WmÊËÊm^ 11 Januarij 18ol. N°. 2. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD. IC7PW mÊSuËSSS3mÊÊSKM Holland boven al. KALEIDOSKOOP ZWOLLE DEVENTER Dit blad verschijnt geregeld alle Zaturdageo. Do prijs van het abonnement is voor Zwolle, Deventer. Zutplien en Apeldoorn 75 Cent in de drie maanden overal elders franco per post8T/2oent. Alle post kantoren uemen bestellingen aan. De prijs der AdvcrtentiCn is van één tot vijf regels 50 cent, en 10 cent voor eiken meerderen regel, be halve Sooent zegelregt bij iedere plaatsing. fjMmm ZCTPHENAPELDOORN. De AdverlentiGn moeten vóór Vrijdag middag tc uur ter Drukkerij te Deventer zijn ingezonden. Alle toezendingen voor dit blad bestemd moeten franco geschieden, hetzij door bemiddeling der Post kantoren, of te Zwolle bij W. E. J. Tjeenk Wilunk; Deventer, A. Tee Gurnb; ZutphenJ. II. Mellirk; Apeldoorn, B. GunWing. Bij den aanvang van 1851. Het is wel waard te worden opgemerkthoe eenstemmig alle bladen, die steeds de volksbelangen voorstonden, zijn in het uitdrukken van tevredenheid, in het aantoonen van voor uitgang in het opwekken tot dankbaarheid voor het vele goededat Nederland gedurende 1850 genoot. Welk eeue verandering, bij hetgeen nog kortelings geleden plaats vondwanneer de overgang van het oude tot het nieuwe jaar tot een overzigt over den toestand uitnoodigde. Toen men niet dan klagten op klagtcn hoorde, en aansporin gen om met vereende krachten op veranderingen aan te drin gen en waarschuwingendat wij op den regten weg tot onzen ondergang waren. Toen slechts enkele bladen het be proefden om het ongunstige van den toestand van zaken te verbloemen, de algemeene ontevredenheid te ontkennen, of ze op rekening van eenige weinige belangzuchtigen en onrust stokers te stellen. Het zijn dezelfde, die thans een dissonant laten hooren en men weet niet wat al kwaad trachten aan te wijzen in datgene, waarin gansch Nederland zich verheugt. Maar kan niet juist die omkeering in de publieke opinie, dat prijzen voor gispendat vertrouwen voor morrentot het beste be wijs strekken, dat zij ongelijk hebben; en moest zij niet hen, die ter goeder trouw zich onder de tegenstanders er van scharen, overtuigen, dat de nieuwe orde van zaken beter met den aard en de denkwijze van het Nederlandsche volk overeenstemt, cn mitsdien betere vruchten reeds in den aan vang oplevert cn in de toekomst belooft, dan elk ander stel sel het zij van terugganghet zij van behoud van aristocra tische beginsels en vormenhet zij van smoring der algemeene deelneming in Js lands zaken heeft opgeleverd of zou vermo gen op te leveren In waarheid, die voor de veranderingen van 18-18 geijverd en gestreden hebben mogen wel met voldoening op hunne pogingen terug ziendaar noch van de onverschilligheid noch van hartstogtelijke opgewondenheid noch van de onge schiktheid der direkt verkozenen, noch in één woord van al die akeligheden en verschrikkingen die uit eenen overgang tot andere regeringsbeginselen dreigend voorspeld werden eene enkele is bewaarheid. Daar integendeel vertrouwen de moedeloosheid, belangstelling de onkunde, deelneming de on verschilligheid vervangen heeft. onder die rampzalige gevolgen werd vooral dit als zeer ze ker voorgespiegelddat de bemoeijingen met staatszaken de aandacht van de stoffelijke belangen zou afwenden! Wij heb ben in der tijd menig artikel geschreven om te betoogendat ontwikkeling van politieken zin noodzakelijk met de ontwikke ling van het inzigt in de materiële behoeften moet gepaard gaan. Dat dit laatste geen gevaarlijker vijand heeft dan die magte- looze berusting, die alles van »deheeren" verwacht, dié alles van de regering wil gedaan hebben en zelve de handen in den schoot laat liggen. Dat geen beter middel hiertegen be staat dan het gevoel van eigen krachtenen een beter in zigt in het verband der zaken vooral van de algemeene en bijzondere; en dat deze niet beter wordt opgewekt, dan door een gepast bezit en uitoefening van staats-burgerlijke regten. En werkelijk zien wij den aanleg van wegen en kanalen werken en plannen van inpolderingen en laudontginningon dernemingen van nijverheid, nieuwe handels-operatiën en uit breiding van scheepvaart gelijken tred houden met die poli tieke ontwikkeling, en in de beide jongstverloopen jaren den ondernemingsgeest in allerlei rigtingen meer vorderingen ma ken dan in verscheidene jaren van het vorig tijdperk te za- men genomen. Wanneer wij de tegenstelling van eens anders leed latende, varen onzen toestand op zich zeiven beschouwen en met het geen wenschelijk was vergelijkendan ontmoet men zeker ook afgezien van onzen schuldenlast en andere onveranderlijke zaken, menig punt, hetwelk bij die wenschen te kort komt. Yan de vele organieke en andere hoogst belangrijke wetten, naar welke reikhalzend wordt uitgezienwillen wij niet spreken. Het jaar 1850 heeft in het opzigt van wetgeving veel ^edaan, want er zijn goede wetten tot stand gekomen. Het onmogelijke kan slechts gevergd worden door de zooda- nigen wien het leed is, dat het afgedane werk goed was. Genoe'° is er verder bij de ministeriën reeds afgewerkt of in behandeling, om met grond te kunnen besluiten, dat het werk der wetgeving ook in 1851 met ijver zal worden voort gezet. Maar een wezenlijker grief is, dat het jaar 1850 is voorbijgegaan zonder ons eenige belangrijke vereenvoudiging of bezuiniging te brengen, dat het zelfs eene verzekering door ons Ministerie hoorde afleggen, die alle hoop daarop schijnt te moeten vernietigen. Maar vooreerst brengt de uitspraak dat eroote bezuinigingen zouden gesloten zijn, hare onbe staanbaarheid met zichwant wie kan zulks voor de toe komst bepalen? Wie kan verzekeren, dat de openbare meer ning zich niet eenmaal verklaren zou voor, b. v. eene ver- eemging van sommige onzer provinciale besturen, zoodat die elf 'kostbare provinciale hofhoudingen tot vier beperkt wer den? Maar, ten andere, hebben de Ministers zelve, in plaats van hunne verzekering vol te houden, zoo vele ver zachtingen aan die te overhaast uitgesprokene woorden aan- gebragt* zoo zeer herinnerd dat vele kleintjes ook een groote maken, en zoo vele verzekeringen gegeven, dat zij met be- zuinigingen, waar zij de gelegenheid er toe aantroffen «naden voortgaan dat het duidelijk isdat z.) zelve voor eene strikte opvatting van dezelve terugdeinzenen wat meer waard is er is met zooveel nadruk van alle zijden op aangedrongen de openbare meening heeft zich zoo ernstig omtrent deze zaak verklaarddat wij er allen moed op hebben dat het inge treden jaar ook in dit opzigt niet geheel onvruchtbaar zijn zal. Dat Holland, over het geheel en in evenredigheid, vee rijker is dan onze overige provinciën is eene bekende zaak Dat Holland in vroegereu tijd min of meer den baas speeld

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1851 | | pagina 1