aan de lessenaars der pcnnelikkers die men te vriend moet houden. Waarom toch zouden die minder te vertrou wen zijn dan de regterlijke magt? Ze huizen immers ir> 't Haagje zelf, cn hebben er veel beter verstand van dan die pruiken en heffen overal in nesten cn gaten. Dat zulke pruiken oordcelen over geld, eer, leven en dood van per sonen, mag nog heenbruijenmaar over aangelegenheden van staatsregt, dat zou te dwaas wezen. Daarover zijn de na tuurlijke regters juist die ambtenaren die er in betrokken en zelve partij in zijn. Compliment aan Den jeune Premier van 't Regtsorakeldat wij in onzen Larochefoucauld lezen, Max. 416: On peut être plus fin quhin autre, mais non pas plus «fin que tous les autresf t Welk wij voor sommigen onzer geëerde lezers aldus ver talen Men kan leeper zijn dan een ander, maar niet ieeper dan de hcele rest." Ter gelegenheid van de groole tentoonstelling, heeft zich een comité voor conferenticn en ter evangelisatie onder de te Loncfen verwachte buitenlanders gevormd. Daartoe zullen gods dienstige voorlezingen gehouden worden, de II. S. en evan gelische boeken en traktaatjes uitgedeeld en de zendelingen onder de vreemdelingen, worden gezonden. Tot dit doel zullen geschikte lokalen van Mei tot October worden afgehuurd, waarin men Engelsche en buitenl. tijdschriften zal vinden. Men acht dit eene geschikte gelegenheid die niet ligt zal wederkeerenom vele goede zaden te verspreiden van ver broedering en toenadering in gódsdienstigen zin. De dienst van de heeien N. Roue! F. Monod en Arrnand Delille is daartoe bepaaldelijk uit Frankrijk ingeroepenDuische pre dikers en ook ItaliaanscheSpaansche en Zweedsche zullen daartoe worden aangezocht. Reeds zijn verscheiden groote kapellen aan het comité afgestaan voor eene dienst voor vreemdelingen daags. Op deze wijze zal men hen die hun geld verreisd hebben eene geestelijke vergoeding pogen te be zorgen, Al de inachineriën zijn thans is het gebouw der tentoon stelling in orde gebragt. Het aantal uit het buitenland ontvangen eollis bedraagt thans 7700. bijna al deze produ-kten zijn handels-artikelen. Onder de voorwerpen die voorloopig de meeste aandacht hebben getrokken behooren eene zeldzame collectie wapenen uit Frankrijkvazen en canclelabres uit Holland en zeer schoone geweren en pistolen uit België. Voorts eene prachtige groep van marnier voorstellende een paard door een tijger aangevallen wordende, ecoe andere groep Satan en den Aarts engel vertoonende, alsook de bachante waarvan de inzender onlangs te Parijs met het ordeteeken van het Legioen van Eer is begiftigd. De plaatsing der voorwerpen geeft overigens nog tot vele mocijehjkheden en kleine twisten aanleiding. Volgens de definitive regeling van het aantal gezworenen die de buitenlandschc staten tot het. toekennen der prijzen zullen benoemen, zal Holland slechts één lid aanstellen. De commissie houdt zich thans bezig met het regelen der ceremoniënwelke bij het openen der tentoonstelling zullen plaats hebben. Men schrijft uit Hellendoorn 3' April. Maandag II. is de lijn van uitbakening van het kanaalfvan Deventer naar Dalms- holte, door Commissarissen der Overijss. Kanaal-Maatschappij opgenomen; .over het algemeen moet deze rig ting veel bijval vinden de ingezetenen van het dorp Raai te hadden echter dezelve oneindig lieveh onmiddelijk langs hunne plaats loopen, en beweren, dat nu men eenmaal de vroeger uitgebakende lijn heeft verlaten en veel kostbaardere landen gaat doorsnij