voering van titulatures door besluitenis nog al valbaai voor algemecne toepassing. Het komt ons inderdaad opmer kelijk voor, dat de uitvoerende mag.t, welke bij besluit titu iatures hcefc ingevoerd, onder de nieuwe Grondwet de nieuwe Staten generaal aanspreekt als blootelijk Mijne Jieeren. mis schien moet hier niet te veel consequentie in verlangd wor den, alzoo onze besluit°ev'vn2, er over het algemeen niet veel prachtiger uitziet, dan onze zcefgeving. Besluiten worden ook maar uit de hand beslagen, en worden bij het opmaken niet zoo .van alle kanten bekeken als wetten. Maar zoo ci toch consequentie is in de buitenwettelijke uitdeeling van titulatures, dan zijn welligt de Staten generaal er van ver schoond gebleven, omdat ze slechts afgevaardigden zijn uit het volken ze niet van hooger hand worden aangesteld. Titulatures geven eene schoone gelegenheid om de onderdanen opmerkzaam te maken op meer trappen en graden dan de werkelijke zamenleving enkel uit haren aard zou opleveren. Die opklimmingen volgende, reikt eindelijk het oog des on- derdaans tot aan de toppen, waar men dan schittert in luisterrijker licht. Er mankeert nog aan, dat de verwaar- loozers van titulatures eens voor den correctionelen règter getrokken worden, op grond der wet van 6 maart 1318, welke straffen bedreigt tegen overtreders van verordeningen die geene wetten zijn. Gelukkig doen titulatures nog niet ligt iemand zéér aan den lijve. Het ontbreekt niet aan ei- ger dingen, zoo als protectie der kostwinningen, en andere naweeën van de pogingen om Belgic aan de oranjekroon te houden. 1,§seö>tt®gS0 aaiis oBBze In België is een boekje uitgekomen van Yoituronwaar wij den titel van vertalen: »De liberale partij bedot dooi de catholijke partij, in het vraagstuk omtrent het hoogei on derwijs: óf wat aan de belastingbetalers de kerkelijke univer siteit van Leuven kost." Bij ons in de 1 vveede kamer tus- schen de beraadslagingen over de begrooting, is gek aagrl hoe aan onze academiën theologische prolessoren durrden a - wijken van het Dordsche synode. Dus onze catechiseermees ters, in hunne vrome billijkheid, zouden gaarne t liecle land doen betalen tot opleiding van alle gereformeerde do- roine's in hunne catechiseermeesters-liefhebberijen. Wij voor ons vragen eens, ol het billijk is, dat daar al leen, en op lands kosten, onderwezen wordt de gereformeerde leer, zelfs de minst onredelijke en de minst ondeugende. Waarom moet dat overblijfsel uit den ouden tijd altijd de overige protestanten, de roomschen de joden de jansenisten enz., enz., met ongelijkheid en met kosten bezwaren? ISa'ar ons begrip, moeten alle kerken zonder onderscheid zichzelve bedruipen. Maar onze academiën moeten gelegenneid bieden tot de voorbereidende studiën voor alle kerkehjken dienstig of benoodigd. De faculteit van lettereD geschiedenis, oudhe den en wijsbegeerte moet onpartijdige lessen geven in iatijn, grieksch, Semitische, indische, oud-noordsche en m levende talenin de taai-eigenheden van allerlei oude en nieuwe kerkboeken en kerkschrijversin de geschiedenis, oudheden, symboliek, gebruiken en beweringen van allerlei oude en nieuwe kerken en eerediensten, in eeuwige en zellstandige re^ts- en zedeleer, in de historische regts- en zede eer van allerlei oude en nieuwe kerken, in redeneer- en redekunst, in kerkelijke bouw-sier- en