CieïMesügde SSes*ig£e&a. dergelijke onderwerpen. De burgemeester wordt voor den tijd van zes jaren door den koning benoemd. De wethouders wor den me e vooi en tijd van zes jaren door den raad uit d,e Jcden iei iozen, De secretaris wordt door den raad benoemd *■- uit eene voordragt van twee personen, door burgemeester en wel louc ei en opgemaakt; dc ontvanger insgelijks; beiden worden, op de voordragt van dat collegia door den raad gese ims o ontslagen. De begrooting wordt vier maanden tooi ie jaai waarvoor zij dienen moet, door burgemeester en wethoudcren aan den raad voorgedragen; de rekening zeven maanden na het jaar, waartoe zij betrekking heeft. In geene gemeente zullen poortgelden worden geheven. Z. M. de Koning heeft een merkwaardig en belangrijk, schrijven aan de onderscheidene Maatschappijen van landbouw, tuinbouw en veeteelt in ons vaderland gerigt. Daarin komt voor de navolgende aan de Maatschappijen gerigte vraag i at hoogstdezelvedie persoonlijk en door eigen middelen n landbouw wenscht te beschermen, in dit opzigt zoude kunnen doen Uit 's Konings eigene overweging wordt hier- omtient de aandacht der maatschappijen gevestigd: op het beramen van eenige bepaalde wijzen, waarop het benuttigen van nieuwe uitvindingen in den landbouw meer algemeen kan worden gemaakt en het tegen matigen prijs verkrijgbaar stel len van nieuwe soorten van werktuigen op de bestaande strekking tot het invoeren van vreemde veerassen; en of de voortreffelijkheden van deze ook misschien de bijzondere nut tige eigenschappen van de onze ten aanzien van het melkge vend vermogen in den weg staan? en naar welke regelen op onze tentoonstellingen de keurmeesters' in dit opzigt zullen oordcelen Op de zoogenoemde drainage of onderaardsche a watering der landen en greppenen of dit middel op de vlakke lage landen, gelijk er zoo vele in Nederland zijn, toepasselijk is? Of het daar, waar het mogelijk is, met voordeel is aan te wenden? Welke van de onderscheidene wijzen de beste is en hoe de noodige buizen of duikers hier te lande het gevoegelijkste tegen matige prijzen verkrijgbaar zijn te stellen? Wat er gedaan wordt of te doen is ter ver- betering ol (laarstelling van ondeiïigt in den landbouw voor de onderscheidene klassen onzer bevolking? ïn hoeverre daar toe dienstig te achten is de uitbreiding van het bestaande, zoo als de Landbouwschool te Harenof de oprigting van meer soortgelijke instellingen? Of de oefeninghoevenbij zoodanige inrigtingen tot het practisch onderwijs onmisbaar tevens geschikt zijn, om tot voorbeeld/weven (fermes modèles) te strekken en welke behoefte er aan laatst genoemde be staat? Of er enkele voorbeeld/weven op niet uitgestrekte schaal in te rigten zouden zijn, ter aanwijzing, hoe de me nigte nog woest liggende streken des lands met vrucht door bijzondere ingezetenen te bebouwen zijn. Men meldt ons uit Zwolle, dat thans de geheele lijn van het kanaal tusschcn Zwolle en Almelo uitgebakend, en op Maandag den 24 Februarij door eene commissie uit commis sarissen is opgenomen en goedgekeurd. Het voorloopig onderzoek van de lijn tusschen Deventer en Dalmsholte is evenzoo aangevangen; men tracht daar de ge schiktste rigting van dat kanaalvak te bepalen, en stelt zich voordat die rigting in den loop der maand Maart zaluitge- bakend lijnterwijl verder ook dan het voorloopig onder zoek van de laatste tak, zijnde het kanaal van Daarle naar Loozen bij den Hardenberg, zal aangevangen zijn. Met genoegen zien wijdat de werkzaamheden van deze Kanalisatie met zooveel kracht en ijver volbragt worden. Bij gelegenheid dat wij onlangs den stand dezer werkzaamheden vermeldden,, spraken wij van de wenschelijkheid dat er spoedig eene betere wet op de onteigening ten algemeene nutte door de regering zou worden voorgesteld. Aan dezen onzen wensch is bereids voldaan wij hopen dat de leden onzer vertegenwoordiging zich nu haasten zullen, het onder zoek van deze wet aan te vangen en te voltooijen, om door hare aanneming, het zij zoo als die daar ligt, hetzij eenig- zins gewijzigd, spoedig eene verbeterde wet op de onteige- v ^ing in t leven te roepen, en daardoor te voorzien in eene der dringenste behoeften van de nijverheid, waardoor de ge legenheid, om de werken van openbaar nut tot stand te brengen gemakkelijker zal worden gemaakt, en ook de on dernemingsgeest onzer natie krachtig kan worden opgewekt. Sloomp Den 5 dezer waren reeds voor de tentoonstelling te Londen aangekomen 1860 collis met goederen, als: uit Bel°ie 289* uit China 33; uit Pruissen 659; uit Saksen 135; uit'^Beiieren 45; uit Holland 195; uit Sardinië 70; uit Mexico 4; uit Zweden en Noorwegen 19; uit Spanje en deszelfs bezittingen dJ; uit Zwitserland 118; uit Peru 1; uit Frankrijk 18 en iUit Oostenrijk 1. - Even als men nieuwe werktuigen heeft moeten uitvinden voor het bouwen van het reusachtig paleis voor de tentoon stelling, heeft men ook moeten voorzien in buitengewone middelen om het te onderhouden en schoon te maken. De heer Poxton heeft eene veegmachine uitgevonden