ïllMte-verkicztageBi* 'Rijksadvocatencïe werkmeiden in de localen van het Dep. van Oorlog co de portiers in de vestingen met dit onderscheid -echter, dat de eerstgenoemde on misbaren wachtgeld zullen krijgen, de andere in hun gewoon doen blijven. Gelaakt zijn wel de schatters, de ambassadeurs, en de aannemers, als ieder op zijne manier er van nemende, wat er van te nemen is de te .hoogc bezoldigingen der Arrondissements 'be taalmeesters der boden bij' dc ministérijj'n der Commisarissen des Konings, het cijfer der geneeskundige dienst, verloftrac- tementeri tafelgeld wachtgeldenmaar hier is het om de wet, daar om het oordeel der Ministers, dat de Kamer cr in' berust, dat alles blijft, zoo als het is. Daarentegen zijn er uit den boezem der Kamer ook voor stellen gedaan tot vermeerdering van uitgaven en over 't al gemeen hebben deze soort van amendementen wel zooveel geluk gehad als die tot vermindering. Zoo gingen met alge- rneene stemmen of groote meerderheid door: f 1090 verhoo ging van het tractement van den griffier der Ka uier, f 7U00 voor reparatiekosten aan de vergaderzaalf 2000 toelage aan de- private en zelfs uitsluitende inrigting voor doofstommen te St. Michiels-gestelhet a-mandement van den heer Groen evenwel, om de voorgedragen som voor het Koninklijk Insti tuut te verhoogénmógt niet slagen. Zoo was de meer derheid er gansch niet over gesticht, dat het tractement der gedeputeerde Staten verminderd wordten velen branden van verlangen om de leden der voormalige Eerste Kamer pensioen te zien krijgen voor hunne langdurige diensten door het jaarlijksch trekken van f 3000 bewezen. Dan genoeg om te zien wat wij vooreerst omtrent bezui niging te wachten hebben. Uil Londen is berigt van 19 dezer, dat de kardinaal Wi seman eigenhandige felicitatie-brieven heeft ontvangen van den keizer van Oostenrijk den koning van Beijeren en den presi dent der Fransche republiek. Daaruit büjkt nu zonneklaar, tot beschaming van alle ongeloovigendat de bcmoeijingen van ecnen kardinaal louter geestelijk zijn sTe Leipzig'*, luidt een berigt, p is dc verdère uitgaaf van "liet democratische dagblad die Spitzkugeln verboden geworden". Alz-oo," te Leipzig en daaromtrent waren nog eenige schrijvers en lezers niet bijzonder tevrede niet de bestaande inrigtitigen. Al zooin den mond dier ontevredenen is als het ware eene groote prop gestopt, dat ze niet schreeuwen kunnen; welke maatregel zeker ook hunne ontevredenheid zelve zal smooren en eene les geeft aan movers en geweldenaren hoe zij degenen die zich niet gedwee genoeg laten uitschudden klaar kunnen krijgen. AJzoo, te Leipzig worden schrijvers en uitgevers gestraft of in veie opzigten van hunne vrijheid beroofd niet alleen om hetgeen zij gedaan hebben, maar ook om hetgeen zij nog zouden doen. Alzoote Leipzig beslist de regering over waar en onwaareven ais in Petersburg, in Rome, in Constantinopelin Peking. Alzoo, te Leipzig is de regering bang voor verspreiding van enkel denkbeelden, die het volk zou kunnen toetsen" aan den eeuwigen toetssteen van natuur en rede, die het volk verwerpen of aannemen zoude naar bevind. Alzoo, wat van de persen te Leipzig komt, daar kan niemand meer op aan. Geen schrijver kan daar vrije viugt nemen. Misschien is hetgeen op naam van een geacht man tot ons overkomt, verminkt en gekortwiekt, iets anders dan die man aan de beschaafde wereld had toegedacht, een walm in plaats van een licht. Alzoote Leipzig was nog zoo slecht gezorgd voor de opvoeding der ingezetenen, dat hun .geen oordeel wordt toevertrouwd regering hun te lezen gunt. dan alleen over hetgeen de Naar wij vernemen zal in 't Deventers Departement der MaatschTot Nut van 't Algemeen een voorstel worden gedaan om in vervolg de vacatures bij het Bestuur door vrije keuzen van de leden des Departemerits te vervullen, 't Geen schier ongelooflijk is, geschiedden die keuzen tot hiertoe, niet alleen voor 't Bestuur, maar zelfs voor alle andere vaste commission - uit een viertal door die commissiën aangeboden. Is het niet ten hoogste vreemd dat in eene stad wier burgerij zich zoo naijverig op hare regten getoond en zulk een waardig gebruik daarvan gemaakt heeft, die bewezen heeft in staat te zijn omtrent hare hoogste aardsche belangen te beschikkenden leden van 't Nut de bevoegd heid ontzegd wordt om personen voor de geringste departe mentale commissiën te kiezen. Te vreemder, te beleedigen- der zouden wij haast zeggenals men weet dat het Dcven- tersche departement uit meer dan 200 der beschaafdste en geachtste burgers bestaat. Hoe is het te veronderstellen dat deze geeue geschikte keuzen zouden kunnen doen, zonder aan den leiband van de leden der verschillende commissiën le loopen Wij gelooyep juist het .tége^iel. Wij kennen het geheele Departement, dat is alle leden beter oordeel toe dan