beeldvormen-kunst., in starre- beeldenleerin calender- en feestdagenleerenz.enz. hn aanstaande kerkelijken moeten voor de wet vrij blijven om ai of niet van die lessen gebruik te maken. Amst. 20 jan.: »Z. K.' H. Prins Frederik der Nederlan" j, den heeft aangenomen het beschermheerschap der Rotter- «damsche Amerikaansche stoomboot-maatschappij. Een slecht teeken. Heeft die maatschappij zulke ontmoedi gende vooruitzigten dat zij onder de vleugels van eenen prins moet kruipen? Of zullen pluimstrijkers bij hare vergaderin een' de meerderheid uitmaken? Of wil zij naar hoogere pij pen dansen? Of zal zij mooi zijn met figuren, en de zaak zelve achteraf zetten »Den 15den heeft te Weenen de eerste teregtzitting in straf zaken met eene regtbank van gezworenen plaats gehad. Daarin dus is Oostenrijk ons voor. Evenwel, de oostenrijksche verordering daarover zou moeten ingezien worden om te we ten of zij meer wezen dan schijn geelt; en Oostenrijk zal nog' wel meer behoefte hebben dan wijaan eene regtsmagt die geenen leiband aanneemt. Wij hadden met opzet gezwegen van het verhaal,' hoe de heer Bruce eene schuit van ƒ700 aan eenen schokker schip per zou hebben geschonken. Dat verhaal ging als een vuurtje rond, als overgenomen uit het Weekbl. v. d. Helder e. h. N. D.waarin het echter slechts voorkwam als ingezonden. Het kwam ons te dol en overdreven voor. Wij konden niet eóloovendat de verstandige Bruce aan éétien hem onbekende eene som zou hebben toegeworpen waar hij velen mee had kunnen gelukkig maken. Het berigt van den lDJen uit Zwolle zal wel nader aan de waarheid zijn. Bij Z. M. besluit van 21 dezer is de lieer Mr, A. J. Duij- maer van Twist benoemd tot Gouverneur-generaal van N. In- die. Wij wenschen het vaderland geluk met deze keuze, daar zeker niemand den Heer van Twist niet onder onze be kwaamste staatsmannen telt, en men hem bijzonder de ver- eischten voor deze hooge betrekking toekent. Deventer is er trotsch op dat deze keuze ten tweedenmale een inboorling van haar treft; terwijl wij vernemen dat de openbare hulde Zijner Excellentie toegedacht, slechts door bijzondere conside raties eenige dagen is uitgesteld. C^eMiieflagée IBerig&eafi. Te Maastricht op stapel een kinderkerkje, genaamd schooltje, niet A la St. Groen, maar a la St. Vineent de Paule. liet Leerboek der verlaklcunst is merkelijk afgeslagen.' Met welke soort van erlenissen een ministerie al gebenedijd kan zijn, is te zien aan een adres uit Alphen over de Uaarlemermeeropgenomen in de N. Kolt. 0. van 22 dezer. Ondcrlusschcn heeft de Cruquius weer uvarij. l'.rn eenig- zins gunstig vermoeden voor den arbeid van de Bruijn kops o\cr het armwezen ligt daarin, dat dezelve schijnt te zijn tegengesproken door eene kerkelijke courant. In Zeeland op til eene verbeterde meekrap- berciding. 't Is waarlijk hoog en hoog tijd. Te Kirkahly wordt den werkmau bet brood uit den neus gestoolen door de muizen. Die lieve diertjes spinnen er in een rad voor den kost. Bij den Jura hadden de artilleristen verklaard, liever hunne stukken te vernagelendan op burgers te schieten. Zulke ujjcpucqos komt men voor door krijgsëeden aan eenen vórst. Het ontwerp van wet op het onderwijs wordt spoedig verwacht, waarbij groole veranderingen voor Utrecht en Haar lem zullen worden voorgesteld. Vergadering van de voorloopige Overijssclsche