den men ook even goed dc door hun gewenschte rigting had kunnen volgen. Wij hopen dat gemelde Heeren Com missarissen ook eerdaags de midden Rcgge zullen gaan opnemen, en de aan dezelve beloofde verbeteringen met eene milde hand zullen laten daarstellen. De onderhandelingen met Pruissen wegens de aansluiting der resp. spoorwegen, bespoedigen zich niet zoo zeer als ver wacht mogt worden. Dit schijnt voornamelijk aan de Pruis- sisclïe Regering te liggen die vele voorwaarden op die on derhandelingen stelt. Onder anderen zoude zij daaraan wen- schente verbinden eene conventie tot wering van den sluikhandel, en de toestemming der Nederl. Regering tot den bouw eener vasten brug op de Rijn te Keulen, (waartegen deze zich in de centrale commissie voor de Rijnvaart heeft verklaard). [Zoo wij van goederhand meenen te weten, moeten de onderhan delingen finaal afgesprongen, en er althans vooreerst geene hoop op de verwezenlijking van dit plan zijn. Red.] De Fransche dagbladen deeien het volgde artikel mede van den bekenden schrijver Alphonse Karrbetrekkelijk de pre ventieve gevangenzetting: Volgens gerègtelijke statistieken zijn er niet volkomen twee veroordeelen op vijf beschuldigden cr is dus meer reden een beschuldigde onschuldig dan schuldig te denken: er zijn drie kansen tegen eene voor den beschuldigde van tegenwoordig. De beschuldigde is dus een man, misschien onschuldig, aan welken men bij dwalingen zoo veel kwaad mogelijk doet. Gij rukt lrèm yan zijne familie, van zijne zaken, gedurende verscheidene maanden gedurende verscheidene maanden doet gij hem den onteereodsten angst gij behandelt hem, alsof hij veroordeeld was en gij doet hem vooraf eene straf be ginnen tot Welke hij drie kansen tegen twee heeftdat de justitie hem niet veroordeelen zal. Echter nu komt de dag der vrijspraak onze man wordt vrijgesproken en de president zingt hem toe beveelt, dat de beschuldigde zal in vrijheid gesteld worden }i indien hij niet om andere redenen in hechtenis gehouden wordt." Het or gaan van het openbaar ministerie, dat al gedaan heeft wat mogelijk was, om hem te doen veroordeelen, zegt niet eeas Verschoon onsmijnheer 1 dat wij u gederangeerd hebben." »In het eerste oogcnbÜk is dc beschuldigde blij, dat hij ontslagen is; want hij had in de slapelooze nachten in de gevangenis, dikwijls aan Calas en Losurques (onregtvaardig veroordeelden) gedacht hij weenend vrouw en kinderen vrienden; maar die hebben zich verwijderd. Hij komt te huis zijne buren schuwen hem gedurende die maanden heelt men zijnen naam met het denkbeeld der misdaadwaar van hij beschuldigd werd bevlekt, en gedurende vier uren. heeft het openbaar ministierie tegen hem al de bewijzen van schuldigheid opeengestapeld, die er maar mogelijk waren. Eenigen denken hem eerder gelukkig, dan onschuldig. D Zie hem nu in zijne woning, met zijne vrouw en kinderen men ziet elkander aan en vindt,, dat men vermagerd en ver anderd is. Zie danwaar is de pendule en ons zil veren tafel-gerief? Al hetgeen wij gekocht hadden door werk en spaarzaamheid? H el aas 1 dat al-les is verkocht: hoe zouden wijuwe kinderen en ik geleefd hebben gedurende uwe gevangenschap? Dickens verhaalt het volgende geval van een amerikaansch zeeofficier. Op zijne laatste reis had de kapitein bij zich aan boord een allerliefst meisjedat bemind werd door vijf jonge verheugd; hij omhelst al en.... ik wilde zeggen zijne

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1851 | | pagina 2