de enkele leden der cammissiëo r> Maar, zal men zeggen de leden der commissies kemnen dc betreffen beter dan het gros der leden eenigen schijn; doch behalve dat die zaken zijn dat een gewoon men- noch zaken die haar Dit heeft zeker niet van die duizelende hoogte schenverstand er stil voor zou staan baar geheim zou men dus van de overblijvende 7 of 11 leden al ringe gedachten moeten hebben zoo of een ondoordring- treedt jaarlijks slechts één lid af, en zeer ge- - r --- men voor eenige staking belemmering vreesde, al wierd zelfs iemand gekozen die' aanvankelijk met den loop der zaken geheel onbekend was. Lene andere bedenking is, dat de leden der commissiën zich zoo veel opoffering in de waarneming dier betrekking- getroosten dat het niet onbillijk is hun de keuze- te laten van degeeo met wie ze 't liefst omgaan. Men vergunne ons, onze meening openhartig fe zeggen, zoo als men dat van ons gewoon is. Wij bekennen dat er eenige betrekkin gen bij zijndie werkelijk moeite en last veroorzaken willen aannemen dat inderdaad enkele leden gen alleen om het nut dat ze daardoor wezenlijke zelfverzaking vervullen; maar. °fis die groote zelfverloochening een L ij zoeken de verdiensten der commissiën hierdoor niet m vei kleinen noch wraken het dat het lidmaatschap derzei ve gezocht zij, integendeel achten wij het gelukkig dat de moeite en last daaraan verbonden door andere omstandighe den worden opgewogen en begeerlijk gemaakt; maar zij dan - -- te verkuu wlJ die betrekkin - stichten en met over't geheel komt weinig apócryf voor. zoekc geené knollen voor citroenen aan -deze-reden dus gewigt genoeg ook opregt, verkoopeo. En zou mogen gehecht worden om het Departement te verhinderen de geschiktste lellen tot die commissies te benoemen? Dc hoofdzaak toch is niet aangename gezelligheid maar beharti ging der belangen aan iedere verschillende commissie omge dragen. Mag men denken dat het Departement menschen zou kiezen, die in den omgang volstrekt onverdragelijk wa ren? Wat meer is, die entente cordiale, die volkomene eensgezindheid van alle leden een er commissie houden wij zelfs niet verkieslijk. Bij voorkeur zouden wij menschen van verschillende zienswijze, van onderscheiden geest wenscheri. Hierdoor ontstaat wisseling van gedachten en wrijving en ch in door niet mg, en wordt het oordeel juister en grondiger., waai de zaak zelve slechts winnen kan. Vergissen wij ons dan zouden eenige zaken er niet slimmer bij gevaren zijn zoo er in dé commissies mindere gelijkgezindheid en meer verschil Van opvatting bestaan hackle. Wij zijn dus niet alleen voor vrije verkiezingen en hopen dat het Departement den blaam van daarvoor niet rijp te zijn zal afwerpenmaar, radicaal als wij zijn, zouden wij zelfs eene schrede verder willen gaan om coteriegeest te ver bannen en nieuwe kracht en leven in het Departement te brengen; en wel door de bepaling dat de aftredende leden gedurende twee of drie jaren niet weder verkiesbaar zijn. Wij zijn verzekerd dat dit voor eene vreesselijke ketterij, voor een rood-rep.ublikeihs.ehen aanslag zal gehouden worden in een Département waar het gewoonte is ééns benoemd zijnde voor zijn geb.eele leven benoemd te blijven waar het door vreemden als eene satyre beschouwd isdat bij de 50jarige feestviering der teekenschoolde Redenaar de leden dier commissie met hun 20, 30, 40, ja ÖOjarigen onafge broken diensttijd geluk wenschte. En toch zijd wij genoeg van het nut van dezen maatregel overtuigd om ons aan de veroordeeling van het trouwe deel des Departements te wagen. Is het Lidmaatschap eener commissie werkelijk eene zelf opoffering; welnu men zij dan kiesch genoeg er iemand niet langer toe te dringen dan de wet noodig geacht heeft, Is het iets begeerlijks maak er dan geen monopolie van maal laat er zoo velen, van genieten als bestaanbaar is. Thans is men in de zonderbare noodzakelijkheid om de aftredenden, om het even of ze meer of minder gewenscht zijn, steeds te herkiezen daar het eene ongehoorde beleedigiog zou zijn zoo die niet door de commissie boven aan op het viertal geplaatst, en door de vergadering gekozen wierden. Maar bovendien ieder mensch heeft zijn bijzonder ihzigt nieuwe personen brengen nieuwe gedachten mee, die jover- wogen en het goede er van aangenomen konde worden. Zoo zoude in de verschillende inrigtingen meer frischheid meer leven, meer vooruitgang komen; zoo zouden zij beter op de hoogte van den tijd blijvenzoo zou er vooral meer werkelijke zucht tot verbetering meer verantwoordelijkheid ontstaan. Als van zeiven zou daardoor allengskens een groo- ter getal leden komen die in de commissiën zitting gehad hebbende, met de inrigtingen meer grondig en van nabij bekend waren, die bij voorkomende omstandigheden er juis-

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1850 | | pagina 2