die in deze week beproefd is. Dit werktuig is zoo gemakkelijk te behan delen dat cle hertog van Devonshire, die bij de proefneming tegenwoordig was, zonder moeite twintig meters van dea vloer heeft geveegd. Men ziet hiervan eene aanzienlijke ver mindering van dienstmeiden te gemoetdaar de heeren nu zeiven met geringe moeite hunne huizen kunnen schoonmaken. Voortbrengselen van liet vastelandwelke (volgens Punch of de Londeniche Charivariop de aanstaande londensche tentoonstelling niet te wachten zijn: De pas van Abd-El Kader, uit Frankrijk. De betaling eener staalschuld uit Spanje of Pensylvanië. De emancipatie van eenen slaaf, uit de vereenigde Staten. De in-vrijheid-stelling van een Pool, uit Siberie. De eenheid van Duitschland, uit Pruissen. Een exemplaar van een ongestolen boek uit België. De vrijheid van pers, uit Oostenrijk of Italië. De afschaffing van den lijfeigendom uit Piusland. Een voor de nijverheid onschadelijk belastingstelsel uit Ne derland. Bij eene der verkiezingen, waarbij ook de Heer de Fre- mefy in aanmerking kwam werd volgend versje op een der billetten gevonden Eun kundig generaal van 't voorsnijmcesters gilde, Is riiet de man, dien ik tot lid der kamer wilde; Daarom koos ik, en 'k zag vijf gulden fluks voorbij, Een die niet snijden kan, J. A, de Frcmery. Zou het waarheid zijn dat bij zekere gelegenheid vijf gul den per stem zijn geboden? p Te Madrid is in den Ministerraad ernstig voorgesteld om als maat regel van bezuiniging, al de buitenlandsche gezanlschoppen af te schaf- feu. Eene aanmerkelijke hervorming heeft reeds plaals gehad. Ook in Frankrijk is sprake van de afschaffing van de groote ambassades. Na au wel ij ks is de 2e kamer bijeen of men verzekert dat zij hare zit tingen spoedjg weder voor een gcruimen lijd zal verdagen; terwijl in- tusschen de vergaderzaal zal herbouwd worden. Men zou haast wen- schen dat er magneten in aangebragt ruogtcn worden om de leden beter bijeen te houden. Zouden er nog middelen te bedenken zijn waardoor onze staalkundige hervorming nog meer' vertraagd kunnen worden? Na afloop der Londensche tentoonstelling wordt eene ont binding van 't parlement verwacht. De uitspraak in de zaak van Jlir. Andringa de Kempenaer tegen de erven Willem II, zal 4 April door den Lloogen Raad plaats hebben. Het Kon. Ned. Instituut heeft een geschenk van f 4000 ontvangen, en Z. M. de konin»- van een proefje nieuwe aardappels. Dr. Klinkenberg betuigt zijn leedwezen over zijn vroeger geloof en is thans tot een ander bekeerd. In het kiesdistrict Steen wijk is de heer de Fremerij bij herstemming tot lid der 2g kamer gekozen. Een verblijdend blijk van vooruitgang Z Ed heeft reeds zitting genomen. Men spreekt van het aftreden der ministers van marine en justitie. H. M. heeft gisteren de residentie verlaten om zich buiten s'lands te begeven. Heden vertrekt Z. M. naar het Looen geeft de minister Thorbecke een groot diner. In Rusland worden toebereidselen tot een grooten veldtogt gemaakt'. Te Maintz is een priester, bezig de mis te lezen, moorddadi" aange vallen en gewond. In Drenthe heeft men schrikbarende last van de muizen. In het krankzinnigengesticht Meercnbcrg heeft met veel succes een concert plaats gehad. De Heeren de Bruijn en zonen heb ben hun gas-proces tegen de stad Nijmegen voor de Arrond. Recribank met glans verloren. Liefhebbers gevraagd voor de militaire dienst in de kolonie a f 20 handgeld. Het biievenvervoer per post, is na de nieuwe postwet, met 74.8 percent vermeerderd. Iioe groot zou die vermeerdering wel zijn bij een algemeen tarief van 5 cent? Te Parijs heerscht in hevigen graad de griep. Uier te land heeft ze lang gebeerscht en is ze van epidemisch van een staanden aard geworden. De beruchte Ilassenpflug is door den keizer van Oostenrijk in deu adelstand verheven, »om zijoe aan Duitschland hewezene diensten." Uit welke verschillende oogen zien toch de vorsten en de volken! Ook Radetsky heeft op nieuw presenten bekomen. Te Londen zijn vijf schepen met ijs uit Noorwegen aangekomen. Ook in andere plaatsen is, door den zochten winter, aan dit artikel groote behoefte. Te Drummen heeft zich een Duilsche predikantszoon als waterdoctor geves tigd in het logement liet Oude Kromhout dat, zoo men meent, eenig- zins op 't drooge stond. De Engelsche troepen aan de Kaap de Goede Hoop hebben van.de kaffers ongemakkelijk slaag gehad. De tiiti van vreemde overheersching schijnt langzamerhand te verdwijnen. - In Belgie komt eene nieuwe soort van kruiwagens in zwang. Ook bij ons ziet men, na de aanneming der Gemeentewet enz., eene revolutie in de kruiwagens te gemoet. Te London is iemand iu een koffijhuis ten gevolge van het lezen der laatste redevoering van lord John Russel plotseling door eene beroerte aangetast en overleden. Dat heet belang stelling in de zaak des vaderland! Te Zwolle zal eene grofsmedertf op groote schaal worden opgerigt, welke niet met kolen, maar mei lurf zal gestookt worden.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1851 | | pagina 3