Maatschappij van landbouw op 30 dezer, 's morgens ten half 12, in 't Atheneumgebouw te Deventer. Een schipper te Mep- pel is voor 1680 beboet wegens vervoer van zout. Dat beet vrijheid voor handel en bedrijf in Nederland! Te Velp is goud gegraven. liet sprookje van een schuitcvoerdersjongen die een prijs bij de fransche academie zou behaald hebben, wordt nu openlijk als een mystificatie opgegeven. Wij hebben bet daarvoor terstond gehouden, en verwon derden ons dat zoovelendie op gezond verstand aanspraak makenhet voor waarheid konden opnemen. Te 's Dage wordt tot zelfs in 's konings paleis komedie gespeeld.—De koningin van Portugal, beuevens den ko ning en de beide prinsen hebben voor dit jaar afstand gedaan van hun inkomen uit de schatkist, wegens den ongunstigen toestand van s lands finantien. Verwacht eene herziening van het tarief van tolgelden op 's Rijks groote wegen. Ook wordt veel gesproken van eene ruiling van het groothertogdom Luxemburg tegen een gedeelte van het voor malig hertogdom Gelder (Kleef enz.). STADSNIEUWS TAN DEVENTER riet tooneclgczelschap onder directie van den Heer DomholT handhaaft en versterkt zich hoe langer hoe meer irt het gunstig oordeel van het Publiek. De voorstelling van Maandag 1.1. mogt inderdaad in alle-op zitten verdienstelijk lieeten. Mejufvrouwen Schierhout en Domlioll, en de° Ileeren Vroombrouck en Lorjé muntten inzonderheid uit en zouden ieder toooeel tot eer verstrekken, liet losse env natuurlijke van bun spel eigent hen vooral voor het burlesque en naïve; in het pathetische waclite inen zich vooral voor overdrijving. Jammer dat de vertaling ons door eenige dezelve's en zijt (jij het, die en is het hierdat enz. hinderde. Het talrijke Publiek gaf ondubbelzinnige bewijzen van goed keuring. A CORRESPONDS N~TI E. Eenige ingezonden stukken zijn door plaatsgebrek achterwege moe ten blijven. WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens 3 ure. r no Oolim 1 19 Jan. 27 palm 5 duim. 20 26 6 21 26 1 22 26 3 23 Jan. 26 palm 1 duun. 24 26 1 MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 24 Jan. 1851. TARWE f 6.50 a 8.00. - ROGGE f 5.12«/9 5 f LW3BIT 4.90 a 6.20. GARST 3.60 a f 3:90. ERWTEN (groene) 8.75(graauwe) f 8.25. BOONEN f 5.25 a f 5.50. AARDAPPELEN 1.55 A 2.00. BOTER n. p. 0.65 A f 0.85. Vs ton Z"16-00 A f I6-0°- GRAANMARKT te DEVENTER, 24 Jan. 1851. De aanvoer was heden over het algemeen vrij aanzienlijkdoch be lette dit niet dat alles vooral de goede soorten vlug opruimden. Oude TARWE geheel ontbrekende; is voor de Nieuwe f 7.25 A f 7.7a, en kele nog iels minder besteed geworden. ROGGE van 5.40 lot 5.75 enkele 5.80. BOEKWEIT 5.75 A 6-20. -f 4,00 a f 4.50. HAVER 2.80 a 3.40. PAARDLBOONEN f o.00 A f 5 25. BOTER: 1. soort 15.00 A f 15.50. 2. soort 12.50 A 13.00. AARDAPPELEN: 1.70 A 2.00 liet inud. Ter markt 10 A 15 mud. GRAANMARKT te ZÜTPHEN, 23 Jan. 1851. Vooral van Rogge was er eene aanzienlijke voorraad aanwezig; de stemming voor deze graansoort was llaauw en de prijzen ondergingen eene daling van 10 a 15 Cent per mud en te, noteren van 5.20tot f 5 go TARWE nog al gezocht cn nagenoeg prijshoudend van/6.7a tot ƒ8.00. BOEKWEIT als voren van ƒ5.25 tot ƒ5.80. Overige artikelen niet ter markt. BOTER: 13.00 het Vat. AARDAPPELEN van 1.70 tot 2.2o.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1851 | | pagina 2